"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Eldar wai Dark Eldar?

Aloittelijoille ja vasta-alkajille tarkoitettu palsta, jossa uskaltaa kysyä vähän yksinkertaisempiakin asioita pelistä ja pelaamaan ryhtymisestä ilman tönimistä. Kokeneet vastaavat.
Fire Warrior Ashue'ol
Viestit: 258
Liittynyt: Pe 01.04.2005 15:36
Paikkakunta: Eastern Fringe of the Galaxy

Eldar wai Dark Eldar?

Viesti Kirjoittaja Fire Warrior Ashue'ol »

Niin, armeijanvalinta oppaassa sanottiin että Deldarit olisivat huono aloitusarmeija ja eldarit taas yksi monipuolisimmista armeijoista, joten valaiskaa minua: mikä tekee Deldareista huonon aloitusarmeijan?
"Life sucks and the you fucking die."

Ozzy Osbourne
Avatar
MacKeke
Viestit: 581
Liittynyt: Ma 30.08.2004 14:31
Paikkakunta: Heinola

Viesti Kirjoittaja MacKeke »

Saatavuus.
Fire Warrior Ashue'ol
Viestit: 258
Liittynyt: Pe 01.04.2005 15:36
Paikkakunta: Eastern Fringe of the Galaxy

Viesti Kirjoittaja Fire Warrior Ashue'ol »

Tuo tarkoittanee figuurien ostosaatavuutta? Aha, siis sinänsä ihan mukiinmenevä armeija mutta hankkiminen hiukkasen vaikeaa? No se mikä tätä jakomielistä Perttiä, Paavoa ja Timoa kiinnostaa pahoissa Eldareissa on niiden taistelutyyli ja taktiikat, takapakkina huonompi save kuin normieldareilla, perusjammuilla kyllä parempi Ws ja Bs, mutta se "weapon of pain causing rather than killing" eli splinter rifle, ampuu myrkytettyjä kristallin (teräviä ja pieniä) paloja.
"Life sucks and the you fucking die."

Ozzy Osbourne
Avatar
Wheez
Viestit: 170
Liittynyt: Su 22.05.2005 20:39
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja Wheez »

No eipä se ole ainoa syy..

DEldarit ovat hyvin heikkoja eivätkä kestä tulitusta, ja jotta voisi voittaa heikoilla joukoilla pitäisi osata taktikoida. Ja koska pelkkä ampuminen ja paikallaan istuminen ei riitä joten pitäisi ehkäpä siellä ihollakin käydä vähän, ja tietääkseni DEldareiden aseiden ranget eivät päätä huimaa, joten liikkuminen on pakollista, vaan kun miehesi kuolevat kun marine huutaa "BÖÖ!". Että ei kannata voittoja odotella alkuun..

Itse ottaisin Eldarit ehdottomasti. Vaan valinta on tietysti sinun.
Trust is a weakness.
Lassek
Viestit: 3315
Liittynyt: Ma 05.07.2004 21:04

Viesti Kirjoittaja Lassek »

Tiedetään, että dark eldareilla on todella vaikea pelata kunnolla. Vaikka yleisessä vikkelyydessä ei liene voittajaa, tehokasta lähitaistelua löytyy ja ampumakyky on kunnioitettava sekä lyhyelle että pitemmällekin kantamalle, ukot ja ajoneuvot ovat kallista aivastukseen hajoavaa paperia.

Kuitenkin huhut kertovat, että kun vuosien väännön jälkeen osat pelaajan päässä napsahtavat paikoilleen, dark eldareista tulee harvinaisen julma armeija.
Avatar
Huru-ukko
Viestit: 2542
Liittynyt: Su 12.06.2005 13:16
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Huru-ukko »

Hävisin kerran eldareilla darkeldareita vastaan oikein rökäletappion. Vastustajalla oli kyllä paljon enemmän kokemusta, kuin minulla. Kuitenkin pistin kampihin aika lujasti. Ne darklancet tuntuivat aika tylyiltä.
Luumumehu on soturien juomaa
Fire Warrior Ashue'ol
Viestit: 258
Liittynyt: Pe 01.04.2005 15:36
Paikkakunta: Eastern Fringe of the Galaxy

Viesti Kirjoittaja Fire Warrior Ashue'ol »

No, aattelin aluksi vain pelata proxy 'koota ja kattoo mikä on "hyvä" armeija ennen kuin ostan mitään. Kiitos tähänastisista vastauksista. Eihän tuo kaikki kyllä hyvältä kuulosta, mutta on siinä vain joku kiinnostava ja houkutteleva "juttu" kerätä "waikeaa" armiejaa.
"Life sucks and the you fucking die."

Ozzy Osbourne
Avatar
Z7-852
Taisteluraporttikilpailun voittaja
Viestit: 3568
Liittynyt: Su 26.09.2004 18:49
Paikkakunta: Jyväskylä/Pyhtää

Viesti Kirjoittaja Z7-852 »

Dark Eldareitä ei voi pitää ei-aloittelija-ystävällisenä. Jos ole jostain muualta oppinut stategiset taistelu tyylit (lukenut art of war) ja tiedät yleisimmät taktiikat ja tavat miten saat vihollisen hämääntymään (lue: spykologinen sodankäynti) niin DE on armeija sinulle. Mutta kuten sanottu, DE vaatii käyttäjältään stategista silmää, mitä ei välttämättä ole vasta aloittelevilla pelaajilla.

DE ei kestä tulitusta, mutta on hyvin aseistettu ja Nopea (isolla N;llä). DE on taitava ampuja ja lähistelijä mutta ei kestä yhtään vihollisen kuritusta. Tämän takia (taas) vastustajan heikkoudet pitää tietää siinä missä omat vahvuudet, ja käyttää kaikkia näitä hyödyksesi.

Kuten jo mainittiin DE pelaajat ajan myötä oppivat nämä kaikki ja DE tulee yksi pelin kuolettavimmista ja vaikeimmista armeijoista pelata vastaan, kun et tiedä mitä vastustaja tekee (muuta kuin tappaa sinut) ja vastustaja tietää tarkalleen mitä tekee.

Tiivistelmänä DE sopii sota stategisteille, joilla on silmää ja kokemusta. Ja nämä molemmat tulevat jonkun sotastategian harjoittelusta (kuten 40k). Eli harjoittelua muualla tai muilla armeijoilla ja sitten vasta DE.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Perusteet”