"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Gets Hot!!

Warhammer 40.000 -pelin säännöt ovat yleensä enemmän tai vähemmän tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Captain Cortez
Viestit: 2
Liittynyt: Ti 14.09.2004 18:43
Paikkakunta: Järvenpää

Gets Hot!!

Viesti Kirjoittaja Captain Cortez »

En ole vielä siis uutta kirjaa hankkinut niin piti kysymäni...
Jos ampuu plasma-aseella kaksi laukausta, ja heittää kummassa tahansa osumisheitossa 1 tai 2, niin ase ylikuumenee?

Kuulosta kovalta... on nimittäin aika iso mahdollisuus heittää kahdesta heitosta jommalla kummalla (tai molemmilla!) 1 tai 2.

Jos heittää kummallakin nopalla kuumenemisen niin silloinko 2 woundia ampujaan?

Entä jos ampuu Bs 5 jätkällä, eli osuminen 2+ ja heittää 2.
Selvitetäänkö ensin osuminen ja sitten kuumeneminen??
So it shall be written, so it shall be done
Avatar
Iceman
Viestit: 2013
Liittynyt: Pe 31.05.2002 10:07
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Iceman »

Captain Cortez kirjoitti:Jos ampuu plasma-aseella kaksi laukausta, ja heittää kummassa tahansa osumisheitossa 1 tai 2, niin ase ylikuumenee?
Kyllä ja mikäli ampuu kolmesti, niin mahdollisuudet ovat entistä paremmat 1,2 tai 3 riittää overheattiin. En muista nykyään yhtään kolmesti laukeavaa plasma-asetta, mutta ehkäpä sellaisiakin on tulossa.
Captain Cortez kirjoitti:Entä jos ampuu Bs 5 jätkällä, eli osuminen 2+ ja heittää 2.
Selvitetäänkö ensin osuminen ja sitten kuumeneminen??
Rulebook, sivu 30, kohta Gets hot kirjoitti:It is possible for a model to hit with shots that also result in an overheat - the hits are still resolved as normal, even if the firer also falls victim to his own weapon.
"I reject your reality and substitute my own!"
Adam Savage
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Säännöt”