Pohjamaalaus... Kuinka paljon tarvitaan?
Pohjamaalaus... Kuinka paljon tarvitaan?
Noniin... Eli minä menin suihkuttamaan pohjamaalin ukkeleihin (Lizardeihin) ylhäältä päin, jolloin vatsat ja Cold onien molemmat puolet jäivät ilman tätä! Pitäisikö minun nyt suihkuttaa vielä uudestaan ylhäältä päin?
Et sitten parempaa keksinyt...
Niinpä, kuten muut ovat jo sanoneet, suihkit sitä huikan sieltä täältä. Eihän se maali itsestään sinne vatsaan valu tai warppaudu
.
Edit: Suihki sitten ohuita kerroksia. Kaksi ohutta on parempi kuin yksi paksu, joka peittaa koko figun joka yksityiskohdan
.
Edit: Suihki sitten ohuita kerroksia. Kaksi ohutta on parempi kuin yksi paksu, joka peittaa koko figun joka yksityiskohdan
Viimeksi muokannut Illumina, Su 21.08.2005 19:34. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Illumina jyrää tyttöenergialla päälle! -Nilarakh
Niin... kai tää Illuminan tyttöjuttu on aika ainutlaatunen, ainakin näin sotun puitteissa. -Mer'siles
Niin... kai tää Illuminan tyttöjuttu on aika ainutlaatunen, ainakin näin sotun puitteissa. -Mer'siles
-
Pancake
Useammasta suunnasta, ehdottomasti. Aivan joka paikkaa ei silti tarvitse saada pikimustaksi/vitivalkoiseksi. Pohjamaalin tarkoitus ei niinkään ole värjätä figua vaan lisätä käyttökestävyyttä ja saada varsinainen maali levittymään mukavasti. Yleensä ne ohuemmin pohjamaalia saaneet paikat ovat sellaisia, jotka eivät ole ensimmäisenä kolhiintumassa. Jos joka paikan yrittää saada täysin pohjamaalin peittoon, ulommaisista osista alkavat herkästi kadota yksityiskohdat, koska ne nappaavat moninkertaisen määrän maalia kuoppiin verrattuna. Viimeiset poimujen pohjat voi kyllä maalata pensselilläkin suoraan kohdeväriin, kunhan niissä vain on jonkinlainen aavistus pohjamaalia mihin väri tarttuu. Mahdollisimman tasainen ja kattava pohjustus tietysti helpottaa hahmottamista maalausvaiheessa, joten siihen on syytä pyrkiä. Kannattaa väsätä alusta, jossa figuja voi alusta pitäen pohjamaalata mahdollisimman monesta suunnasta. Silloin selviää vähemmillä maalauskerroilla eivätkä pintakuviot pääse tukkeutumaan.
Peikkojen äly on hitaanlainen ja ne epäilevät kovasti kaikkea mikä on niille uutta.
Kiitos tuosta! Käytän GW sprayta joten kai ne viime kerrallakin olivat tuossa puolessa tunnissa kuivuneet! En minä nyt hirveästi niihin koskenutkaan!Pollari kirjoitti:Riippuu ihan. Kyllä ne menevät sellaisessa puolessa tunnissa jos GWn maaleja käytät. Jos ei tartu hyvin laita esnin eka kerros ja sitten toinen.
Et sitten parempaa keksinyt...
- Lighthammer
- Peliporukkavalvoja
- Viestit: 1459
- Liittynyt: Ti 05.04.2005 20:19
- Paikkakunta: Eurajoki
Muistutan vielä, että jos sprayailet ulkosalla, varsinkin kostealla ilmalla näin syksyisin, voi kuivumisaika venähtää aika tavalla. Mikäli pohjamaali on hiukankin kosteaa, se voi vaikuttaa maalien tarttuvuuteen varsinkin metallisissa figuissa varsin dramaattisesti.Mixa kirjoitti:Kiitos tuosta! Käytän GW sprayta joten kai ne viime kerrallakin olivat tuossa puolessa tunnissa kuivuneet! En minä nyt hirveästi niihin koskenutkaan!Pollari kirjoitti:Riippuu ihan. Kyllä ne menevät sellaisessa puolessa tunnissa jos GWn maaleja käytät. Jos ei tartu hyvin laita esnin eka kerros ja sitten toinen.
Yleensähän sitä on pirunmoinen kiire maalaamaan, mutta varman päälle pelaajat antavat pohjamaalin kuivaa yön yli. Ei siitä haittaakaan ole.
Lisäksi sen pohjamaalin saa peittämään huomattavasti paremmin, jos väsää jonkinlainen laatikko, jossa figuja suihkuttaa, ts. vain yhdeltä sivulta avoin laatikko. Tällöin boxiin syntyy sumustetusta maalista ohut utu, joka peittää figun vähän hankalimmistakin paikoista. Tällä systeemillä ei kuitenkaan saa peitettyä täysin tasaisesti esim. figuurin takapuolta, joten kannattaa sprayata ensin yhdeltä puolelta, antaa kuivua reilun vartin, ja suihkuttaa figuurit sitten toiselta puolelta.
Set fire to the family tree.
En suosittele kokonaan spruen maalamista, koska silloin figun viimeistely ei onnistu hyvin. Mutta osittain spruessa olivien osien ja figun kasaus ensin erikseen auttaa maalausta. Esim Cold One -ratsu ja ratsastaja kannattaa erikseen spray maalata ja jopa erikseen maalata kokonaan...Pancake kirjoitti:Toinen tapa on pohjamaalata spure ja sen jälkeen vasta koota tyypit, näin kaikki osat peittyvät varmasti.
Our navigators consider it highly probable that they'll end up here.
Jos sprue on pohjamaalattu ennen kokoamista, ainoat miinukset ovat mm. valujälkien poisto, samalla lähtee pohjamaaliakin. Liimaus, muoviliima ei toimi jolloin joutuu käyttämään pikaliimaa. Kehikosta irroittaminen, jolloin paljastuu läntti missä ei ole pohjamaalia, ja hommassa erittäin helposti myös vahingoittaa maalipintaa.
Jotkin panssarivaunut on ehkä käytännöllinen pohjamaalata tällä menetelmällä.
Jotkin panssarivaunut on ehkä käytännöllinen pohjamaalata tällä menetelmällä.
- Kynä-ääliö
Eikä spray ole ainoastaan nopeampi ja helpompi ja IMO ainakin parempi (jos ruiskua ei lasketa), vaan pohjamaalin koostumus on parempi, eli spray pysyy tiukemmin ja kestää täten suurempaa kulutusta.klonkku kirjoitti:hei kun minä teen pohjamaalin pelkästään maalaamalla niin olisko se spreiaaminen parempi vaihtoehto?
IMO helkutin hienon, tasaisen ja ohuen pohjamaalin saa ruiskulla, varsinkin kun löytäis vielä kunnon purkkiprimerin. Olen tässä juuri kokeilemassa Vallejon primeria, ja toistaiseksi ihan hyvältä tuntuu, siis saan siitä tasasen, ohuen ja peittävän lopputuloksen, jonka päälle on hyvä lähteä maalaamaan.
Juu, kyllä ne sprayt vaan on ihan hyviä keksintöjä.