"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

hirviö vastaan rykmentti?

Aloittelijoille ja vasta-alkajille tarkoitettu palsta, jossa uskaltaa kysyä vähän yksinkertaisempiakin asioita pelistä ja pelaamaan ryhtymisestä ilman tönimistä. Kokeneet vastaavat.
Avatar
mieoonmursu
Viestit: 152
Liittynyt: La 28.05.2005 17:30
Paikkakunta: Kangasala
Viesti:

hirviö vastaan rykmentti?

Viesti Kirjoittaja mieoonmursu »

Aiheesta ei paljon saa irti, mutta kysymys on seuraava: kun esim. kamuni manticora taistelee saurus armeijaani vastaan tappaa kolme saurusta ja ei itse saa yhtään woundia . Niin kumpi voittaa rykmentti vai manticore, kun en rule bookin ohjeista oikein selvää saa.

APUVA!APUVA! AAAPUUUUUUVA!
käy kotisivuillani täällä
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja jullevi »

On todennäköistä, että saurukset silti voittivat. Kts Combat Resolution, sivu 73.
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
Pancake

Viesti Kirjoittaja Pancake »

Riippuu siitä kuinka paljon sinulla niitä sauruksia on. Jokainen rivi sauruksia vastaa yhtä tappoa (ensimmäistä riviä ei lasketa, max. bonus 3) ja ylivoima vastaa myös yhtä tappoa, ja lipusta saat myös yhden.

Eli mikäli sauruksilla olisi vaikka 4 riviä, ylivoima ja lippu he saisivat 5 ''pistettä''( kolme riveistä, ensimmäistä riviä ei oteta, ja vaikka otettaisiinkin niin max rivibonus on 3, yhden lipusta, yhden ylivoimasta) ja manticorella 3 tappoa niin manticore saisi 3 ''pistettä'' (tapoista)

Tällöin saurukset voittaisivat kahdella vaikka eivät tappaneetkaan mitään ja manticorelle tulisi -2 LD testin heittoon.
Avatar
mieoonmursu
Viestit: 152
Liittynyt: La 28.05.2005 17:30
Paikkakunta: Kangasala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja mieoonmursu »

kiitoksia vastauksista. Selkoa voittajista ei oikein tullut, koska sekoitin break testin ja combat reson.
käy kotisivuillani täällä
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Perusteet”