"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Mistä niittejä mariini haarniskaan?

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Ukkosleka
Viestit: 829
Liittynyt: La 09.11.2002 13:16
Paikkakunta: Tampere

Mistä niittejä mariini haarniskaan?

Viesti Kirjoittaja Ukkosleka »

Tarkoitus olisi tehdä näitä pieniä niittejä (engl. rivets) mariini haarniskaan. Mistä moiset?
Cleanse and purify!
Avatar
east
Viestit: 236
Liittynyt: Pe 27.06.2003 16:05
Paikkakunta: Rovaniemi / Tornio

Viesti Kirjoittaja east »

Niittejä?
Mitä meinaat?
Tanen
Viestit: 324
Liittynyt: Ke 24.03.2004 20:54
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Tanen »

tarkoitatko studied armouria? no tehe greenstuffista
Avatar
Rutabaga
Valvoja
Viestit: 1071
Liittynyt: Ti 10.09.2002 18:20
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja Rutabaga »

Jossain olen nähnyt tehtävän niitit sillätavalla, että leikkaa pieniä pätkiä jostain ohuesta muovitapista ja liimailee niitä paikkoihin.

Itse olen tehnyt sellaisen työkalun. Ohut muoviputki, joka tukitaan hyvin läheltä toista reikää, sitten tunget sinne reikään GreenStuffia, ja poraat figuun pienen reijän (reikä helpottaa vain lähinnä niitin pysymistä), sitten painat sillä putkella sen pienen GS nokareen siihen reikään.
Väitteesi on hyvä...mutta olet väärässä.
http://jarecsblog.blogspot.com Melko aktiivista seurantaa askarteluistani.
Avatar
Day
Valvoja
Viestit: 1948
Liittynyt: Su 13.10.2002 11:23
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Day »

Juuri niin kuin rutabaga totesi. Yksi vaihtoehto on ostaa askartelukaupasta 0,5mm:n paksuista styreeniputkea ja leikata siitä suikaleita (kuin paloja makkarapötköstä), hinta noin euron. Sen jälkeen liimaat palat haluamiisi panssarin kohtiin. Putken voi tietysti tehdä myös pyörittelemällä todella ohuen GS-pötkön.

Rutabagan mainitsema niitintekijä on helppo tehdä vaikka gs- tai muovinpalasta: teet palaan vain pienen reiän, poraat figuun reiän niitin kohdalle, laitat palan gs:a reikään ja painat sen tasaiseksi niitintekijälläsi. Pintaan jää pieni niitti siihen kohtaa, jossa niitintekijässäsi on kolo.

Muista voidella niitintekijäsi hyvin, jottei GS jää siihen kiinni.
Le coeur a ses raisons que la raison ne connaît point. - Blaise Pascal, Pensées, 277
Ghen'tos
Viestit: 640
Liittynyt: Pe 09.05.2003 12:12
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Ghen'tos »

Ja jos sinulla jonkintapaista stuffia siinä pohjalla, niin on erittäin helppoa ottaa vain lyijytäytekynä käteen (ei lyijyä näkyvissä) ja painella rivetit siihen. Sitten vähän jollain työkalulla tasoittele niitä ja valmista tuli. Kannattee kastella/rasvata näm työkalut (kuten kaikki muukin millä käsittelet gs:ää), jotteivat ne jää kiinni siihen ja revi stuffauksiasi irti.
Work out, in case future happens.
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja jullevi »

Rivettejä voi tehdä myös "dressing pin"neistä (vaateneula ?), mutta jotkut ovat liian isoja smarineille. Eli poraat pienen reiän siihen kohtaa mihin niitin on tarkoitus tulla, ja katkaiset neulan reikään sopivaksi, ja varovasti liimaat.

Tähän tyyliin:
Kuva

Nämä on kyllä huomattavasti kätevämpiä maastonteossa, jossa niitit/pultit voivat olla isompiakin. Näitä neuloja saa esim tiimarista, eivät ole muistaakseni kovin kalliitakaan.
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”