"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Empire vai Dwarf?

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Insane
Viestit: 5
Liittynyt: Ti 09.03.2004 16:58
Paikkakunta: Kuopio

Empire vai Dwarf?

Viesti Kirjoittaja Insane »

Olen miettinyt kummalla armeejalla olisi parempi pelata Empire vai Dwarf. Minulla ei ole dwarffeja vilä, mutta minulla on noin 1000 pisteen edestä Empire joukkoja. Kertokaa mielipiteenne.
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

Hmm. Olet aloittanut jo Empirellä ja tulet sitten kysymään että olisiko kääpillä parempi aloittaa, wtf?

Oikeasti, ehdotan että pitäydyt nyt Empiressä kun olet kerran jo käyttänyt rahaa niihin. Muutenkin kannattaa lukea Chosenin armeijanvalintaopas ennen aloittamista, joka on tässä: http://www.sotavasara.net/articles.php?show=47 .
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
shadowdancer
Viestit: 488
Liittynyt: Ke 08.10.2003 10:17
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja shadowdancer »

Sanoisin näin että kerää Empirelle 1500 pisteen armeija ja sitten mieti niitä pullia (eli siis kääpiötä). Empirelle saa kyllä tehtyä monenlaisia armeijoita, joka on tosi hyvä asia...joten kerää vain niitä Empiren ukkeleita ;)
Liian kauan yritit pitää kiinni,
tiukempi ote saa minut vajoamaan
kauaksi pois.
Niihin varjoihin kaukaisiin
kaikkoavat kasvoni kalpeat .
Empire rulez
Viestit: 40
Liittynyt: Ti 07.10.2003 09:52

Viesti Kirjoittaja Empire rulez »

empireä eka 2000 pojoo....tiiä kyllä kannattaako hirveetä shooty armeijaa tehä jos sen jälkeen alat kerää sitte niitä käppänöitä,
Wizard Lord
Viestit: 142
Liittynyt: Ti 15.06.2004 11:15
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Wizard Lord »

Kannattaa koota aluksi joku 1500 pistettä käsittävä empire armeija, pelata muutama peli sillä ja vasta sitten alkaa miettiä kääpien aloittamista.
Put your trust in stone and iron - stone and iron have always been true friends of the dwarfs.

You can feel thousends of deaths by fearing one.
Insane
Viestit: 5
Liittynyt: Ti 09.03.2004 16:58
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Insane »

Olen kyllä pelannut muutaman 500 ja 750 pisteen otteluja.
Avatar
Nostra
Viestit: 1390
Liittynyt: Ma 10.11.2003 15:37
Paikkakunta: Kangasala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Nostra »

Höh. Pelaat juuri sillä millä haluat, emmekä me muut sille oikeastaan mitään voi. Tollasissa "veitsen terällä"-tilanteissa käytetään noppaa, ja vaikka empire on 1-3 ja käppänät 4-6. Jossain määrin loogista (tai oikeastaan "järkevää") olisi jatkaa Empireä 2000pts saakka, sillä siitä kuitenkin saa melko kovan listan rakennettua. Kääpiöt puolestaan yleensä lähtevät peliin altavastaajina. Voithan myös myydä tai vaihtaa empiresi pois, jolloin ei niitkään nurkkiin jäisi, ja vaihdon onnistuessa saisit figut teoreettisesti melko edullisesti.

Niin, tee ihan siten, kun itsestäsi tuntuu, jos et tiedä, niin heitä noppaa.
Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Empire, koska sinulla on jo hyvä alku. En alottaisi dwarffeja. Dwarffit on kalliita...
Avatar
yrska
Peliporukkavalvoja
Viestit: 651
Liittynyt: Ti 25.11.2003 15:01
Paikkakunta: Järvenpää

Viesti Kirjoittaja yrska »

Ja eihän kukaan kiellä proxyttämästä niitä kyykkiä nillä empire ukoilla jos haluat testata käytännössä miten ne käävät toimivat...
(Pakko tämä oli sanoa vaika joku taatuti katsoo kieroon :) )

Yrska
Taitojaan ei saa hukata => Silloin kun inspiraatio iskee, niin muu maailma saa odottaa.
flinkkuman
Viestit: 173
Liittynyt: Ke 15.10.2003 18:12
Paikkakunta: Vihti

Viesti Kirjoittaja flinkkuman »

Molemmat armyt (kirjoitinkohan tuon vain siksi että kerään niitä molempia?).
Mutta näin alkuun kannattaa jatkaa empireä ja empirehän se kallis army on hinta/pisteissä/määrä suhteeseen nähden eli 2000 empireä maksaa kyllä enemmän kuin 2000 kääpiöitä (jollei kerää vain niitä kalleimpia unitteja)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijat ja yksiköt”