"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Codex: Squats - beta-versio

Warhammer 40.000 -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Codex: Squats - beta-versio

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Pitkäaikainen projekti tuli vihdoin saatettua ensimmäiseen beta-versioonsa. Ideana oli pysyttäytyä mahdollisimman uskollisena alkuperäisille Squat-armeijalistoille (WH 40,000 Compendium 1989 ja WH 40,000 2nd Edition Codex army lists 1993), eli mitään "omia" sääntöjä en ole halunnut lähteä tekemään. Squatithan kunnioittavat perinteitä.

Sääntöpohjan puolesta olen pyrkinyt siihen, että armeijalla olisi mahdollisimman vähän "omia" sääntöjä ja Universal Special Ruleilla yritettäisiin saada katettua kaikki mahdollinen.

Myös figujen aseistus ylipäätään on asettanut jonkin verran rajoituksia armeijalistalle. Kun perusjätkillä on autogunia/lasgunia ja bolteria sekaisin, päädyin lopulta antamaan tähän option pelillisestikin, vaikka alkuperäisissä listoissa se onkin joko-tai. Traditionalistit kommentoikoot, onko tämä hyvä vai huono muutos.

Pisteiden tasapainotuksen kanssa pähkäilin pitkään ja hartaasti, ja jos en jostain ollut varma, mieluummin ylihinnoittelin kuin alihinnoittelin sen.


Ennen kuin lähdette kommentoimaan, huomioikaa ystävällisesti seuraavat seikat:

- En kaipaa (toistaiseksi) kommentteja tai kysymyksiä asiantuntemattomilta ihmisiltä.
- Sääntöasiantuntijoilta ja konkaripelaajilta kaipaan kommentteja oletetusta pelitasapainosta ja armeijalistan toimivuudesta. Vaikka kokemusta aikaisemmista laitoksista ei olekaan, mutta tuntuma nykyisen mallin edikoihin (3. ja 4.) on niin hyvä, että turnauksien kärkisijoja ollaan ainakin tosissaan päästy tavoittelemaan tai että sotavasaralaiset kääntyvät puoleesi sääntöongelmissa, mielipiteesi on tervetullut.
- Etenkin vanhoilta kääviltä, joille Squatit ovat olleet todellisuutta pelipöydillä, toivon kommentteja siitä, kuinka uskollinen ja squattimainen armeija on, mitä parannettavaa tai muutettava siinä mielestänne on, ja ennen kaikkea - haluaisitteko pelata tällä?
- Nipottajilta ja pilkunviilaajilta sanamuoto-ongelmia, epäselvyyksiä, tulkinnanvaraisuuksia ja muuta GW-mäisyyttä eliminoivia apuja otetaan mieluusti vastaan.

Codex: Squats v.1.0b (PDF-dokumentti, 78 kt)


Taittopuoli on toki vielä vaiheessa (tehty Wordillä; odottelen vielä, että saan korruptoitua työpaikan hankkimaan minulle kunnon taittosoftaa) - yritetään ensin säätää säännöt kohdilleen.
Viimeksi muokannut The Captain, Ma 15.05.2006 15:17. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Hyviä kommentteja YV:n muodossa, länttään tähän mielipiteineni. Kommentoikaa samalla näitäkin aatoksia, mitä mieltä olette.
Hate orks niin pitäisköhän laittaa jotakin kieroa eldareista, no ally tms.
- Periaatteessa kait. Tästä ei kuitenkaan muistaakseni ole ollut mitään todellista sääntöä, toisin kuin Hate Orks. Voin tietty muistaa väärinkin. Toisaalta nykyedikassa ei muutenkaan suorastaan allyja ole, niin että melko triviaali yksityiskohta. Ideoita, miten tämä kannattaisi toteuttaa?
Yksiköissä siis ei ole pääsääntöisesti champpionia jolle asettaa assaultaseita armorystä vaan ne tarjotaan suoraan. Tämä on hieman epätasapainossa. Tyyli siis enempi assault-painotteinen kuten esim Black Templars. Champpojen puute ihmetyttää.

Hearthguard malli Chosen/wolfguard, hyvä idea.
- Tässä oli ideana laittaa kakkosedikan previkkalistan mukaisesti Hearthguardit unit championeiksi - RT-listassa Hearthguard oli vain bodyguardina ja championit olivat erikseen, niin että tavallaan yhdistin nämä kaksi. Squad leaderin ja Hearthguardin sisällyttäminen samaan squadiin olisi vähän tårta på tårta.
Ja idea noista assault-aseista squadin perusjätkillä tuli siis modelien perusteella - eli koska Squateilla on paljon lähitaisteluasein varustettuja figuja, jotka eivät ole Hearthguardia, ajattelin laittaa ne rivimosureiksi. Tämä tietysti korjaantuisi ottamalla squad leaderit takaisin käyttöön ja pyhittämällä Hearthguard alkuperäiseen bodyguard-käyttöön.

Mikä on yleisön mielipide: squad leaderit erilleen Hearthguardista?
Additional Commissar, voisi olla joku negatiivinenkin vaikutus. Tämä oli huonoa jo RT aikaan. Squattien comissaari oli pelkkää plussaa.
- Tätä mietin, mutten rohjennut kehittää mitään omaa sääntöä, mille ei ollut ennakkotapausta. Oikeastihan nuo komissaarit ovat ihan turhia nykylistassa.
Miksi Warlordia on vain yksi optio? Ei Esim Lordi yms hahmoa?
- Kaipa siitäkin kaksiwoundinen versio voisi olla, näin tarkemmin ajatellen.
Thunderer ryhmän aseet poikkavat hinnoiltaan totutuista.(vrt Devastator squadin aseiden hinnat) Kaikille HB ehkä halvemmalla tukemaan sitä feelinkiä että HB:stä nää ukot tykkää.
- Näillä on BS vain 3, joten samaa hintaa marineiden kanssa ei ole perusteltua antaa. Hain sellaista kultaista keskitietä marsujen ja kaartilaisten väliltä. Ryhmäalennus HB:sta -idea ei muuten ole huono.
Chimera optio hieman mietitytti. Ottaako kukaan Rhinoa jos Chimerakin tarjolla. Chimera ei ole ehkä ihan squatti-laite siitäkin syystä että niitä ei squattien aikana vielä ollut. Samapa tuo.
- Chimera on kuitenkin Rhinon tavoin nykyfluffin mukainen STC-ajoneuvo, jota käytetään pohjana monissa muissa ajoneuvotyypeissä. Jos Chimera olisi ollut olemassa RT-aikana, se olisi luultavasti ollut Squattienkin optiona. Itseänikin mietitytti laittaa se tuohon listaan, mutta halusin myös mahdollistaa noiden exo-armourien transporttaamisen - nykyperiaate kun tuntuu olevan, että terminator/mega-armour/muita isoja panssareita ei saa rhinoon työntää. Ehkä pitäisi rajoittaa Chimera vain tietyille yksiköille?
Land Raiderin jättäisin vain marineille. Ehkä jotain muuta tilalle.
- Lantikka arvelutti minuakin, mutta aikana, jolloin ei ollut Imperial guardin ja Marineiden vehicleitä eroteltu, lantikkakin oli saatavilla koko Imperiumille. Ja koska Insinöörien killan hallussa on fluffin mukaan parempi tietämys STC-laitteista kuin Adeptus Mechanicuksella, lantikan piirustukset voisivat hyvinkin Killan arkistoista löytyä (ilman AM:n konejumalahömppää, tietysti). Mielipiteitä tästä ja Chimerasta?

- Termiten olisin halunnut sisällyttää transportteihin, mutta kun sille ei ole kaiketi ollut 40K-skaalaista figua.
Whirlwindin ottaisin valikoimaan mukaan. Ehkä myös Vindicator kun siinä on kunnon tykki mistä kääpiöt ovat tunnettuja. Molemmat "tykistöä".
- Näitä mietin, mutta molemmat ovat ns. "uudempaa" kalustoa, ja jo Chimeran lisääminen oli vähän kiikunkaakun. Lisäksi Squateilta löytyy omasta takaa tähän rooliin kalustoa niin Thudd gunin/mole mortarin muodossa kuin raskaana tykistönä - tosin vain Epic-skaalassa. Ehkä näitä kuvastamaan jokin orbital striken tyylinen ratkaisu (jostain kaukaa ampuvat Goliath megacannonit ja ilmalaivapommitukset?)
BikeTrike, sidecar yksiköt wargeareina helppo ja toimiva ratkaisu. Ehkä bonus voisi olla suurempikin. entä jos pisteitä lisää ja stattiin +1W. BS voisi olla siihen boiltteriinkin sama. Vaikutus marginaalinen. Kai sillä hahmolla on sitten veli tai muu expertti kuskina, eika mikään noobi
Tämä yksinkertaistaisi ampumista
- Hyvä kommentti, tämä oli jossain vaiheessa itsellänikin mielessä - nämä erikoismopottajat tuottivat oikeastaan eniten päänvaivaa, ja tuo nykyinen versio syntyi ehkä vähän liian nopeasti, kun halusin jo päästä dilemmasta eroon... Lisäwoundin ja BS increasen hinta n. 15 pistettä?
(Ancestor bike ei voi turbobuustata LOL Iso hymy )
- On se aika reppanan näköinen se ukkeli sivuvaunun kyydissä, näyttää jo valmiiksi siltä, ettei oikein tykkää kyydistä...
Conversion beamer, graviton gun ja powerfield, vanhat nostalgiset kamat!
(Entäs Heavy Webber!)
Ei juurikaan vaikeuksia ottaa mukaan nykypainokseen. Hinnat ok.
- Mietin kyllä noita museotavaroita, että mikä kaikki sopisi mukaan ottaa. Conversion beamer tuli mukaan, koska niitä minulla on figuillakin pari kappaletta... Webipyssyjä harkitsin, kun ne kumminkin yhä Necromundassakin elävät, mutta nykyedikka on niin yksinkertaistettu, etten keksinyt, miten ne saisi nykysysteemiin integroitua. Ehdotuksia heavy webberin toiminnasta otetaan toki vastaan, samoin muita varuste- ja asetoivomuksia.

Selkeästi tietyille roduille profiloituneet aseet (shuriken catapult sun muut) kuitenkin saavat jäädä pois kyykkien käytöstä.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Hena
Viestit: 1082
Liittynyt: La 21.05.2005 14:28
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Hena »

Mielenkiintoista. Itse omista epicin kääpäarmeijan, mutta 40k:hon en sitä ostanut ikinä (kun kaverilla kerran oli). Mutta muutamia kommentteja näin ensimmäisen lukemisen jälkeen.

Graviton Gun. Tuon jättäisin RT aikaan. Se oli jo silloin niin mauton ase, ettei tee mieli saada takaisin. House Ruleseilla oli tuo meillä kielletty (niin kuin webberitkin).

Warlord. Nyt puuttuu retinue. Eli ennen piti ottaa 4 heartguardia tälle. Joten saman tapaista ehdottaisin. Eli sanotaanko 2 - 6 hearthguardia tulisi ottaa ja laittaa warlordin johdettavaksi (command squad tyylisesti).

Guild Triket. Voisi antaa yhden triken ottaa toisen heavy weaponin kantoon. Esim plasma cannon, las cannon tai conversion beamer. Ei ne figut muistaakseni pelkkiä meltoja kantaneet kaikki.

Biket. Additional close combat weapon on ihan ok upgrade koko poppoolle.

Tankit. Predatoreita ei ollut squateille ollenkaan, joten jättäisin pois. Lantikka on kyseenalainen. Mutta jos chimera on sallittu, niin ehdottaisin Leman Russia (ja sen sitä plamalla varustettua muotoa kanssa). Se voisi olla parempi siinäkin mielessä, että se on IG:n tankki mikä on muuten squattien varustelua miettien hyvö.

Living ancestor. Tuolla pitäisi olla jonkin verran liikkumisestettä. Esim aina liikkuu kuin difficultissa tai move on puolitettu. RT aikaan sen liike oli sen legendaarisen 2" :D.
Avatar
Death Jester
Viestit: 128
Liittynyt: Ti 01.11.2005 16:27
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Death Jester »

Hates orks? mikäs kyseinen sääntö on?
"Death Jester Uuuh miten mahtava figu..." - Ari
"Ainiin pitäähän tässä vielä kehua tuo kuolon narri maasta taivaaseen" -Yrittäisit edes
D
Hena
Viestit: 1082
Liittynyt: La 21.05.2005 14:28
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Hena »

Hmmm... pitäisi kai olla Preferred Enemy: Orks. En omista rulebookkia joten en voi tarkistaa.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Death Jester kirjoitti:Hates orks? mikäs kyseinen sääntö on?
Lukee codexissa.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Hena kirjoitti:Mielenkiintoista. Itse omista epicin kääpäarmeijan, mutta 40k:hon en sitä ostanut ikinä (kun kaverilla kerran oli). Mutta muutamia kommentteja näin ensimmäisen lukemisen jälkeen.

Graviton Gun. Tuon jättäisin RT aikaan. Se oli jo silloin niin mauton ase, ettei tee mieli saada takaisin. House Ruleseilla oli tuo meillä kielletty (niin kuin webberitkin).
Siksi se onkin kallis, sen saa enää vain engineereille ja se ei ole (kai) niin mauton kuin se oli.
Warlord. Nyt puuttuu retinue. Eli ennen piti ottaa 4 heartguardia tälle. Joten saman tapaista ehdottaisin. Eli sanotaanko 2 - 6 hearthguardia tulisi ottaa ja laittaa warlordin johdettavaksi (command squad tyylisesti).
RT-listassa retinue oli pakollinen, kakkoslaitoksessa ei. Jätin optionaaliseksi, mutta henk.koht. aion sitä kumminkin aina käyttää. Ja lisäksi eliittiin piti saada "jotain", ja Hearthguard oli ainoa yhtään järkevä ratkaisu. Hearthguardia ei kumminkaan saa erillisenä unittina.
Guild Triket. Voisi antaa yhden triken ottaa toisen heavy weaponin kantoon. Esim plasma cannon, las cannon tai conversion beamer. Ei ne figut muistaakseni pelkkiä meltoja kantaneet kaikki.
Figuilla muistaakseni juurikin oli kaikilla melta, tai ei ainakaan minun urallani ole tullut vastaan muita. Dark Millenniumin ajoneuvojen kustomointisäännöillä näihin sai kyllä muitakin aseita, mutta se menee minusta vähän VDR:ään rinnastettavaksi säätämiseksi.
Biket. Additional close combat weapon on ihan ok upgrade koko poppoolle.
Jälleen, virallisten figujen ulkomuoto puhuu päinvastaista.
Tankit. Predatoreita ei ollut squateille ollenkaan, joten jättäisin pois. Lantikka on kyseenalainen. Mutta jos chimera on sallittu, niin ehdottaisin Leman Russia (ja sen sitä plamalla varustettua muotoa kanssa). Se voisi olla parempi siinäkin mielessä, että se on IG:n tankki mikä on muuten squattien varustelua miettien hyvö.
Predatorin saivat Squatit kakkoslaitoksen listaan, Russia eivät. Joko Chimeran tai Lantikan haluan tosiaan säilyttää exo-armourin kuljettimena.
Living ancestor. Tuolla pitäisi olla jonkin verran liikkumisestettä. Esim aina liikkuu kuin difficultissa tai move on puolitettu. RT aikaan sen liike oli sen legendaarisen 2" :D.
Neloslaitoksessa jalkaväellä ei ole eri movementteja, siksi peruskyykkäkin pinkoo movement phasellaan sen 6". Voidaanhan ajatella, että retinue tai muu ryhmä vähän auttaa vaaria etenemään. Vaikka monia tuollaisia kivoja pikkusääntöjä olisi kiva laittaa, ne eivät kumminkaan sovi nykyisen 40K:n "lapsikin sen oppii" -tyyliin. Tosin ei tuo "liikkuu aina kuin difficultissa" olisi välttämättä huono idea.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
Asmodeus
Viestit: 934
Liittynyt: Ti 23.07.2002 15:19
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Asmodeus »

Chimeran jättäisin melkein pois ja säilyttäisin lantikan. Perusteluna tälle on sinun itsesi mainitsema parempi tietämys STC rakentamisesta ja ainakin itse olen ymmärtänyt, että marineiden ajoneuvot ovat edistyksellisempiä verrattuna kaartin ajoneuvoihin.
Konversio- ja sculptauspalveluja ota yhteyttä YV:llä
http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... =4&t=95464
Hena
Viestit: 1082
Liittynyt: La 21.05.2005 14:28
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Hena »

The Captain kirjoitti:Siksi se onkin kallis, sen saa enää vain engineereille ja se ei ole (kai) niin mauton kuin se oli.
Noh. Luetaan tarkemmin ja mietitään.
Figuilla muistaakseni juurikin oli kaikilla melta, tai ei ainakaan minun urallani ole tullut vastaan muita. Dark Millenniumin ajoneuvojen kustomointisäännöillä näihin sai kyllä muitakin aseita, mutta se menee minusta vähän VDR:ään rinnastettavaksi säätämiseksi.
Voipi olla että oli. On pitkä aika muistaa :D. Mutta katsoin vaan että RT:n listat antaa vaihtaa vähän niitä aseita.
Jälleen, virallisten figujen ulkomuoto puhuu päinvastaista.
Eikös suurimmalla osalla figuista ollut muoviset kädet. Eli riippuu henkilöstä, miten ne on liimannut. Joten hiukka tarkistusta solegendistä...

http://www.solegends.com/citcat911/c205 ... bikers.htm

No ei kaikilla. Puolella on vapaa valinta kädet molemmat. Toisella puolella vain toinen tai sitten ei sitäkään.

Mutta noihin muihin ei eipä ole sanottavaa. Mun muistikuvat ja mielipiteet on RT:stä. Mutta kaivetaanpa kotona, jos löytyy uudempia listoja kun se mikä oli compediumissa.
Avatar
mr.tp
Viestit: 854
Liittynyt: Pe 29.11.2002 15:08
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja mr.tp »

Force domehan blokkaa kaiken tulituksen ja liikkumisen, mutta mitenkäs on assaultin laita? Mikäli assaulttiakaan ei sallita niin tuo esi-isä ajetaan sen 800 pisteen objectiven päälle ja jätetään siihen kuudeksi vuoroksi. Tietenkin sillä on jokin retinue mikä voi valloittaa/contestoida markkereita.

Lisäksi tuo graviton pyssy on vähän niin ja näin juustotuksen kannalta. Vaikka ne maksavatkin sen 40pts niin se on aivan tarpeeksi pysäyttämään pienilukuiset assaultsquadit (mariinit ja vastaavat). Kolme (tai enemmän) 100 pojoa maksavaa engineeriä mopolla ja grativon pyssyllä ajelee ympäriinsä ja käy jumittamassa vastustajan joukot ja särkemässä tankit. Ensin turbo boostilla lähelle ja hurja sneak attack puskasta. Sitten vain rauhassa huristellaan karkuun kun vastustajat istuvat paikallaan ja ottavat iskua sen vuoron ajan.

Jotenkin pitäisi sen effectiä vähentää niin ettei osuma tarkoita automaattista difficult terrainia. Tai sitten rajoitat engineer unitin 0-1 per armeija.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

mr.tp kirjoitti:Force domehan blokkaa kaiken tulituksen ja liikkumisen, mutta mitenkäs on assaultin laita? Mikäli assaulttiakaan ei sallita niin tuo esi-isä ajetaan sen 800 pisteen objectiven päälle ja jätetään siihen kuudeksi vuoroksi. Tietenkin sillä on jokin retinue mikä voi valloittaa/contestoida markkereita.
Olisiko tässä pelissä ennakkotapauksia epäreiluista psyykkisistä voimista? Ei vaan, hyvä pointti tuo, en tullut ajatelleeksi tuota. Onneksi tuo ei ole ihan joka pelin ongelma, koska harvoin noita 800 pisteen objectiveja näkyy. Täytyy miettiä, voisiko tuota voimaa kesyttää tekemättä siitä hyödytöntä. Käytännössähän se oli ennen vanhaan juuri tuollainen, paitsi että siinä oli kantomatka.
Lisäksi tuo graviton pyssy on vähän niin ja näin juustotuksen kannalta. - -
Jotenkin pitäisi sen effectiä vähentää niin ettei osuma tarkoita automaattista difficult terrainia. Tai sitten rajoitat engineer unitin 0-1 per armeija.
Hmm. Toinen hyvä pointti. Jos tehdään sekä graviton gunista että power fieldistä (ihme, ettei kukaan ole vielä kitissyt 2+ invusta ampumista vastaan!) Taun tyyliin Special issueta, eli armeijaan saa vain yhden kutakin? Ja tosiaan juniori-insinöörien piti ollakin 0 - 1 choice.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
mr.tp
Viestit: 854
Liittynyt: Pe 29.11.2002 15:08
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja mr.tp »

Force domeen voisi liittää säännön "Units inside may not contest objectives" tai vastaavan. Ei muokkaa sisältöä ollenkaan mutta tuo objectiven valtaus käy hankalaksi.

Olen tuon special issue systeemin kannalla. Rajoittaa juuri sopivasti noiden esineiden käyttöä, mutta ei tee niistä yhtään sen turhempia.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

mr.tp kirjoitti:Force domeen voisi liittää säännön "Units inside may not contest objectives" tai vastaavan. Ei muokkaa sisältöä ollenkaan mutta tuo objectiven valtaus käy hankalaksi.
Ei oikeastaan. Jos squateilla on viimeinen tasoittava vuoro, ne voivat pudottaa domen siinä vaiheessa, kun vastustaja ei enää pysty tekemään niille mitään.
Olen tuon special issue systeemin kannalla. Rajoittaa juuri sopivasti noiden esineiden käyttöä, mutta ei tee niistä yhtään sen turhempia.
Jep, tehdään semmoinen.

Samaan aikaan errataa:
Mopottava Ancestor tai Engineer saa mopon 4+ saven. Tämä unohtui mopon säännöissä mainita.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
mr.tp
Viestit: 854
Liittynyt: Pe 29.11.2002 15:08
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja mr.tp »

The Captain kirjoitti:
mr.tp kirjoitti:Force domeen voisi liittää säännön "Units inside may not contest objectives" tai vastaavan. Ei muokkaa sisältöä ollenkaan mutta tuo objectiven valtaus käy hankalaksi.
Ei oikeastaan. Jos squateilla on viimeinen tasoittava vuoro, ne voivat pudottaa domen siinä vaiheessa, kun vastustaja ei enää pysty tekemään niille mitään.
Entäpä jos ancestorille antaisi pakollisen retinuen, joka ei sitten voisi contestoida objectivejä jos vaarilla on force dome.

Lisäksi on pakko kysyä rikkoisiko se illuusion reconstructoidusta listasta jos force domen alla ei voisi olla muita omia yksiköitä kuin se ancestor ja hänen retinuensa?
Deetwo
Viestit: 2145
Liittynyt: To 23.10.2003 08:37
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja Deetwo »

Mahtavaa tavaraa oikeasti :)

Optioita ja yksiköitä vähän kaipailisin lisää tosin.
Kaikenlaisia leluja on tietysti hankala tasapainottaa, mutta special issue säännöt tosiaan helpottavat kummasti.

Nyt kun tästä vielä jollain ilveellä saataisiin uudestaan virallinen armeija... :D
Squatit on kuitenkin ihan törkeän persoonallista ja mielenkiintoista sakkia.
Ehdottomasti kokeilemisen arvoinen lista.

Ja mitä force domeen tulee, ehkäpä sitä voisi muokata hieman..
Assaultin sallia sisään, mutta ilman assaultbonuksia esimerkiksi.
Vaikka ei olekkaan alkuperäisen idean mukaista, mutta ampumista koskevaa sääntöä voisi myös lieventää jossain määrin, reilusti heikentämään sisään ampumista täysin sen estämisen sijaan.
Mitään yksityiskohtaista ei nyt tosin tule mieleen.
"Minun hautaani vartioi tuulenhenkäys kevyt
minun hautaani vartioi pisara aamukastetta.
Minun hautaani vartioi satatuhatta tappajasatelliittia,
minun hautaani vartioi teratonni antimateriaa"
Vastalääke
Viestit: 147
Liittynyt: Pe 30.07.2004 21:04
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Vastalääke »

Tuohon ampumiseen domea vastaan olisi tyyliin vihollisen BS:än tiputus esim kakkoseen ampuessa fieldin läpi jo verottaisi osumis mahdollisuutta mutta pitäisi jonkinlaisen järjen tuossa.
Entinen Barska
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Deetwo kirjoitti:Mahtavaa tavaraa oikeasti :)


Optioita ja yksiköitä vähän kaipailisin lisää tosin.
Samoin. Täytyy syyttää GW:tä, joka ei alun perinkään tehnyt tarpeeksi optioita, ja olen jossain määrin haluton keksimään mitään uutta tuohon - niitä "omia" Squat-codexeja on netti vääränään, ja kaikissa on menty metsään yrittämällä tunkea niille jotain, mitä niille ei kuulu.
Ja mitä force domeen tulee, ehkäpä sitä voisi muokata hieman..
Assaultin sallia sisään, mutta ilman assaultbonuksia esimerkiksi.
Vaikka ei olekkaan alkuperäisen idean mukaista, mutta ampumista koskevaa sääntöä voisi myös lieventää jossain määrin, reilusti heikentämään sisään ampumista täysin sen estämisen sijaan.
Mitään yksityiskohtaista ei nyt tosin tule mieleen.
Koska tuo nykyisellään on ehkä turhankin kova poweri, niin mitä jos annetaan domesta vain reilu invu ampumista vastaan (invun ignoroivat aseet toimisivat siis yhä kuten pitääkin), ja assaulttiin pyrkivät joutuisivat heittämään difficult terrain testin (mahdollisesti ilman rerolleja MC-statuksesta tai Move through coverin etua)?

Barskan ideakaan ei ole huono, mutta ei auttaisi esim. örkkejä ja machine spirittiä vastaan lainkaan. Invun antaminen olisi tasapuolinen kaikkia vastaan, ja toimisi käytännössä kuten pitääkin. Olisiko jopa 3+ invu save ampumiseen? Se on jo reilusti huonompi kuin täysi immuniteetti ampumiselle, mutta ei sittenkään mikään tuhruinen Conceal.

Sitten taas katkelma YV:llä tullutta kommenttia:
- Hearthguard: Mielellään sekä Warlord retinue että squad leader optiot.
Hmm. Mitähän tällä ajettiin takaa? Eli onko molempien tarkoitus tulla Hearthhguard-slotista vai olisiko squad leaderin hyvä olla erillinen, squadin oma upgrade ja säästää Hearthguard vain retinue-käyttöön?
- Ancestor Lord: Puolitettu assault move kuullosti hyvältä.
Näille hitaille yksiköille ei ole oikein ennakkotapauksia, paitsi sellaiset, jotka liikkuvat kuin difficult terrainissa. Ehkä jalankulkevalle papalle voisi antaa säännön, että liikkuu mopotta aina kuin difficultissa?
- Isot ajoneuvot: käsittääkseni Rhino ja Chimera variantit yleisimpiä, ehkä myös Leman Russ tankin pohjalta tehdyt ajoneuvot, Lantikka kai mahdollinen (mutta pitäisi olla kallis erikoisuus). Ei Whirlwindiä ja Vindicatoria, ovat marsutavaraa.
Lanttu 0 - 1 choiceksi? Tai jopa vain retinuen transportiksi? (Minulla on yksi FW:n pre-heresy land raider, haluan käyttää sitä!)
Erilaisia gravitaatio-vehkeitä ja tunnelereita (Imperial Termite, Mole ja Hellbore) Squatit varmasti myös suosivat. Ja on niille oikeita modeleitakin (esim. Nexus, Epicast ja Armorcast toimittaneet asiallisia).
Hmm. Noita vaihtoehtovalmistajia en ottanutkaan huomioon. Hellboret, sikäli kuin Epic-puolelta mitään muistan, ovat jo aika isoja 40K-skaalaan, mutta Termite ja Mole voisivat mennäkin. Figujen saatavuuteen ei kaiketi kannata vedota tässä vaiheessa... Mitä sanoo suuri yleisö? Termite kyllä voisi toimia aika lailla marsujen Drop podin säännöillä, tietty sillä erolla, että se tulee maan alta eikä kiertoradalta.
Tarantula support unitin näkisin myös mielellään (kun on tullut kerättyä ja 1.ed lista suosii niitä)
Tarantulaa mietin myös, mutta nykyinen Imperial Armour -versio on, noh, Imperial Armour -versio. Ei mikään ongelma sinänsä. Sallitaan Squateille tarantulat siinä missä muillekin imperialisteille nykyisillä Sentry gun -säännöillä.
Olen myös mieltynyt ajatukseen että Squateilla on parempi osaaminen plasma ja gravitaatio teknologioista kuin muilla roduilla, joten mahdollisesti jotein bonuksia niihin.
On, mutta ilmeisesti ero Imperiumiin on ollut sen verran vähäinen, että sillä ei aiemminkaan ole ollut peliteknistä merkitystä. Plasmat ovat nykedikassa sellainen juustokakku, että minun puolestani sietääkin sulaa käsiin.


Inquisitor-lehden numerossa 15 ilmestynyt fanituotos-codexi kakkosedikkaan oli muuten aika karmea. Olihan se hyvä yritys tuoda Squatit kilpailukykyiseksi armeijaksi juusto-eldarien ja juusto-marineiden rinnalle, mutta väärin keinoin. Longbeardien ja slayereiden tuominen FaBasta oli huono idea, samoin power armouroidut ryhmät, joiden takit oli "maalattu metalliväreillä, jotta ne näyttäisivät enemmän power armourilta". JUURI tuollaisia Squat-codexeja yritän välttää.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Hena
Viestit: 1082
Liittynyt: La 21.05.2005 14:28
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Hena »

The Captain kirjoitti:
Erilaisia gravitaatio-vehkeitä ja tunnelereita (Imperial Termite, Mole ja Hellbore) Squatit varmasti myös suosivat. Ja on niille oikeita modeleitakin (esim. Nexus, Epicast ja Armorcast toimittaneet asiallisia).
Hmm. Noita vaihtoehtovalmistajia en ottanutkaan huomioon. Hellboret, sikäli kuin Epic-puolelta mitään muistan, ovat jo aika isoja 40K-skaalaan, mutta Termite ja Mole voisivat mennäkin. Figujen saatavuuteen ei kaiketi kannata vedota tässä vaiheessa... Mitä sanoo suuri yleisö? Termite kyllä voisi toimia aika lailla marsujen Drop podin säännöillä, tietty sillä erolla, että se tulee maan alta eikä kiertoradalta.
Termite sopisi parhaiten 40k:hon. Hellbore ei kyllä hyvä idea. EA:n ei-virallisten sääntöjen mukaan moleen menee 20 kääpää ja termiteen 10. Exosuit vie 2 paikkaa.

Olen myös mieltynyt ajatukseen että Squateilla on parempi osaaminen plasma ja gravitaatio teknologioista kuin muilla roduilla, joten mahdollisesti jotein bonuksia niihin.
On, mutta ilmeisesti ero Imperiumiin on ollut sen verran vähäinen, että sillä ei aiemminkaan ole ollut peliteknistä merkitystä. Plasmat ovat nykedikassa sellainen juustokakku, että minun puolestani sietääkin sulaa käsiin.
Voisi ajatella tietenkin samaa vetoa kuin Taulla. Eli S6 ja ei kuumene.
RiviSotilas
Viestit: 234
Liittynyt: Ti 06.09.2005 19:35
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja RiviSotilas »

Olen pahoillani, jos toistan, mutta eikös plasma gun ole Rapid fire & Gets hot!
Käyttäjä vaihdettu. Uusi käyttäjä "Servu"

Tämän käyttäjän voi poistaa.
Avatar
MacKeke
Viestit: 581
Liittynyt: Ma 30.08.2004 14:31
Paikkakunta: Heinola

Viesti Kirjoittaja MacKeke »

Eiköhän Squatit hallitse plasmateknologian sen verta hyvin että ei aseet ala ruiskimaan silmille rintamalla?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Yleiset keskustelut”