"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

psychic powers

Warhammer 40.000 -pelin säännöt ovat yleensä enemmän tai vähemmän tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Avatar
Antrax
Viestit: 1341
Liittynyt: Pe 11.04.2003 18:21
Paikkakunta: Pori

psychic powers

Viesti Kirjoittaja Antrax »

Tiedän miten näitä käytetään. Olen nähnyt vastustajieni käyttävän näitä, eikä siinä ole mitään ihmeellistä, mutta jos ostan esim slaaneshin demon princen sorcerer upgradella, niin mitä powereita minä saan. Valitsenko sen/ne. Heitänkö nopalla taulukosta? Mitä eroa on major ja minor psychic powerilla?

Myös sääntökirjan sivu olisi kiva. Yhden kohdan löysin, ja siinä sanottiin, "et nää on kivoja, mutta jos mokaa ni tulee warppi mörri ja syö." Et sillee.
"Cover my lovejunk in catnip and teabag a horny lion"
Spoonyone
Brightstar
Viestit: 1246
Liittynyt: Su 15.12.2002 16:21
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Brightstar »

Riippuu rodusta. Kaaoksella Major psychic powerit ostetaan armeijalistaa tehdessä. Minor psychic powereita ostetaan myös mutta ne taas maksavat X/1 nopanheitto siitä taulukosta.

Ja sillä löytämälläsi sivulla kerrotaankin sitten Miten noita käytetään ja mitä lieviä haittapuolia niiden käyttämisestä on :)
GW:n kotisivut ovat kuin diablo: joka kerta kuin aloitat uuden seikkailun niin sinulle on luotu uusi sattumanvaraisesti tehty labyrintti missä vielä suurinosa poluista ei edes johda mihinkään...
X-Type
Viestit: 107
Liittynyt: To 17.11.2005 20:42
Paikkakunta: Kuopio

Chaos Psyker Powers

Viesti Kirjoittaja X-Type »

Slaaneshilla on valittavanaan Slaaneshin minorpower. Eli tämä tarkoittaa että voi tehdä yhden heiton (D6) Slaaneshin Minor Psyker Power taulukosta (Codex s.56). Näiden minor powereiden määrää ei ole rajoitettu.

Major Powerit löytyvä Chaos Space Marinen Armourystä (s.14). Major powereita voi olla vain yksi, ellei omista familiaria jolloin määrä nousee kahteen. Sen/Ne pitää valita ja maksaa normaalisti pisteitä. (Huomaa ettei niiden osto vaikuta maksimi piste rajaan. Chaos FAQ.) Wind of chaos on erittäin tehokas kyky. 4+ woundi riippumatta toughnesista ja ei armourseivejä, mutta on template. Eli lähelle pitäisi päästä.

Minor ja Major powerin ero on siinä että vain yhden major powerin voi heittää kieroksessa. Jos näin ei teen niin silloin voi heittää yhden minor powerin per vuoronvaihe.(s12.)

Ld testin ollessa 2 tai 12 tulee perils of warp hyökkäys joka tarkoittaa strenght 6 hyökkäystä ilman seivejä. Eli 2+ woundi. Tätä vastaan voi ottaa Warp talismanin viidellä pisteellä, jolloin kerran taistelussa voi re- rollata yhden Psychik testin.
Againts the forces of Chaos it's better to surrender earlier than later.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Säännöt”