Mariini Inquisiittorissa
Mariini Inquisiittorissa
Onko kukaan käyttänyt mariinia inquisiitorissa? Ajattelin väsätä yhden mariini hahmon, mutta kysytään ensin muiden mielipiteitä niistä ennen kuin tuhlaan rahojani.
Re: Mariini Inquisiittorissa
En ole käyttänyt(viellä). Uudes kamppanjassa on paitsi dark angel tactical marine niin MYÖS tzeentch SORCERER. Siis tuo heppu tulee olee JUMALA mut toisaalta se onkin pääpahis(en muuten pelaa tuolla hepulla vaikka figu ja säännöt onkin käsialaani). Siis maistiasiksi WP yli sadan nurkil, force staff, daemonic bolter ja saa käyttää pelin aikana mitä voimaa lystää ja tarpeen vaatiessa kehittelee uusia(toimii siten et kerrot GM:lle mitä haluat tehdä ja hän kertoo modifierit etc). Kyllä. Hän on kova. Lisäksi rutosti kaaoskultisteja tukee häntä. Vastassa tosin on parit Inquisitorit, daemonhost, pari normaalimpaa heppua ja dark angel(siis loppukamppailussa kuten olen suunnitellut sen. Ennen sitä on muitakin tappeluja mut isot pojat tulee kuvioon vasta lopputilanteissa).Ari kirjoitti:Onko kukaan käyttänyt mariinia inquisiitorissa? Ajattelin väsätä yhden mariini hahmon, mutta kysytään ensin muiden mielipiteitä niistä ennen kuin tuhlaan rahojani.
Marinet Inquisitorissa on kovia. Hyvin, HYVIN kovia. Päätä lukuunottamatta tarvitset tosi kovan miekkailijan power swordilla tai melta aseita jotta marine huolestuisi. Vastineeksi marine NYRKILLÄ paukauttaa kovimman panssarin läpi. Suosittelen ettet anna kovaa lähitappelu miekkaa vaan otat vaikka tacticalin bolterrilla(ja power knifellä. Fluff wise joka marine kantaa puukkoa joka vastaa power knifeä). Tuo EHKÄ saa pelikumppanisi hyväksymään sen. Suosittelen tarkistamaan pelinjohtajaltasi mitä hän tuumaa ajatuksessa.
Mikäs on muuten yleinen hahmojen power level teillä?
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Ideana on väsätä Iron Hands tech-marine, Servo armilla (mechadentriset (tai mitkä nyt olikaan, vaikea sana) sisään rakennetulla power fistillä (yksi improvisoitu PF hyökkäys vuorossa)), boltterilla ja myrkytetyllä veitsellä. Ehkä pari asiaankuuluvaa kranaattia. Ja tietysti tonni cybernetiikkaa. Seuralaisena pari Arco flagellanttia ja servitoria (cultisteja).
Re: Mariini Inquisiittorissa
En osaa oikein sanoa, periaatteessa kaikki on sallittua.tneva82 kirjoitti:Mikäs on muuten yleinen hahmojen power level teillä?
Humpapaa. Ei hassumpi ajatus. Ellei toiset hahmot ole tarpeeksi voimakkaita voi olla turhan hyvä mut ei välttämättä(siis se heppu nielee bolter pateja ilman paljon ongelmaa kunhan ei osu päähän).Ari kirjoitti:Ideana on väsätä Iron Hands tech-marine, Servo armilla (mechadentriset (tai mitkä nyt olikaan, vaikea sana) sisään rakennetulla power fistillä (yksi improvisoitu PF hyökkäys vuorossa)), boltterilla ja myrkytetyllä veitsellä. Ehkä pari asiaankuuluvaa kranaattia. Ja tietysti tonni cybernetiikkaa. Seuralaisena pari Arco flagellanttia ja servitoria (cultisteja).
Mutta pistä se power knife sinne. Ei turhan hyvä(kunhan ei ole blade masteria) ja fluff sanoo että vastaavaa kantaa jokainen marine ;-)
Muuten missäs päin suomea asut? Millään tuurilla turun lähellä?
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Re: Mariini Inquisiittorissa
No annappa esimerkkejä muiden hahmoista. Ei tarkaa tietoa mut minkä tyypin hahmoja ja millaisia aseita siellä näkyy?Ari kirjoitti:En osaa oikein sanoa, periaatteessa kaikki on sallittua.tneva82 kirjoitti:Mikäs on muuten yleinen hahmojen power level teillä?
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Pääosumia odotettavissa, serkulla on viidestä snipperistä koostuva joukkio.tneva82 kirjoitti:Humpapaa. Ei hassumpi ajatus. Ellei toiset hahmot ole tarpeeksi voimakkaita voi olla turhan hyvä mut ei välttämättä(siis se heppu nielee bolter pateja ilman paljon ongelmaa kunhan ei osu päähän).
No... Voihan tuota harkita.tneva82 kirjoitti:Mutta pistä se power knife sinne. Ei turhan hyvä(kunhan ei ole blade masteria) ja fluff sanoo että vastaavaa kantaa jokainen marine ;-)
Asun Parkanossa, matkaa Turkuun on päälle 200km.tneva82 kirjoitti:Muuten missäs päin suomea asut? Millään tuurilla turun lähellä?
No se nyt todennäköisesti pistää marinenkin pelkäämään. Jos muilla on yhtään millä pelotella marineita samalla tavalla niin ei pitäisi olla ongelmia.Ari kirjoitti:Pääosumia odotettavissa, serkulla on viidestä snipperistä koostuva joukkio.
Ouch. Hiukka turhan pitkällä Inq peliä ajatellen ;-) Turus ei ole turhan monta Inquisitor pelaajaa :-(Asun Parkanossa, matkaa Turkuun on päälle 200km.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
No ei Parkanossakaan niitä kovin paljoa ole, käytännössä ainut peliseura on serkku kavereineen ja ne asuu Helsingissä. Tosin viimeaikoina olen saanut pari kaveria puhuttua joukkoon mukaan, ne aloittaa kun Genestealer ilmestyy.tneva82 kirjoitti:Ouch. Hiukka turhan pitkällä Inq peliä ajatellen ;-) Turus ei ole turhan monta Inquisitor pelaajaa :-(
Oooh genestealer. Siinä vasta hauska heppu ;-) Niitä vastaan se sun marine on ihan reilu ei siinä mitään. Nopea, power armour ei niin iso haitta kuin muille(aseet menee läpi osan panssarin automaattisesti jos et tiedä 'stealerin sääntöjä). Olis kiva joskus pelata skenaario missä warband joutuu taistelee 'stealer laumaa vastaan. Skannereissa vaan piipittää kun 'stealerit hiipii ;-)Ari kirjoitti:on serkku kavereineen ja ne asuu Helsingissä. Tosin viimeaikoina olen saanut pari kaveria puhuttua joukkoon mukaan, ne aloittaa kun Genestealer ilmestyy.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Re: Mariini Inquisiittorissa
No serkulla on 5 snipperiä joukko + kaamos mariini kulttilais seuraajineen.tneva82 kirjoitti:No annappa esimerkkejä muiden hahmoista. Ei tarkaa tietoa mut minkä tyypin hahmoja ja millaisia aseita siellä näkyy?
Sen kavereilla on mm. 5 Salamander mariinia (ouch!! onneksi en ole kohdannut), lähinnä bolttereilla aseistautuneita.
Sitten Techpriest boltterilla ja power fistillä. Seuranaan joukko arco flagellantteja, electro flaileilla, power fisteillä ja breachereilla aseistauneita.
IG:n hardened veteran squad, lähinnä las aseita pari flameria, yksi heavy bolter ja yksi plasma, yhdellä power sword.
Re: Mariini Inquisiittorissa
No kumpikin noista antaa kovan vastuksen marinelle. Varsinkin kaaos marinii itsestäänselvistä syistä ;-)Ari kirjoitti:No serkulla on 5 snipperiä joukko + kaamos mariini kulttilais seuraajineen.
Pyhä keisari! Vois tzeentch sorcererillakin olla hankalaa noita vastaan. Onkos siellä tosin psyykkereitä?-) Ei IMHO kovin kiva warband. Yksi marine paha. 5 liikaa.Sen kavereilla on mm. 5 Salamander mariinia (ouch!! onneksi en ole kohdannut), lähinnä bolttereilla aseistautuneita.
Tuossa vois tulla tiukkaa. Power fistit on hyviä ellei vastassa ole reach 3 aseita jotka ei hajoa power aseeseen. Ei ongelmia.Sitten Techpriest boltterilla ja power fistillä. Seuranaan joukko arco flagellantteja, electro flaileilla, power fisteillä ja breachereilla aseistauneita.
10:n kokoinen? Kuule pelaatteko te 40k vai Inq skaalan figuilla?-) Ei pitäis olla turhan mahdotonta niille pärjätä marinesi kanssa.IG:n hardened veteran squad, lähinnä las aseita pari flameria, yksi heavy bolter ja yksi plasma, yhdellä power sword.
Yleisesti ottaen kyllä se sun marines pitäis olla kohtuu reilu tässä porukassa.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Ok. Aloin vain tuumailla et 10:n kokoinen vois olla HIUKKA kallis =I= skaalassa joten kun viellä oli 5 marinea yhdellä alkoi jostain kumman syystä epäillä 28mm figuja ;-) No kyl sen bandin silti pitäis pärjätä jotenkuten marinea vastaan. Outnumber etc. Mites hän muuten teki heavy boltterin?Ari kirjoitti:Se IG ryhmä on kuuden kokoinen, olis varmaan pitänyt mainita :oops: .
No edes joku heikkous...Viiden mariinin ryhmästä yksikään ei ole psyykikko.
Sama täällä. Itsellä noin 12(vai oliko 13) =I= skaalan figua ja lisää tulee(seuraavaksi slaanesh warband, sit ehkä kaaosta käyttävä techpriest warband. Khorne olis hyvä ;-)). Figujen konvertointi on liian hauskaa ;-)Ja me pelataan ihan =][=:n skaalassa, 40K:n mittakaava on köyhille.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Ari kirjoitti:Heavy bolter tehtiin kokonaan greenstuffista.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Niin itseltäkin puuttuu sitä taitoa...tneva82 kirjoitti:Voi ku itsekkin osais tehdä green stuffist noin hyvää jälkeä mut itse en saa edes kaapua kunnolla. No onnistu se tzeentch velholle joten kuten mut vois se parempikin olla.
Mutta sen servo armin yritän tehdä greenstuffista ja killa kanin osista.
Sul ei muuten sattuis olee hahmoistasi kuvia netissä?Ari kirjoitti:Niin itseltäkin puuttuu sitä taitoa...tneva82 kirjoitti:Voi ku itsekkin osais tehdä green stuffist noin hyvää jälkeä mut itse en saa edes kaapua kunnolla. No onnistu se tzeentch velholle joten kuten mut vois se parempikin olla.
Mutta sen servo armin yritän tehdä greenstuffista ja killa kanin osista.
Ja ennenkuin kysyt niin mulla ei ole. Ei digitaalikameraa, ei skanneria :-(
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Eli aika lailla samassa tilanteessa ollaan :-( Konvertoitko yleensä paljon figuja vai onko ne enemmän vain maaliteeman vaihtelua? Itse pyrin aina tekemään aina pikku muutoksia tosin joissain se on pientä(dark angel. Leikkasin miekan pois ja pistin sen uuteen asentoon) mutta useimmat on suht.raskaasti konvertoituja.Ari kirjoitti:Ei oo kuvia. En omista digikameraa enkä ainakaan toistaiseksi ole saanut sellaista lainaksikaan.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi