Dark Elf taksuja

Jos sinua askarruttaa, kuinka pärjätä ystäväsi voittamattomalle porukalle, täältä voit saada vinkkejä armeijasi kokoonpanoon sekä vastalääkkeitä erilaisten vihollisyksiköiden kohtaamiseen.
Inze
Viestit: 9
Liittynyt: Ke 02.10.2002 22:10

Dark Elf taksuja

Viesti Kirjoittaja Inze »

Tarvisin hyviä taksuja, örkkejä vastaa...

örkeillä on mm. fanaatikkoja, black örkkejä
itellä on vasta core unitteja ja cold one chariotti
2 spearman regimenttii, 1 crossbow regimentti ja 2 bolt troweria....
viimeksi hävisin 1200 victor pojolla :roll:
että tarvisin "vähän" apua :D
...
Avatar
Murhe
Valvoja
Viestit: 3640
Liittynyt: Pe 13.09.2002 09:33
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja Murhe »

Örkkien toughness voi olla pikkuisen paha pala purra, mutta toisaalta örkit ja goblinit ovat varmaan aika herkkiä terrori tekniikoille. Pyri kylvämään paniikkia vihollisen riveihin ja anna sen levitä kulovalkean tavoin.

Wich elffien myrkytetyt aseet purevat varmaan aika näppärästi vihreä nahkoihin. Pyri murtamaan mahdollisimman nopeasti ja tue vaikka toisella uniitilla.

Cold onet Knightit ovat aika must, sillä ne aiheuttavat pelkoa kuten cold one chariotit. Vaunut vain eivät pärjää yksinään.

Taikuutta ei kannata unohtaa. Käytä sitä tukemaan joukkojasi.

Suosittelisin investoimaan noihin uniitteihin, sillä ne varmasti tehoaisivat. Myöskään Executionerit eivät olisi huono hankinta, mutta ne kärsivät hitaista lyönneistä ja heikosta panssaristaan.

Yksi juttu minkä sinä voit tehdä, on laittaa high born vaunuihin ja antaa sille jokin näppärä maaginen ase ja hyvät panssarit. (vaunut antavat sinällään 5+ saven), jolloin vaunuista tulee todella pelottavat vehkeet, eikä se liskojen tyhmyys vaivaa niin paljoa (ihan kuin se muutenkaan vaivaisi). Vaunukin tekisi WS 6 ne impat hitit.
Yemeth
Viestit: 26
Liittynyt: Su 22.09.2002 18:41

Viesti Kirjoittaja Yemeth »

Noilla joukoilla o&g:n murjominen on jo vähän vaikeampaa...

Ensiksi lisää porukkaa, ehkä sorsa ja knightejä.

Ja jos selostaisit tarkemmin kuinka monta figua on uniteissasi ja minkä kokoisia pelejä pelaat.
"So long as the winds stir the waves of my heart,
the wings of hate will never stop beating"


Corian
Viestit: 405
Liittynyt: Su 11.08.2002 11:50

Viesti Kirjoittaja Corian »

Cold one knightit oston jättäisin vähän myöhemmäksi... maksavat niin hirmuisesti peliin.

executioners, näistä ei kannatakkaan tehdä 20:nen äijän unittia vaan semmoinen 12 äijän kokoinen rykmentti (kaksi kuuden riviä). Ja juosta näillä vastustajan flankkiin siinä samalla, kun omat spearmenisi tai corsairisi ovat edessä.

tuon, kun teet niin vastustaja ei varmasti lyö takaisin ja lähtee karkuun melko varmasti.

toinen kannatta hankinta ovat myöskin dark riders ja corsairs.
dark ridereille spearit ja niillä samaten flankkaamaan tai sitten jos annat niille repeater cross bowit niin voit lähteä metsästämään sotakoneita.

Witch elffit ovat kovia tappamaan örkkejä (niin kovin monta pisoned attackia :twisted: ).

ja fanaticit voisitkin hyppäyttää vaikka shadeilla jos et nyt muuta keksi...

Maagit toimivat erittäin hyvin Dark elveseillä (+1 kaikkiin cast heittoihin, kun käyttää dark magicia).
Nopat ja Taktiikka Ry
Pääkaupunkiseudun pelikerho
http://www.nopat.fi
Inze
Viestit: 9
Liittynyt: Ke 02.10.2002 22:10

Viesti Kirjoittaja Inze »

Yemeth: mä oon vasta alottanut niin mulla ei oo kovin paljoa unitteja ylipäätään, 3 regimenttiä (1 crossbow hemmoja)
sitte mulla on yks black guard convertattu Nobleksi ku sain niitä yhen blisterin ilmaiseksi, sitte mulla on 2 bolttia, chariotti ja sorceress.
death magic:ia käytän enimmäkseen...
Yemeth
Viestit: 26
Liittynyt: Su 22.09.2002 18:41

Viesti Kirjoittaja Yemeth »

Inze kirjoitti:Yemeth: mä oon vasta alottanut niin mulla ei oo kovin paljoa unitteja ylipäätään, 3 regimenttiä (1 crossbow hemmoja)
sitte mulla on yks black guard convertattu Nobleksi ku sain niitä yhen blisterin ilmaiseksi, sitte mulla on 2 bolttia, chariotti ja sorceress.
death magic:ia käytän enimmäkseen...
Ja ukkoja per unitti?
"So long as the winds stir the waves of my heart,
the wings of hate will never stop beating"


Inze
Viestit: 9
Liittynyt: Ke 02.10.2002 22:10

Viesti Kirjoittaja Inze »

warrioreja on 15/regiment
Yemeth
Viestit: 26
Liittynyt: Su 22.09.2002 18:41

Viesti Kirjoittaja Yemeth »

Sorsa hevosen selkään ja dark magicia. Jos mahdollista niin voisi harkita Corsairien hankintaa, se tulee tosin maksamaan. Unitti cold oneja ja witch elvejä olisivat myös käteviä ainakin minun mielestäni...
"So long as the winds stir the waves of my heart,
the wings of hate will never stop beating"


Inze
Viestit: 9
Liittynyt: Ke 02.10.2002 22:10

Viesti Kirjoittaja Inze »

ajattelin seuraavaksi ostaa chariotin...
Inze
Viestit: 9
Liittynyt: Ke 02.10.2002 22:10

Viesti Kirjoittaja Inze »

ai niin, on mulla Assassinkin...
tekeekös sillä mitään?
piilottaa regimenttiin ja laittaa blade of ruinin?
Deornath
Viestit: 119
Liittynyt: La 10.08.2002 18:24

Viesti Kirjoittaja Deornath »

Chariorrii älä osta vielä, sen stupidityn takia. Pelissä ei saisi olla liikaa testejä :? :? Mielummin witch elffei tai dark ridereitä.
Muuten dark riderit on ehdottomasti DE:n kovin unitti fsta cavalry corena. kumpa HE:kin saisi. Kyllä, olen kateellinen :x :x
We got 20-4-13
Kalakukko
Viestit: 212
Liittynyt: Ke 28.08.2002 19:15
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Kalakukko »

No tuosta voi olla montaa mieltä... Kylkeenhän niillä on kiva tulla, mutta ei niillä peliä voiteta.
::Ei ole hyviä ihmisiä, on vain pahoja ihmisiä, joila on kaksi vastakkaista puolta::
Sigi
Viestit: 126
Liittynyt: Ke 12.06.2002 00:09
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Sigi »

Hum....

jos koitatte siihen "vakioon" 2k armyyn niin tulee seuraavaa:

Örkkejä et voita Closessa. Ammut Night Gobbot RBT:llä (hanki niitä 2 lisää vielä jos 2k army siis eli kaikki raret niihin!) niin ei pääse fanaticsit tulemaan (imho!)

Cold One Knightit on must. niille Noble Heavy + sea dragon mukaan BSB:nä ja Banneriksi Hydra Banner (+1 attack to all models in unit inc. mounts!. Sattuuu kovaa!!!) Corsaireita! Niitä!!! ne on hyviä. en tiä kyl örkkejä vastaan mut empire ei tykänny kun toi cold onet eteen ja corsairit flakkans :D Sitten High Sorsa ja vielä yks sorsa tukemaan.. High Sorsalle Powerstone ja Normi sorsalle 2 disspell scrollia jos tulee waaagh magiasta :)

Executionerit Black Örkkejä vastaan (tappaa varmasti 6:lla oli mitä vaan vastassa ;D paitsi wardit.. kai.. ) Dark Ridereitä voisi kanssa ajatella ellei kaverilla ole shooty porukkaa... ammut sen hajalle ennen Closea. muuten tulee tappio...

Tonen Charriotti ei varmaan tee myöskään pahaa mutta noista Witch Elffeistä en tiiä.. niillä ei ole armoursavea, okei ne woundaa 6:lla hitissä automaagisesti ;) niillä on tupla-aseet ja ne on pornon näkösii.. mitä sitten jos vihusi voi runkata samaan aikaan kun pieksee niitä.. ? Mä en ainakaan ota omaan armyyni niitä.

Mutta mun armyt yleensä perustuu tuohon COK + BSBnoble (Hydra bannerilla).. seuraukset 5:n unitilla: 10 S5 hittiä, 10 S3 hittiä Fear ja takaisin voi lyödä (Armour Save 2+) mitä sitten että ne maksaa 29pts kappale? ne on kovia!
"We are the most civilised race in the world. We have more exquisite ways to kill than any other"
- Lord Vraneth the Cruel, master of Har Ganeth

FB: Dark Elves
40K: Eldars
Inze
Viestit: 9
Liittynyt: Ke 02.10.2002 22:10

Viesti Kirjoittaja Inze »

juh olen aika varma että osta niitä knightteja mutta ku ei vaan oo rahaa nyt semmosiin :(
Yksisilmä-Joe
Viestit: 50
Liittynyt: Ke 25.09.2002 08:48
Paikkakunta: Kemijärvi

Viesti Kirjoittaja Yksisilmä-Joe »

Mitä mitä? Eikös inze keksi oikein taktiikoita minua vastaan...hehee... Saanen hieman korjata että hävisit pelin 1400:lla pojolla kun tablequarteritkin lasketaan 8) Sinuna ainakin ostaisin niitä (c)old on e knightejä, ei se stupidity kovin paha ole kun ne nakkaa sen testin riderin leadershipillä....trollit on sitten asia erikseen :lol:
Avatar
Chade
Viestit: 929
Liittynyt: Ma 03.06.2002 20:52
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Chade »

Hmm... Vai että Dark Elveseillä Örkkejä vastaan?

Ensinnäkin vastustajan armeija merkitsee paljon. Jos se sisältää isoja jalkaväki blokkeja, mutta siitä puuttuvat possut ja sudet kokonaan voit huokaista helpotuksesta. Olet jo lähes voittanut.

Osta siis Dark Ridereita, esimerkiksi kaksi kuuden unittia, joihin musikantit. Myös toistovarsijouset voit laittaa jos siltä tuntuu. Ne ovat IMO paras DE yksikkö ehkä koko listalla, ja kun Örkeiltä ei pahemmin ampumista löyty (kuka niitä örkki/gobbo jousia pelkää?) ja kun Stone throwerit käytetään kuitenkin jalkaväkeä (tai jos vastus on viisas) niin Cold Oneja vastaan. Muista myös pitää Magic puolustus kunnossa. Yksi tai kaksi maagia ja molemmille mukaan pari kääröä ja Seal of Ghrond pitäisi riittää isompaakin noppamäärää vastaan.

Asenasi on nyt siis nopeus. Kun hitaammat örkit ja gobot könyävät sinua kohti laukkaavat Dark Riderisi sivustoihin valmiina flankkaamaan. Suuremman nopeutesi ansiosta pääset rynnäköimään, ja keihäsmies yksikön ja kylkeen puskevan Dark Rider yksikön menestys on taattu.

Voiton avain on siis se, että valitset taistelut. Ketkä taistelevat ja missä. Ei ehkä tunnu aluksi helpolta, mutta luonnistuu kyllä lopulta. Kunhan muistat, että örkki voittaa mustahaltian mies miestä vastaan joka päivä.

Toinen hyvä ostoslista idea voisi olla esim. kuuden Shaden yksikkö. Näillä voi sitten vaikka vetää Fanaticit ulos ja ovathan ne IMO HE variantteja parempia.

Jos vastustaja on viisas ja häneltä löytyy Susia/Possuja on tilanne kinkkisempi. Silloin sinulla pitäisi olla muutama RBT ampumassa unitit vähintäänkin pienemmiksi, ellei kokonaan pois.

Tässä muutama yleisluontoinen vinkki.
"Söpö sixpackmonsteri!" -kauneinta mitä Nightbringeristä on koskaan sanottu
Inze
Viestit: 9
Liittynyt: Ke 02.10.2002 22:10

Viesti Kirjoittaja Inze »

äläs turhaan irvaile.
saan kohta lisää sotureita :twisted:
Inze
Viestit: 9
Liittynyt: Ke 02.10.2002 22:10

Viesti Kirjoittaja Inze »

tuo oli Örkinkuvatukselle,
on mulla 2 RBT jo ja 16 crossbow hemmoa...
sillä on susia ja bossuja... :cry:
mutta no kyllä mä pärjään vielä jonain päivänä :wink:
Ithirion
Viestit: 75
Liittynyt: Pe 01.11.2002 21:13

Viesti Kirjoittaja Ithirion »

ottaisin ehkä witch elffejä, pari assassinia ja highbornin jolla on venom sword. sen venom swordin luulisi karsivan kivasti rivejä :D
Ithirion
Viestit: 75
Liittynyt: Pe 01.11.2002 21:13

Viesti Kirjoittaja Ithirion »

Niin ja tietystyi lastaat kaiken mahdollisen täyteen magic itemeitä. :)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Taktiikat”