"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Peliin eläytyminen

Keskustelut, jotka liittyvät miniatyyripeleihin mutta jotka eivät sovi muihin keskustelun alueisiin.
Lassek
Viestit: 3315
Liittynyt: Ma 05.07.2004 21:04

Peliin eläytyminen

Viesti Kirjoittaja Lassek »

Onko kukaan huomannut karjuvansa "WAAAAGH!" tai "Tallotaan ne!" rynnäköidessään? Entä tekeekö kukaan suullaan ääniefektejä kuten kuolonkorinoita, tulipallojen paukahtelua, tankin pörinää ja konekiväärin rätinää?
Itse vastaan kaikkiin kyllä. :) Tämä ns. vikani lienee lähtöisin siitä kesästä joskus ala-asteella, jolloin sblaster-kortti sökähti ja äänet piti tehdä itse. Saatte arvata, monestiko viikossa pyyhin sylkipärskeitä näytöstä...
Hurraan ja kannustan joukkojani säännöllisesti ja vaikeroin pitkään ja hartaasti kenraalin kohdattua turmansa.
Lisäksi on tullut tavaksi örähtää WAAAAGH rynnäköin sitten millä hyvänsä, jotain alitajuista vissiin...
"Keisarin puolesta: WAA - ei ku..."

Entäs te? Onko tullut syyllistyttyä mihinkään vastaavaan?
Viimeksi muokannut Lassek, Su 19.06.2005 21:03. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
MacKeke
Viestit: 581
Liittynyt: Ma 30.08.2004 14:31
Paikkakunta: Heinola

Viesti Kirjoittaja MacKeke »

Kyllähä siinä välillä on ampumisphasessa tullut huudettua Dakka dakka.
Avatar
virus
Viestit: 850
Liittynyt: Su 19.12.2004 17:49
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja virus »

necroneiden liikkumis vuorolla: nirsk narsk nirsk.........
ja lotrissa kun nuoli osuu mutta ei haavota : klin tai plim
ja kun joku kuolee niin huudan: aiiii tai pläts
Avatar
Blackguard
Viestit: 1568
Liittynyt: La 28.02.2004 09:40
Paikkakunta: Heinola - Porojen Maa

Viesti Kirjoittaja Blackguard »

Jokaisen vuoroni alussa kuuluu "Jee me halutaan olla tyhmiä" -sotahuuto :D

Lisäksi sitten fistillä woundatessa 2+:lla niitä ykkösiä tulee pyydettyä oikein olan takaa. "Äläälä ole ykkönen", jolloin pöytään napsahtaa rivi.. U know what ;)
Viimeksi muokannut Blackguard, Su 19.06.2005 16:20. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
"Jazz on imperialistien ideologinen ase vallankumouksellisten kansojen degeneroimiseksi." - Kim Il Sung
Avatar
Teral
Viestit: 81
Liittynyt: Su 20.06.2004 22:30
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Teral »

Välistä tulee aina armeijan marssiessa matkittua marssirummutusta (duudududdu-duudududdu-duudu-duudu-duudududdu) :D

Lisäksi aina haltioilla pelatessa, kun he eivät mahtavalla ws:llään osu tai nielevät ylpeytensä ja pakenevat lähitaistelusta, tulee niitä solvattua oikein olan takaa.
"Sings we a dances of wolfs, who smells fear and slays the coward.
Sings we a dances of mans, who smells gold and slays his brother."
Jyrzzä
Viestit: 371
Liittynyt: Su 13.07.2003 22:30

Viesti Kirjoittaja Jyrzzä »

Tuleehan sitä eläydyttyä peliin,mutta sehän on vain hyvä asia(onkohan ;) ?)

Esim.kun marssii,niin tulee rummutettua näin:rrrrrrrrrm rrrrrrrrrrm rrrrm rrrrrm rrrrrrrrrrm.....

Ja kyllä niitä on muitakin,esimerkiksi,kun tuossa kaverin kanssa pelasin mariineilla,niin tuli sitä ampumis- ja rynnäköimisvuorolla huudettua:For The Emperor!,Attaack!,ja liaan Dawnin pelaamisen vuoksi:Incoming!

Juups,tuossahan noita oli...
"Kake,ajattelen sinua päivät ja yöt,mutten voi ymmärtää miksi minua lohella lyöt" -Kaikka,Stam1na
3 vuotta vittuilua Sotussa!
Avatar
Grond
Viestit: 3335
Liittynyt: Ke 20.11.2002 12:00
Paikkakunta: 423 km turkkusta

Viesti Kirjoittaja Grond »

Bansheen kirkuessa, noppia heitettäessä täytyy huutaa joku sopiva loukkaus mikä aiheuttaa ne tapot. Kääpiöitä vastaan "äitisi oli haltia" ilmanmuuta. Swordmastereille "sanotteko te noita miekoiksi?". Ja niin päin pois. Jokainen huuto täytyy tietysti konstruoida sillä hetkellä, valmista repertuaaria ei saa olla.
Kaskelo
Viestit: 119
Liittynyt: Ma 07.02.2005 15:39
Paikkakunta: Kiuruvesi

Viesti Kirjoittaja Kaskelo »

KAMIKAZE Sanoi Juge kun carnosaurukseen rynnäköi

Onhan nuita aina kaikenlaisia tapahtunut yleisin lienee: PE**ELE NUO NU*SI TAAS KOKO HOMMAN

että semmosta
Huoooooh.. Sotu tämä ihana elämän pilaus paikka.. Pitää sitä taas alottaa täällä käyminen.
Avatar
Gilaelin
Peliporukkavalvoja
Viestit: 2886
Liittynyt: Su 18.04.2004 19:22
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Gilaelin »

Kamikaze on se yleisin huutoni, kun viimeisenä taistelusta selvinneellä kapteenilla rynäköin vihollisen sivustaan.... on noita muitakin, mutta tuo nyt tuli ensimmäisenä mieleen. Muita tietysti ovat: Est sularus oth mithas! (dragonlancesta) Charge! ja For honor and glory!, joka on lempparini. Omaperäistä, eikö
Viimeksi muokannut Gilaelin, Su 19.06.2005 21:04. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Eyes that fire and sword have seen
And horror in the halls of stone
Look at last on meadows green
And trees and hills they long have known.
Avatar
Zekta
Viestit: 682
Liittynyt: Ma 22.12.2003 14:30
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Zekta »

Kyllähän sitä tulee "hieman" liikaakin välillä eläydyttyä. (vertaa Kummeleiden Efektimieheen)
Välillä meinaan lentää vastustajan ukkoja seinään kun jättiläinen pääsee heittelemään niitä ja onhan niitä muutama mennyt ihan vain murusiksi kun jättiläinen on päättänyt lyödä yhdellä mahtavalla iskulla.
Pelaamme kaverin kanssa sellaista real-mode peliä että mitä tapahtuu kentällä, se tapahtuu myös oikeasti.
Avatar
Lihamestari
Viestit: 2758
Liittynyt: Pe 04.02.2005 11:49
Paikkakunta: Valkeakoski

Viesti Kirjoittaja Lihamestari »

Wau. Visekelettekö kiviä ukkojen päälle ja rysäyttelette Gyrokoptereita vastustajan niskaan? Entä levitättekö jotain ihme tahnaa ukkojen päälle Trollien oksennettua? Viskaatteko vihulaisia Goblineilla Doom Diverin ampuessa?
Maailmojen Tuhoaja, Elävien Jumala, Taivaankannen Kannattaja, Vuori Kultainen,
ne nimiä on vain ja nimet otetaan nyt pois!
Jos kasvoillesi lankeat,
se mitä pelastaa?
Avatar
Thelacan
Viestit: 2011
Liittynyt: Ma 03.05.2004 17:59
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Thelacan »

Lihamestari kirjoitti:Wau. Visekelettekö kiviä ukkojen päälle ja rysäyttelette Gyrokoptereita vastustajan niskaan? Entä levitättekö jotain ihme tahnaa ukkojen päälle Trollien oksennettua? Viskaatteko vihulaisia Goblineilla Doom Diverin ampuessa?
Kyllä. Kyllä. Ei, työnnän sormet kurkkuuni. Kyllä, riippuu tosin scatterista.
- Kynä-ääliö
Avatar
Zekta
Viestit: 682
Liittynyt: Ma 22.12.2003 14:30
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Zekta »

Thelacan kirjoitti:
Lihamestari kirjoitti:Wau. Visekelettekö kiviä ukkojen päälle ja rysäyttelette Gyrokoptereita vastustajan niskaan? Entä levitättekö jotain ihme tahnaa ukkojen päälle Trollien oksennettua? Viskaatteko vihulaisia Goblineilla Doom Diverin ampuessa?
Kyllä. Kyllä. Ei, työnnän sormet kurkkuuni. Kyllä, riippuu tosin scatterista.
Juurikin näin! En ole ilmeisesti ainoa kaverini kanssa jotka eläytyvät peliin tosissaan?
Avatar
Rectunator
Viestit: 1451
Liittynyt: Su 09.05.2004 00:01
Paikkakunta: Raahe, Suomi Finland perkele!

Viesti Kirjoittaja Rectunator »

Onhan sitä usein tullut pidettyä kiihkeit puheita juipeille ja uhkailtua niitä kun ne epäonnistuvat. Vakio on IG:llä: Mitä sitä turhaan liikkumaan kun voi ampua? Aina vuoron alussa.
"For the love of god and all that is holy, MY ANUS IS BLEEDING!!!"

Kynä-ääliö
k3kkuli
Viestit: 154
Liittynyt: Ti 14.06.2005 14:24
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja k3kkuli »

noh lisko pelaajana tulee huudeltua GAR! ja onhan noita blowpipe ääniäkin puff-puff tai jotai
Wompatti
Viestit: 1020
Liittynyt: Su 19.09.2004 19:31
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Wompatti »

Välillä tulee ikävä kyllä päästeltyä veturin ääniä kun liikutan bretonnian ritari juniani - tsuku tsuku tsuku tsuku tuut tuut!

Joskus kun figu kuolee niin tulee päästeltyä jos jonkinmoista kurnimista ja älähtelyä, lentävien olentojen liikkuessa tulee imitoitua siipien "fläpätystä".

Kaiken maailman kiitoksen huudahdukset Lady of the Lakelle eivät ole harvinaisia kun onnistun siinä 5+ 6+ wardissa. Noppia tulee heiteltyä pöydälle ja figuihin virtualisointi tarkoituksessa jos komeetta iskee jonnekkin.

Joten kaipa jonkinmoista eläytymistä on havaittavissa.
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

Siis kuka ei eläydy peliin mitenkään? Minulta aina lähtee kaikenlaisia aseiden hutkauksien ääniä, kun ritarit rynnäköivät heiluttelemaan vasaroitaan ja kling kling!, kun hand wepa + shield savet onnistuvat. Imitoin myös Flamereiden ampumisen ääniä ja kuvailen taistelukentän tapahtumia pelin lomassa...
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

Ainahan sitä jotain tulee hihkaistua. Viimeksi high elf vs empire peli ja vastustaja ilmoittaa ei hellblasteria. Seuraavaksi ilmoittaa ei Goljaa(pitkä tarina) jolloin hihkaisen: "Ei helvetin masinaa? Ei Goljaa? RYNNÄKKÖÖN POJAT!".

Plus aina sitä taisteluhuutoja hihkuu ennen lähitaistelun alkua. Ynnä inspiroivia huutoja("Kestäkää pojat! Taivaallista apua(kirjaimellisesti) tulossa!" kun komeetta oli tulossa helpottamaan dragon prinssien eloa. Ei tosin auttanut).
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
pentti
Viestit: 336
Liittynyt: Pe 29.08.2003 09:09

Viesti Kirjoittaja pentti »

Sitatoin yleensä tilannekohtaisesti jotakin Baldur's Gate II:sta... Kuten "Run for it!"
You (yes, you!) decide.
Archibald
Viestit: 1048
Liittynyt: Ti 07.06.2005 15:12
Paikkakunta: Tukholma

Viesti Kirjoittaja Archibald »

No en itse ole huomannut mitään erikoista, mutta aina joskus eläytyy mukaan. Huomasin kuitenkin kerran että kaksi pitivät tällaista keskustelua:

Eka: Joo sit ne rynnii sinne.
Toka: Joo, ja sit se seinä menee rikki. Rätätätätä...
Eka: Joo sit noi tulee...
Toka: ...rätätätä pum pum...
[Tässä vaiheessa molemmat on jo ihan messissä]


Menee överiks.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleiset miniatyyrikeskustelut”