Sivu 1/1

Pohjamaalauksesta...

Lähetetty: Pe 10.12.2004 22:49
Kirjoittaja Mr.Death
Eli miten sprayaaminen onnistuu kylmässä?
Jos vaikka autotallissa tai ulkona terassilla kävisi sprayaamassa figuja vaikka mastonin matta mustalla, niin haittaisiko kylmyys tätä pohjamaalausta?

Kiitos vastauksista! :D
(PS.en löytänyt haulla vastaavia topikkeja)

Lähetetty: Pe 10.12.2004 22:53
Kirjoittaja Hodarimies
Mua ei oo haitannu

Lähetetty: Pe 10.12.2004 22:54
Kirjoittaja Lassek
Minä en ole huomannut mitään ongelmia pakkasella spreijaamisessa. Kuivuminen tuntuu vain hitaammalta näppejä paleltaessa.

Lähetetty: Pe 10.12.2004 23:15
Kirjoittaja jullevi
Jos mahdollista, niin kannattaa kuitenkin ottaa figut sisälle kuivumaan, ja tuulettaa sisätilat jälkeenpäin. Pihalle en jättäisi kuivumaan, vaikka en tiedä olisiko siitä mitään haittaa.

Lähetetty: Pe 10.12.2004 23:43
Kirjoittaja Day
Kylmän ei pitäisi mitenkään haitata pohjamaalausta. Tosin kostea ilma tekee kuulemma pahaa sekä pohjamaalille että lakalle, eli sadekelillä ei kannata leikkiä sprayn kanssa.

Lähetetty: La 11.12.2004 02:32
Kirjoittaja Ghen'tos
Ja tuohon Dayn viestiin viitaten, niin kun kylmästä tullaan lämpimään, niin esineet sun muut ruukaa vähän huurtua, eli niiden pinnalle kertyy kosteutta. Tiedä sitten kuinka paljon tämä vaikuttaa siihen pohjamaaliin, mutta ajattelin vain tuoda asian esille, ettei kenellekkään sattuisi mitään ikäviä "yllätyksiä".

Lähetetty: La 11.12.2004 10:47
Kirjoittaja Minastir
No, minulla ainakin on _todella_ huonoja kokemuksia kylmässä maalaamisesta, varsinkin Mastonin spraylla, Citadelilla ei näin koskaan käynyt. Figuille tuli sellainen karhea pinta, jolloin maalaaminen muuttui melkeinpä mahdottomaksi Tämän karhean kerroksen saa kyllä pois veitsellä, mutta uskokaa pois, siinä on työtä :)

Lähetetty: La 11.12.2004 11:00
Kirjoittaja Nostra
Tar-Minastir kirjoitti:No, minulla ainakin on _todella_ huonoja kokemuksia kylmässä maalaamisesta, varsinkin Mastonin spraylla, Citadelilla ei näin koskaan käynyt. Figuille tuli sellainen karhea pinta, jolloin maalaaminen muuttui melkeinpä mahdottomaksi Tämän karhean kerroksen saa kyllä pois veitsellä, mutta uskokaa pois, siinä on työtä :)
Toi ei todennäkösesti johtunut kylmyydestä, vaan suihkutusetäisyydestä että ravistamattomuudesta. Ite sain kans pari kertaa rakeisen pinnan, joka onneksi lähti ennen kuivumista tärpätillä aika vikkelään. Sitten ravistin purkkia kunnolla, ja tuli ihan tasanen jälki.

Kylmässä maalaamisessa ei pitäs olla oikeestaan mitään esteitä, mutta itse pidän kuitenkin mahdollisimman tasalämpöistä työtilaa parhaana. Sprayaamisen voi suorittaa periaatteessa vaikka sisällä, kunhan hankkii tarpeeksi suuren pahvilaatikon, jottei maalia mene minne vaan. Ite on ainakin harrastanu, ja ei toistaseksi ole mitän komplikaatioita tullut. Totta kai jälleen suositellaan avaraa, hyvin tuuletettua tilaa, jossa lämpötila olis sama, kun sprayn lämpötila.

Kyllä tuo siis onnistuu, mutta suosittelen vaikka autotallia, terassilla saattaa mahdollisesti tuulla, mikä ei ole välttämättä hyvä asia.

Lähetetty: La 11.12.2004 12:59
Kirjoittaja pokka
Kun pohjamaalaus on valmis ja kun käännätte sen spraypurkin alaspäin ja ruiskutatte putkessa olevan maalin pois, älkää ruiskuttako sitä figuihin. Tuloksena siitä on "rakeinen" pinta, koska maaliahan sieltä ei hirveästi tule, vaan sitä kaasua, mitä siellä purkin sisällä on maalin lisäksi. Se puhaltaa vielä kuivumattoman maalin epätasaiseksi.

Lähetetty: La 11.12.2004 13:12
Kirjoittaja TietoPredator
Itsellänikään ei ole ollut ongelmia kylmällä ilmalla maalaamisen kanssa, ainakaan kun järjestys on ollut:
1. figut ja maali lämpimästä ulos
2. maali samantien pintaan
3. figut kuivuvat ulkona pari tuntia
4. lämpiävät sisällä muutaman tunnin

Voisin kuvitella että jotain tämän kaltaista tapahtuu jos yrittää pukeltaa kylmien figujen päälle maalia ja tuo ne samantien sisälle lämpimään kuivumaan.
TSOALR

Lähetetty: La 11.12.2004 14:35
Kirjoittaja Rhode
Onko sillä pohjamaalin merkillä mitään väliä tulokseen? Itselläni on RTV valkoinen kuumankesto spray maali, joka jättää ihan kelpo kerroksen miniin, mutta maalaaminen ei helpotu lähes ollenkaan... Onko kellään kokemuksia GW:n valko sprayn ja muun non-mini sprayn kanssa?

Olisiko tuo GW:n spray sitten kannattava ostos, vai jatkanko tällä rtv spraylla?

Lähetetty: La 11.12.2004 14:39
Kirjoittaja Thelacan
Rhode kirjoitti:Olisiko tuo GW:n spray sitten kannattava ostos, vai jatkanko tällä rtv spraylla?
Jos kerran tuo RTV spray ei sinun mielestäsi helpottanut maalausta niin suosittelisin sitten kokeilemaan GW:n sprayta. Ja useimmat ovat sitä mieltä, että Mastonin sprayt ovat parempia kuin GW:n, tämä väite perustuu siihen sillä se on samaa kamaa halvemmalla. Itse en jaksa välittää niiden hinnoista niinkään paljoa. Eräille se tietenkin on hieman tarkempi säästökohde.

Lähetetty: La 11.12.2004 15:08
Kirjoittaja Ghen'tos
Nostradamus kirjoitti:Kylmässä maalaamisessa ei pitäs olla oikeestaan mitään esteitä, mutta itse pidän kuitenkin mahdollisimman tasalämpöistä työtilaa parhaana. Sprayaamisen voi suorittaa periaatteessa vaikka sisällä, kunhan hankkii tarpeeksi suuren pahvilaatikon, jottei maalia mene minne vaan. Ite on ainakin harrastanu, ja ei toistaseksi ole mitän komplikaatioita tullut. Totta kai jälleen suositellaan avaraa, hyvin tuuletettua tilaa, jossa lämpötila olis sama, kun sprayn lämpötila.

Kyllä tuo siis onnistuu, mutta suosittelen vaikka autotallia, terassilla saattaa mahdollisesti tuulla, mikä ei ole välttämättä hyvä asia.

Itsekkin suosittelisin sisällä sprayaamista, mutta älkää vain menkö tekemään sitä tav/huonosti tuuletetussa huoneessa tai tilassa. Tavara meinaa vähän haiskahtaa, eikä ole hyväksi kenenkään terveydelle.

Lähetetty: La 11.12.2004 15:12
Kirjoittaja Nostra
Itelläni on Mastoneista lähes kauttaaltaan positiivisia kokemuksia. Hinta on toki yksi niistä, mutta en todellakaan menisi järjettömyyksiin hinta/laatu-suhteen kanssa, sillä jos Maston olisi täyttä kuraa, niin pöydälläni olisi kyllä GW:n riistohintanen spray.

Kuivunut pinta on mastonilla, niin mustalla kuin valkoisellakin spraylla mukavan tasanen ja matta, sekä maalaus onnistuu hyvin. Muistaakseni Baretul tosin taisi joskus väittää, että GW:n valkosessa on pienemmät värirakeet tms. että kuitenkin GW:n spray olisi hieman parempaa. Ite en ole huomannut haittaavaa rakeisuutta, enkä siis rakeisuutta ollenkaan. Tosin ehkä Baren kaltasilla über-showcase-maalareilla sillä voi olla väliä, mutta sanoisin, että armeijamaalauksessa, että hieman vähemmän showcase-maalauksessa pärjää kyllä mastoneillakin.