"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Mitä tehdä Carnifexsille...?

Jos sinua askarruttaa, kuinka pärjätä ystäväsi voittamattomalle porukalle, täältä voit saada vinkkejä armeijasi kokoonpanoon sekä vastalääkkeitä erilaisten vihollisyksiköiden kohtaamiseen.
Monolith
Viestit: 592
Liittynyt: Su 05.03.2006 21:25

Mitä tehdä Carnifexsille...?

Viesti Kirjoittaja Monolith »

Elikkä carnifex iso, hidas, kestävä mörkki... Miten sen saa hengiltä helposti jos pelaa necroneilla...?

Vastailkaapas..
Lassek
Viestit: 3315
Liittynyt: Ma 05.07.2004 21:04

Viesti Kirjoittaja Lassek »

Voiko sen tappaa? Kyllä vain.
Helpostiko? Ei ikinä.

Helpoimmalla pääset kun vain pysyt poissa sen tieltä. Heavy destroyerien laukaukset kannattaa säästää tyrannia varten.
Avatar
Tezze
Viestit: 101
Liittynyt: To 28.04.2005 13:37
Paikkakunta: pori

Viesti Kirjoittaja Tezze »

siis ei minulla nyt kauheasti tietoa ole, mutta sanoisin että ne Hvy. Destroyerit ja Destroyerit siinä varmaan varminta kalustoa ovat.
Kyllä monolithikin sellaisen kai saa matalaksi mutta sillä on kai parempaa tekemistä.

Tämä siis nidi pelaajan mieli piteenä necron pelaajat voivat ottaa tästä ohjat.
Why try to live? you´ll die anyway

Paina tätä
Avatar
Heretic
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3011
Liittynyt: La 12.03.2005 22:36
Paikkakunta: Oulu/Tornio

Viesti Kirjoittaja Heretic »

ammut sen.kaikki dessu ja heavy dessu tuli siihen niin kyllä se joku vuoro kaatuu.pari heavy dessua riittää, kova strena ja hyvä ap...max viitisen laakia kestää jos olettaa että osuvat ja woundaavat.....
Ville Oulusta.
Frostgrave, Mordheim, 40k&30k, Kings of war, Lotr, Guild ball, Necromunda ja Blood bowl
BugsOwn
Viestit: 371
Liittynyt: Ma 30.05.2005 16:24

Viesti Kirjoittaja BugsOwn »

Toisaalt jos ei oleta et kaikki osuu, woundaa, vihu ei saa tai feilaa cover savet niin ei ehk 2 riita.

13.5 laakia kuitenkin tekee vain 5 woundia jos annetaan ees 5+ coveri.

Eipa necroneilla hirveasti mitaan kovin hyvaa MC tappajaa ole.

Monolith toimii.

Destroyer lord toimii ampuvia fexeja vastaan, se sahkokentta mukaan ja joukko scarabeit yksikoks mukaan niin ei pienet/midi nidit halua tulla vastaan.

Destroyerit ihan ok 3+ fexei/tyranttei vastaan.

Jos kikkaila jaksaa niin voi yrittaa tiputtaa kaiken synapsin ja sit pakottaa fexit ottamaan Instictive behavior testeja ld7 koska piriahat ovat lahel.

Necronit kaataa suht helposti warriorit ja Zoanit immortaleilla / dessuilla.
Broodlord kaatuu kans suht helpol, mikali siel on 2 tyranttia sit vaatii jo vahan enemman mut sen jalkee tama kikkailu voi toimia, kyllahan ne fexit silti ampuu mut necronit nousee aina, closista sa pelkaat, jopa 2 attacking fexeja vastaan.
Jhep
Viestit: 379
Liittynyt: La 02.08.2003 09:35

Viesti Kirjoittaja Jhep »

1. Tiputa synapset vierestä. Vaikka carnilla onkin se 10-ld, ei sekään voi heittää ikuisesti onnistumisia (meidän peleissämme näkee vähän liikaakin niitä 11-12 heittoja :P).
2. Pakoile assault-ampujilla. Carni liikkuu sen 6", niinkuin muutkin jalalla olevat tyypit, joten pakoon vain kokoajan ja ammutaan, paitsi jos carni on aseistettu ampumisella.
3. Kova S ja parempi I kuin carnilla tekee carnin tappamisesta oikein juhlaa. Powerfistien kanssa olevat termikset tekevät tästä muusia, jollei sillä ole adrenaline glandeja.
Avatar
Pseudok
Viestit: 815
Liittynyt: Ke 12.11.2003 21:16
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Pseudok »

Desto kirjoitti:1. Tiputa synapset vierestä. Vaikka carnilla onkin se 10-ld, ei sekään voi heittää ikuisesti onnistumisia (meidän peleissämme näkee vähän liikaakin niitä 11-12 heittoja :P).
3. Kova S ja parempi I kuin carnilla tekee carnin tappamisesta oikein juhlaa. Powerfistien kanssa olevat termikset tekevät tästä muusia, jollei sillä ole adrenaline glandeja.
1. Elänkö vanhassa edikassa, luulin etteivät Tyranid Monstrous Creaturet heitä instinctive behavioria.
3. Necroneilla ei ole power fistiä :) ja jos tyranidpelaajaa pelottavat fistit, niin glandit ovat varmasti mukana.

Heavy destroyerit ja monoliitti ovatkin jo mainittuna. Mutta älä luota mihinkään. Itse olen taistellut regeneraation avulla periaatteessa 11 woundista carnifexia vastaan. Siinä vaiheessa käväisi mielessä, että se tulivoima olisi voinut olla käyttökelpoisempi ihan muualla...

Eli mieti sitä. Kannattaako sitä tappaa. Käsittääkseni necroista saa nopsankin armeijan, jolloin fexi ei ikinä juokse sinua kiinni ja on 300 pistettä monstrous creaturea lönkyttelemässä vailla funktiota. Paitsi jos sillä on pyssy.

Et voi fexille mitään :D
Jhep
Viestit: 379
Liittynyt: La 02.08.2003 09:35

Viesti Kirjoittaja Jhep »

Pseudok kirjoitti:
Desto kirjoitti:1. Tiputa synapset vierestä. Vaikka carnilla onkin se 10-ld, ei sekään voi heittää ikuisesti onnistumisia (meidän peleissämme näkee vähän liikaakin niitä 11-12 heittoja :P).
3. Kova S ja parempi I kuin carnilla tekee carnin tappamisesta oikein juhlaa. Powerfistien kanssa olevat termikset tekevät tästä muusia, jollei sillä ole adrenaline glandeja.
1. Elänkö vanhassa edikassa, luulin etteivät Tyranid Monstrous Creaturet heitä instinctive behavioria.
Kyllä taidat olla, uusimmassa codexissa kaikki möröt heittävät instinctin, jotka eivät ole synapsen alueella. Ei edes fearless.
Zarathustrian
Peliporukkavalvoja
Viestit: 946
Liittynyt: Su 18.08.2002 22:27
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Zarathustrian »

Mitään varmaa tapaa necroneilla ei TMC:iden tiputtamiseen ole.
Paljon destroyereita ei tosin koskaan mene vikaan.

Tuosta Fexin IB testistähän oli sääntöalueella jo vääntöä. Eli kirjan mukaan fexi testaa mutta mokattu testi ei vaikuta mitenkään.
BugsOwn
Viestit: 371
Liittynyt: Ma 30.05.2005 16:24

Viesti Kirjoittaja BugsOwn »

Vaikutti se sen verran ettei se voi eteenpain liikkua feilatun testin jalkeen, mikali oikein oon ymmartany.

Pysyy paikallaan ja ampuu
Avatar
Ben Zen
Viestit: 12
Liittynyt: Ti 20.12.2005 16:44

Re: Mitä tehdä Carnifexsille...?

Viesti Kirjoittaja Ben Zen »

Monolith kirjoitti:Elikkä carnifex iso, hidas, kestävä mörkki... Miten sen saa hengiltä helposti jos pelaa necroneilla...?

Vastailkaapas..
Kuten monet jo ovat sanoneet, niin helpointa on yksinkertaisesti välttää flexiä. Ammu mielummin niitä pienempiä (ja nopeampia) ötököitä sen ympärillä...
Avatar
Uzi-99
Viestit: 805
Liittynyt: Ti 16.12.2003 22:27
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Uzi-99 »

Ben Zen, jos ketjuun on viimeksi tullut viesti liki kahdeksan kuukautta sitten, niin kannattaako sitä nostaa ylös? Varsinkaan jos et lisää mitään varsinaisesti uutta ja olennaista sisältöön... ;)

Ihan siltä varalta että ihmiset eivät asiaa huomaa ja saavaat tästä vanhasta ketjusta vajavaisen käsityksen, niin Fearless ja Instinctive on käsitelty Tyranid FAQ:ssa.
Heikkoliha yrittää tuhota, metsästää itseä kuin itse niitä, mutta ne heikkoja. Itse taistelee viimeiseen, kaikki täytyy ahmia.
Avatar
Remington
Viestit: 1831
Liittynyt: Ti 21.03.2006 22:04

Viesti Kirjoittaja Remington »

Wraithit pärjää fexiä vastaan. Ota vaikka kolmen porukoita niin fexi tutee 9 S6 hyökkäystä (woundaten siis 4+) ja kun isket ensin ja 3+ invu niin pitäisi kestääkin ihan hyvin fexin kurmotusta. Toinen vaihtoehto on tombspyderit. Kolme S6 hyökkäystä per ötökkä tai sitten kaksi S6 hyökkäystä ja ammut valokepillä niin tulee ammuntaakin mukaan ja toivo, että fexi ei ole ottanut extended carapacea. Ja kun on T6 niin kestää iskuja.
Sittenhän on tietenkin lordi sauvalla/scythellä, destroyerbodyllä ja 4+ invulla. Kestää kurmotusta ja aika hyvin voi fexin niittiä..
Ja jos tämä ei riitä niin Nightbringer päälle.
Monokin toimii mutta katso, että fexi ei pääse yllättämään ja repimään sitä kappaleiksi.
"You're right. The Devil has come. Look
at me. I am the Devil." -Charles Remington-
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Remington kirjoitti:Wraithit pärjää fexiä vastaan. Ota vaikka kolmen porukoita niin fexi tutee 9 S6 hyökkäystä (woundaten siis 4+) ja kun isket ensin ja 3+ invu niin pitäisi kestääkin ihan hyvin fexin kurmotusta.
Kolme Wraithia tekevät keskimäärin 0,5 woundia kierroksessa 'fexiä vastaan. Oletko ihan varma, ettei näille olisi fiksumpaakin käyttöä? Etenkin kun lähikseen pyrkivä fexi lyö takaisin 4 - 7 iskua, niin wraithit hupenevat nopeasti. Sinulla tuskin on orbia lähisfexin charge-etäisyydellä?
Toinen vaihtoehto on tombspyderit. Kolme S6 hyökkäystä per ötökkä tai sitten kaksi S6 hyökkäystä ja ammut valokepillä niin tulee ammuntaakin mukaan ja toivo, että fexi ei ole ottanut extended carapacea. Ja kun on T6 niin kestää iskuja.
Fexi woundaa T6:tta 2+:lla ja ignoroi savet. Yksi spyderi tekee keskimäärin 0,75 woundia kierroksessa. Lähisfexi syö spyderin kierroksessa

Olen suorastaan järkyttynyt, että joku ylipäätään ehdottaa necroneilla carnifexin tappoa lähiksessä. Necroneilla kun voi ihan oikeasti jättää ne carnifexin huomiotta. Ampuva fexi ei kummoista casualtya 3+ savea ja WBB:tä vastaan tee, lähisfexi ehtii perille aikaisintaan nelosvuorolla, jos et vaivaudu evakuoimaan joukkojasi.

Ammu se, mikä on lähikseen tulossa.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
VileKing
Viestit: 668
Liittynyt: Pe 20.08.2004 10:19
Paikkakunta: Oulunsalo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja VileKing »

The Captain kirjoitti:Ammu se, mikä on lähikseen tulossa.
Kaverini kertoi nidi taktiikasta.
kun Nidit jyrää päälle vastustaja ampuu hadissää sitä mikä on lähimpänä ja sillion kaikki tulee päälle loppujen lopuksi. Jos vastustaja ampuu isot niin pienet syö loput. Jos taas ampuu pieniä niin nehän ei lopu kesken jollion isot ja pienten rippeet syö kaikki.
"I am so Straight that, when i buy a House, the first thing i do is to brick up the back door." - Straight Dave
Avatar
Asmodeus
Viestit: 934
Liittynyt: Ti 23.07.2002 15:19
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Asmodeus »

Kaverini kertoi nidi taktiikasta.
kun Nidit jyrää päälle vastustaja ampuu hadissää sitä mikä on lähimpänä ja sillion kaikki tulee päälle loppujen lopuksi. Jos vastustaja ampuu isot niin pienet syö loput. Jos taas ampuu pieniä niin nehän ei lopu kesken jollion isot ja pienten rippeet syö kaikki.
Eli Tyranideja ei voi voittaa turha siis edes yrittää! :)

Tästähän johtuen Tyranidit voittavat jokaisen turnauksen!
Konversio- ja sculptauspalveluja ota yhteyttä YV:llä
http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... =4&t=95464
Avatar
Mer'siles
Viestit: 942
Liittynyt: Ke 30.03.2005 18:28
Paikkakunta: Ylöjärvi

Viesti Kirjoittaja Mer'siles »

Joops, taidan kaapata tämän aiheen. :)

Eli, mites sitten örkeillä carnifexia kaatamaan? Eilen pelattiin Orks(minä) vs. Spacemarines Vs. Tyranids, ja nidi pelaajalla oli semmoinen kiva fexi jolla oli t7 2+ save. Enpä tietenkään tuota tiennyt vielä silloin ja laitoin 20 sluggaa + nob(pk) + Warboss (pk) sen kimppuun, ja ajattelin että kyllä se nyt tuohon kaatuu, kun oli tuo ryhmä mennyt kaikesta läpi ennen sitä. ;) Siihenpä sitten jumittui ryhmä ja fexi tappoi ekalla vuorolla warbossin ja sitten hitaasti koko loppuryhmän ja nobin. Ja sain siihen vain yhden (1) haavan. Olisi ihan kiva tietää että millä tuon saa tapettua? demolisherillanikin on parempaa ammuttavaa kun joku fexi jota se ei voi edes instakillata.
Loota ryhmät eivät osu mihinkään(peliä pelattiin 8 vuoroa ja toinen loota ryhmäni osui (tadaa) kerran, eikä saanut woundejakaan aikaan.) Eli periaatteessa vaihtoehdoiksi jää joko paljon killakaneja tai helvetisti bigshootia? Pelaan siis tosiaan Deathskullzeja.
Avatar
Tezze
Viestit: 101
Liittynyt: To 28.04.2005 13:37
Paikkakunta: pori

Viesti Kirjoittaja Tezze »

No nuo Sluggasi siellä olivat ainakin aivan turhia, kun mokomilla, minun muistini mukaan mihin ei ole paljon luottamista, on s 3 jolloin ei edes t 7 carnia voi woundata. Ja kyllähän minulta on carni aina selvinnyt hengissä örkkejä vastaan, joten ehdottelen samaa mitä on sanottu necroneilta. Älä koske siihen vaan pysy hemmetin kaukana vaan. Nääs tollanen körmy maksaa hemmetin paljon ja saa yleensä vähän aikaan, jos se ei pääse lähitaisteluun tai pullata ammuskelullaan, joten hoida niilä chopilla se tyrantti alas ja tapa genut big shootilla ja lopusta massasta vaan läpi raalla örkkien voimalla. Ja jätät sen carnin kiertämään ympyrää.
Why try to live? you´ll die anyway

Paina tätä
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Mer'siles kirjoitti:Joops, taidan kaapata tämän aiheen. :)

Eli, mites sitten örkeillä carnifexia kaatamaan?
Nobi power clawilla joka ryhmään? Yleislääke örkeillä joka ongelmaan.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
Mer'siles
Viestit: 942
Liittynyt: Ke 30.03.2005 18:28
Paikkakunta: Ylöjärvi

Viesti Kirjoittaja Mer'siles »

No jaa... kai sitä täytyy sitten vältellä. Minulla olikin tuossa ryhmässä jo nobi powerklawilla ja warbossi powerklawilla mutta eivät saaneet kun yhden woundin aikaan kolmevuoroa kestäneessä tappelussa.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Taktiikat”