Warmachine Menoth 500pts

Palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin.
Avatar
Karu
Viestit: 2875
Liittynyt: To 29.01.2004 17:13

Warmachine Menoth 500pts

Viesti Kirjoittaja Karu »

Tällaisen väsäsin kääliöiden suosiollisella avustuksella. Vielä ei ole säännöistä juurikaan hajua, mutta kirja pitäisi tilata figujen mukana. Mitä pitäisi muuttaa? Ääretöntä juustoa ei olla hakemassa, mutta kyllä tällä pitäisi yrittää voittaakin. Ensisijaisesti hain hienoa ulkonäköä.

High Exemplar Kreoss @ 64 Pts

Avatar of Menoth Heavy Warjack @ 147 Pts

Revenger Light Warjack @ 76 Pts

Repenter Light Warjack @ 76 Pts

Crusader Heavy Warjack @ 93 Pts

Paladin of the Order of the Wall @ 19 Pts

Choir of Menoth @ 22 Pts

Warpriest @ [12] Pts



Total Army Cost: 497

Äärimmäinen epäselvyys selitettävissä armybuilderin käytöllä.
Avatar
Teräratas
Valvoja
Viestit: 3713
Liittynyt: La 03.08.2002 13:48
Paikkakunta: Varkaus

Re: Warmachine Menoth 500pts

Viesti Kirjoittaja Teräratas »

Karu kirjoitti:Tällaisen väsäsin kääliöiden suosiollisella avustuksella. Vielä ei ole säännöistä juurikaan hajua, mutta kirja pitäisi tilata figujen mukana. Mitä pitäisi muuttaa? Ääretöntä juustoa ei olla hakemassa, mutta kyllä tällä pitäisi yrittää voittaakin. Ensisijaisesti hain hienoa ulkonäköä.

High Exemplar Kreoss @ 64 Pts

Avatar of Menoth Heavy Warjack @ 147 Pts

Revenger Light Warjack @ 76 Pts

Repenter Light Warjack @ 76 Pts

Crusader Heavy Warjack @ 93 Pts

Paladin of the Order of the Wall @ 19 Pts

Choir of Menoth @ 22 Pts

Warpriest @ [12] Pts



Total Army Cost: 497

Äärimmäinen epäselvyys selitettävissä armybuilderin käytöllä.
Menoth on edelleen aika vieras lista minulle, mutta sääntötekniseen puoleen voit tutustua melko nopeasti pääkohtien ja useimpien yksiköidesi osalta tästä:
http://privateerpress.com/WARMACHINE/de ... e/play_now

Aika paljon raskasta rautaa ajettavaksi yhdelle casterille, mutta Avatar ilmeisesti pitää hyvin huolen itsestään, joten kai taakka aika tasaisesti jakaantuu. Repenter ei ilmeisesti mikään hittituote ole, ainakin yksi k-ääliö suunnitteli silpovansa siitä toisen revengerin, mikä ei kuulosta ollenkaan ääliömäiseltä. Sopivan kilven ja peitsen löytäminen voi toki olla ongelma.
Avatar
Karu
Viestit: 2875
Liittynyt: To 29.01.2004 17:13

Viesti Kirjoittaja Karu »

Juu, tuota quickstarttia olen silmäillytkin jo jonkin verran. Taidanpa lukaista sen nyt kokonaan.

Repenteriä ei suositeltu ottamaan, mutta kun se tuon battle groupin mukana tulee, niin ajattelin, että olkoon. Kai siitä voi jotain yrittää konvertoida, katsellaan nyt.
Ironman
Viestit: 482
Liittynyt: To 05.09.2002 00:18
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ironman »

Näyttäisi ihan mukiinmenevältä listalta. Avatari tosiaan generoi omat focuksensa, joten se ei siltä osin mitenkään kuormita kreossin resursseja. Repenteriä ei tosiaan yleensä suositella, muttei se nyt kuitenkaan mikään katastrofaalisen huono ole. Huonoin menothin light jacki kyllä, mutta silti sille löytyy kreoss-listassa paikkansa. Kreossin fiitattua liekinheittimellä saa parhaimmillaan korvennettua isonkin määrän vihollisen jalkaväkeä.

Myöhemmin listaa voi sitten kehittää ottamalla repenterin tilalle vaikkapa redeemer, joka lisää armeijaan huomattavasti ranged ja anti-infantry potentiaalia.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “PP: Yleiset keskustelut”