"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Demonien kuoleman lauma. osa 1.

Onko kynä (tai näppäimistö) miekkaa mahtavampi? Tule ja todista, että näin on - muuten emme usko.
BioHazard
Viestit: 799
Liittynyt: Pe 08.04.2005 15:30
Paikkakunta: Taipalsaari (15min.lappeenrantaan)

Demonien kuoleman lauma. osa 1.

Viesti Kirjoittaja BioHazard »

Sicarius otti nopeasti suojaa kaatuneesta laskeutumis alustasta.
Hän katsoi nopeasti ympärilleen vetäessään myrskykaatajansa:
Moni muukin oli ottanut suojaa alustoista, mutta muutamia oli syöksynyt alueella olevien suurten kivien taakse suojaan. Sicarius huomasi osan omasta komento ryhmästään viereisen alustan takana. Dreadnoughtit olivat onneksi taka-alalla, suojassa alustien takana.
Heidän takanaan oli vain kumpuilevaa, ruohoista aukeata peltoa. Sinne siis ei voinut mennä. Edessä olivat nurglen vääristyneiden palvelijoiden lauma, apunaan muutama demonisesti vääristynyt avaruus jääkäri valmiina syöksymään lojaalistien kimppuun. Metsä kaareutui hieman joten sivustoihin menemien tietäisi varmaa häviöön tietävää pakoa. Ultramariinit oliva noiden kaikkien välissä, suojanaan muutama iso kivi ja laskeutumis alusta.
Jäljelle jäi vain yksi mahdollisuus. Hyökkäys, jonka tarkoitus olisi saada kaaos takajalalle. Mutta sitä ennen Sicariuksen täytyi päästä ryhmänsä luo, läpi raivokkaan kaatoluoti ujelluksen läpi.
Nämä olivat niitä hetkiä milloin tuntuisi siltä että aika olisi hidastunut. Sicarius käänsi katseensa ryhmää päin ja alkoi juosta samalla puristaen aseensa liipaisinta.
Koneisto päästi rytmikkään naksahduksen sarjan, jota seurasi kahden piipun leimahdus, ammusten purkautuminen piipusta, hylsyjen lento savuisen ilman halki. Lisää ammuksia ja hylsyjä purkautui aseesta, aína siihen saakka kun ammukset loppuivat jolloin aseen koneisto naksasi tyhjää.
Ammus hujahti hänen päänsä ohitse, toinen raapaisi jo hänen olka panssariaan. Lisää osumia ja huteja alkoi viuhua hänen suuntaansa kun matkaa oli jäljellä vain muutama askel, lopulta yksi laukaus raapaisi hänen poskeaan juuri ennen kuin hän oli perillä.
Sicarius hyppäsi suojaan jättäen montun siihen kohtaa mihin hänen jalkansa osui.
Lääkitsijä saapui heti tarkistamaan hänen kuntonsa. Kun tämä huomasi että haava oli vain naarmu, tämä jätti sen parantumaan itsekseen.
Kun hän oli selostanut tilanteen, he lähettivät viestin kaikille ryhmille.
Sicarius aktivoi voimamiekkansa ja syöksyi huutaen taisteluun...
Tol Cormp Norz Norz Norz
Avatar
Zekta
Viestit: 682
Liittynyt: Ma 22.12.2003 14:30
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Zekta »

Ihan mukava tällainen pikaluettava tarina. Ainoana ongelmana olivat samat kirjoitusvirheet kuin prologissa, eli yhdyssanat.

Jään odottamaan lisäosia tähän tarinaan, mutta saat kyllä tehdä aika monta jos kaikki pysyvät näin lyhyinä.
Avatar
Heretic
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3011
Liittynyt: La 12.03.2005 22:36
Paikkakunta: Oulu/Tornio

Viesti Kirjoittaja Heretic »

yhdyssana virheitä oli jonkinverran mutta ei hätää,oli ne vähentynyt viimekerrasta :)
voisit kirjoittaa vähän pitempiä tarinoita ja jonkinlainen kappalejako olis paikallaan
Ville Oulusta.
Frostgrave, Mordheim, 40k&30k, Kings of war, Lotr, Guild ball, Necromunda ja Blood bowl
Avatar
Scoundrel
Viestit: 1911
Liittynyt: Ke 10.08.2005 12:36
Paikkakunta: Uusikaupunki

Viesti Kirjoittaja Scoundrel »

Vähän hankala tarina. Tässä on sellaisia ominaisuuksia ja piirteitä, joita hyvässä tarinassa pitääkin. Kuvailua on sopivasti ja se on parempaa kuin monessa muussa Tarinat&Novellit- alueen tarinoissa. Kuitenkin pikkuvirheet yhdyssanoissa ja sijamuodoissa häiritsevät lukemista.
Eli kirjoitat hyvää tarinaa mutta huonosti.
Turun huonoimmaksi rankattu 40k-pelaaja 2012!
Tiistaisin 40k:ta Turun Fantasiapeleissä!
Avatar
El Capitan
Peliporukkavalvoja
Viestit: 5676
Liittynyt: Pe 17.12.2004 20:55
Paikkakunta: Tuuliklaani / Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja El Capitan »

Parempaan päin on menossa tämä tarina, tosin liian lyhyesti etenee. Sama juttu kävi kuitenkin kuin prologissa, liian lyhyt ja virheitä siellä sun täällä. Muuten hyvin menee.
Soturin ei tarvitse vuodattaa verta voittaakseen taistelun.
- Sinitähti
Avatar
Rectunator
Viestit: 1451
Liittynyt: Su 09.05.2004 00:01
Paikkakunta: Raahe, Suomi Finland perkele!

Viesti Kirjoittaja Rectunator »

Ei hyvä jumala mitä paskaa... Älä jatka kirjoittelua, jooko? Jätä se Runelle, Huussille ja kaikille muille jotka osaavat kirjoittaa tarinoita jotka viihdyttävät lukijaa, raivostuttamisen sijaan.
"For the love of god and all that is holy, MY ANUS IS BLEEDING!!!"

Kynä-ääliö
BioHazard
Viestit: 799
Liittynyt: Pe 08.04.2005 15:30
Paikkakunta: Taipalsaari (15min.lappeenrantaan)

Viesti Kirjoittaja BioHazard »

Täytyyhän se kirjoitus joskus opetella. Täällä on ollut 100 kertaa kauheampaakin kuin tämä. En rupea nimeämään mitä. Sain juuri modelta yv. Nimittäin viimeinen varoitus.
Tol Cormp Norz Norz Norz
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tarinat ja novellit”