Sivu 1/1
Silmät
Lähetetty: To 26.12.2002 13:15
Kirjoittaja c0mmy
Eli miten te maalaatte silmät ?
Lähetetty: To 26.12.2002 13:18
Kirjoittaja DeathClaw
Minä olen maalannut ne seuraavasti aluksi maalaan silmän mustaksi ja sen jälkeen laitan reunoihin valkoista niin siitä saa ihan kelpo silmät.
Lähetetty: To 26.12.2002 13:24
Kirjoittaja Ninnu
Ensin mustalla tai tummalla ihonvärillä reunustan silmän. Seuraavaksi koko silmän alue maalataan vaalealla harmaalla tai luunvärillä ja highlightaus valkoisella. Sitten maalataan pupilli sinne minne halutaan ja highlightataan tumma perusväri siinäkin vaaleammalla. Korjataan ympäröivät ihoalueet ja tarkistetaan silmien asento.
Lähetetty: To 26.12.2002 13:52
Kirjoittaja Oikolukuhirvi
Musta silmä jonka reunoille valkoista.
Lähetetty: To 26.12.2002 13:54
Kirjoittaja Machiavelli
Mä maalaan aina silleen et ympärille tumma ihonväri, valkonen silmämuna ja mustalla pupilli sinne.
Lähetetty: To 26.12.2002 15:53
Kirjoittaja Nightbringer
Ensin silmän alue valkoiseksi ja sitten yritetään saada aikaiseksi pupilli mustalla. Yleensä silmät katsovat kieroon, kiitos tärisevien käsieni. :lol: Ja sitten korjaillaan. Tuon takia inhoan ihmisten maalaamista. :oops:

Lähetetty: To 26.12.2002 16:05
Kirjoittaja VJ
Mun tapani on suunnilleen samanlainen kuin ninnulla mutta joskus lisään figun silmiin pienet valkoiset täplät kuvastamaan suoraa heijastusta auringosta.
Lähetetty: To 26.12.2002 17:37
Kirjoittaja ChaosBonzai
Nightbringer kirjoitti:Yleensä silmät katsovat kieroon, kiitos tärisevien käsieni. :lol: Ja sitten korjaillaan. Tuon takia inhoan ihmisten maalaamista. :oops:

Kerrankin joku on samaa mieltä kanssani...
Osaan maalata Bretonniaani oikein hyvin (omasta mielestä),
mutta kun päästään pään alueelle;niin saan aina taiteiltua ukolleni mustan
tai kieron silmän :lol: .
Bretonnia bowmeneillä ainakin on niin neulan ohuet ja pienet silmät että sitä en saa maalattua kunnolla vaikka kuinka yrittäisin...
NEUVOJA!!!

Lähetetty: To 26.12.2002 18:03
Kirjoittaja Machiavelli
No tavan rivimiehenhän silmiä ei välttämättä tarvitte edes maalata. Ei ne niin selvästi erotu taistelukentältä

(paitsi jos ne peittää puolet päästä)
Lähetetty: To 26.12.2002 18:10
Kirjoittaja VJ
OneTrueDrunk kirjoitti:No tavan rivimiehenhän silmiä ei välttämättä tarvitte edes maalata. Ei ne niin selvästi erotu taistelukentältä

No se kyllä pilaa figut aika totaalisesti jos jättää silmät maalaamatta IMHO. Ensimmäinen asia jota figussa katsotaan on kasvot, ja siksi niihin kannattaakin panostaa jopa pelifiguissa. Sitäpaitsi kun maalaa semmoiset 200 silmäparia rivisotilaille niin kyllä sen jälkeen silmien maalaamisen pitäisi olla helppoa.
Lähetetty: To 26.12.2002 18:15
Kirjoittaja Machiavelli
VJ kirjoitti:OneTrueDrunk kirjoitti:No tavan rivimiehenhän silmiä ei välttämättä tarvitte edes maalata. Ei ne niin selvästi erotu taistelukentältä

No se kyllä pilaa figut aika totaalisesti jos jättää silmät maalaamatta IMHO. Ensimmäinen asia jota figussa katsotaan on kasvot, ja siksi niihin kannattaakin panostaa jopa pelifiguissa. Sitäpaitsi kun maalaa semmoiset 200 silmäparia rivisotilaille niin kyllä sen jälkeen silmien maalaamisen pitäisi olla helppoa.
Joo no... Kyl mäki suosittelen silmien maalaamista ainaki sellasille äijille, joilta ne näkyy hyvin. Esim. joittenkin knightien silmiä ei välttämättä kannata alkaa väkertää sinne silmikon alle (vaikka siellä silmämunat oliski) jos ei pensseli vielä tarpeeks hyvin pysy kädessä ja figut on tarkotettu vaan peliin. Muistaakseni bretonnian bowmeneillä oli myös aika vaikeesti maalattavat silmät (en nyt tarkalleen muista, korjatkaa jos oon väärässä). Mut siinä VJ oot kyl oikeessa et silmien maalaamista tosiaan kannattaa alkaa opettelee, ja ei se nyt kovin suuri menetys ole jos parilla unitilla on nyrkin kokoset silmät ja ne kattoo kieroon

Lähetetty: To 26.12.2002 19:02
Kirjoittaja VJ
Mä muistelisin maalanneeni yhden yksikön niitä bowmenejä eikä ne silmät mitenkään vaikeita olleet maalata. Koittakaapa maalata eriu swordmaidenin silmiä suoraan kun toisen silmän sivulla on mukavasti miekkaa puristava käsi ja muutenkin siinä on hiukset tiellä aika ilkiästi.
Näätte sit.
Nih.
Mutta oikeesti niitten silmien maalaamisen oppii parhaiten maalaamalla, ja kehitys on itse asiassa yllättävän nopeaa. Meillä on paikallisessa fantasy liigassa eräs dwarf pelaaja jonka figuista voi nähdä missä järjestyksessä ne on maalattu vain katsomalla figujen silmiä. No ei sentään, tuon keksin omasta päästäni, mutta silti niissä figuissa näkyy selvää kehitystä yksikkö yksiköltä. Eikä silmien maalaamiseen tarvitse mitään erityistä pensseliä. Ihan GW:n fine detaililla saa maalattua ihan kohtuullisesti.
Lähetetty: Pe 27.12.2002 00:00
Kirjoittaja CinderShade
mitä hittoa IMHO tarkoittaa, näkyy jokapaikassa tällä foorumilla?!!!
Lähetetty: Pe 27.12.2002 00:05
Kirjoittaja Thorwald
IMHO = in my humble opinion
Minun nöyrä (?) mielipiteeni tms.
Lähetetty: La 04.01.2003 23:21
Kirjoittaja TranssiApina
Omg... en tullu tätä ajatelleekseni... Mulla on tossa rykmentti maraudereita maalamattomina ja niillä on V***n pienet silmät... mitenköhän tosta selviän.....
Lähetetty: La 11.01.2003 21:55
Kirjoittaja Eltharion
minä maalaan silleen että teen ensiksi valkoisen pisteen silmän kohdalle, odotan että se kuivuu ja sen jälkeen teen sellaisella mustalla kynällä pupillin (kynän terä on about 0,5mm paksu, en ole ihan varma).