"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Elf bladeista pieni varmistus kysymys

Varo, ettei Sauron saa vallattua Keski-maata! Vai onko se kenties juuri se, minkä haluat tapahtuvan?
Viiksu
Viestit: 607
Liittynyt: Ke 28.08.2002 10:14
Paikkakunta: Tampere

Elf bladeista pieni varmistus kysymys

Viesti Kirjoittaja Viiksu »

Niin nuo iki ihanat elf bladet. Olen tässä miettinyt kun omistan 12 Haldirin haltiaa (puolet bladeilla & puolet jousilla) niin voiko elf bladea käyttää yhdessä jousen kanssa? Normaalistihan tämä kielletään, mutta wood elffien "roosterissa" sanotaan, että niillä ei ole mitään esineitä listattuna. Lisää epävarmuutta mieleeni sysää Siege of Gondorin kirjassa Helms Deepin säännöt joissa haltioilla on mainittu erikseen keillä on elf bladet ja keillä jouset. Joten selvittäkää pääni ja osoittakaa oikeaan suuntaan. Kiitos.
Valtsu
Viestit: 1494
Liittynyt: Ma 19.01.2004 19:33
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Re: Elf bladeista pieni varmistus kysymys

Viesti Kirjoittaja Valtsu »

Izmoosio kirjoitti:Niin nuo iki ihanat elf bladet. Olen tässä miettinyt kun omistan 12 Haldirin haltiaa (puolet bladeilla & puolet jousilla) niin voiko elf bladea käyttää yhdessä jousen kanssa? Normaalistihan tämä kielletään, mutta wood elffien "roosterissa" sanotaan, että niillä ei ole mitään esineitä listattuna. Lisää epävarmuutta mieleeni sysää Siege of Gondorin kirjassa Helms Deepin säännöt joissa haltioilla on mainittu erikseen keillä on elf bladet ja keillä jouset. Joten selvittäkää pääni ja osoittakaa oikeaan suuntaan. Kiitos.
Sinulla voi olla elfbladet ja jouset samaan aikaan, mutta kaikilla on valmiiksi miekat tai muut käsiaseet mukanaan. Siege of Gondorin aikaan tätä sääntöä ei ollut vaan sillon jos ei ollut elf bladea tai keihästä oli pelkkä tikari. Nyt siis jousiampujillasi on automaattisesti miekat.
Lalalaa
Avatar
Garoth
Valvoja
Viestit: 3965
Liittynyt: Ke 17.07.2002 02:59
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Garoth »

Juu, eli kaikilla figuilla on jokin käsiase, jos sen profiilissa ei erikseen mainita, että se on "Unarmed". Myös haltioilla.
Valtsu kirjoitti:Nyt siis jousiampujillasi on automaattisesti miekat.
Itse asiassa niillä jousiampujilla on edelleen tikarit, jos niillä ei miekkoja näy. Jos niillä on valmiiksi miekat tai niille sellaiset konvertoi, niin sitten niillä on miekat. Tikari vaan sattuu olemaan ihan yhtä hyvä hand weapon kuin miekkakin nykyään, joten sääntöteknisesti ihan sama kumpi niillä on.

Mutta elven bladen pystyy siis ottamaan figulle, jolla on jousi. Ja sitä voi käyttää kahden käden aseena, vaikka figulla olisi jousi (tämä poikkeuksena normaalin kahden käden aseen sääntöihin)

SoG-skenaariot toimivat edelleen ihan niin kuin niissä sanotaan. Osalla haltioista on jouset ja tikarit/jotkutmuutkäsiaseet, osalla elven bladet (ja tietty ne tikarit/jotkutmuutkäsiaseet, mutta ei niillä mitään virkaa ole, kun parempaa on tarjoolla).
Phil Kelly says "No!"
Viiksu
Viestit: 607
Liittynyt: Ke 28.08.2002 10:14
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Viiksu »

Kiitosta paljon
Valtsu
Viestit: 1494
Liittynyt: Ma 19.01.2004 19:33
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Re: Elf bladeista pieni varmistus kysymys

Viesti Kirjoittaja Valtsu »

Valtsu kirjoitti:...mutta kaikilla on valmiiksi miekat tai muut käsiaseet mukanaan...
Eli sanoin näin jo aikaisemmin Garoth. Sitten tuossa lopussa sanoin että heillä on miekat, mutta unohdin tuon tai muut käsiaseet kohdan. Miekkahan on tosiaan sääntöteknisesti sama asia, kuin tikari.
Lalalaa
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “LOTR: Yleinen keskustelu”