Warmachine - 500 p. Cygnaria

Palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin.
Avatar
Attila
Viestit: 1015
Liittynyt: La 12.02.2005 17:35
Paikkakunta: Helsinki

Warmachine - 500 p. Cygnaria

Viesti Kirjoittaja Attila »

Nih. Pienen ihastuksen jälkeen palasin alkuperäiseen suunnitelmaani, johon kuuluivat Cygnarin kätevät ja kohtalaisen tyylikkäät 'Jaskat, tehokas ammunta ja yksinkertaisen äijä Caine.

Koodi: Valitse kaikki

Lt Allister Caine

Journeyman Warcaster

1 Ironclad Heavy Warjack

1 Charger Light Warjack

1 Lancer Light Warjack

6 Arcane Tempest Gun Mages

6 Sword Knights

Total Army Cost: 492
Tarkemmat hoksannevat tämän perustuvan aloitusboksin sisältöön, johon on päälle nakattu Caine, Pelin Tyylikkäimmän Jalkaväkiyksikön tittelistä kisaavia Pistoolimaageja ja lähistelyvoimaa lisäämään yksikkö Ritareita.

Kysymys kuuluukin, riittääkö Cainella ja Junnulla focus kolmeen 'Jaskaan, ja tekeekö kuudella Ritarilla oikeasti mitään? (Ensimmäisen uskoisin onnistuvan, toisessa lienee paras juoksuttaa Lanceria vierellä.)
Taktiikka? Minä olen täällä heittämässä noppaa.
Avatar
Stormdaemon
Viestit: 1001
Liittynyt: Ke 26.01.2005 16:16
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Stormdaemon »

Hmmm... Jaahas. Muistelen joskus kuulleeni jotain sen kaltaista, että ritarien pomo SAATTOI olla Jack Marshall. Pitääkö paikkansa? Tällöin suosittelisin, että Charger annettaisiin tämän komentoon. Caine voisi ottaa Lancerin ja junnu Ironcladin, ellet sitten aio poiketa Cainen perustaktiikasta, eli maksimiammunnasta omasta takaa ja ympärinsä Flashailusta. Omasta mielestäni 'jackeja on yllä silti hieman liikaa. Kenties Chargerin voisi jättää pois ja hankkia tilalle Eiryksen ja Bokurin (vaikkapa ritarien pomolle, mahdollisesti junnulle), mikäli pisteet sallivat (en nyt muista Chargerin hintaa). Tällöin listan ärsytysvoima ja lähisvoima kasvaisivat kivasti, sillä Eiryss on huomattavasti ärsyttävämpi kuin Charger ja Bokur on sitä ylivoimaisesti parempi, kunhan Client on elossa ja lähellä. Näiden sijaan myös Alexia Ciannor voisi olla mahdollinen? Siinä aika pirun kova typy, joka ei valitettavasti toimi Cryxille... Taktiikoitasi tarkemmin tuntematta sanoisin, että tuo lista saattaa toimia, mutta se rikkoo Cainen parasta käyttötapaa (yleisesti hyväksytysti parasta siis, ei välttämättä oikeasti parasta).
Miten sydämesi kutsuu,
niin liki rintaa pimeys on,
miten kuuma veren laulu
kaulallasi on.
Avatar
Teräratas
Valvoja
Viestit: 3713
Liittynyt: La 03.08.2002 13:48
Paikkakunta: Varkaus

Viesti Kirjoittaja Teräratas »

Lancer ei pahemmin focusta kaipaa, ja IC:kin vain silloin kun silä oikeasti aiotaan rikkoa jotain. Eli periaatteessa Caine pystyy niitä ihan hyvin ajamaan. Käyttäisin noita silloin siihen, että IC kulkee lancerin takavasemmalla, josta sitten voi chargen tehdä, jos vastustaja päättää käydä lanceriin käsiksi. Cainelle jää kumminkin flashays focus ja lisälaukaus optio käytettäväksi vaikka 2-3 uhrattaisiinkin IC:n käyttöön jollain vuorolla, ja parilla-kolmella focuksella IC kyllä yleensä tekee useimmista kohteista melkolailla romua.

Charger ehdottomasti junior casterille, se saa sillä parhaillaan ihan hyvää jälkeä aikaan. Erityisesti, jos IC saa kopautettua vihut ensin lepoasentoon, niin ei tarvitse chargerin osumia sitten boostata.

IC toimisi tosiaan myös ritarien komennossa ihan siedettävästi, IC kun pärjää ilman focustakin kohtuudella (hyvä SPD ja MAT isoksi jaskaksi), ja marshalin vielä eläessä tuhopotentiaali on melkein samaa luokkaa kuin cainen komennossa.
Ironman
Viestit: 482
Liittynyt: To 05.09.2002 00:18
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ironman »

Teräratas kirjoitti:
Charger ehdottomasti junior casterille, se saa sillä parhaillaan ihan hyvää jälkeä aikaan. Erityisesti, jos IC saa kopautettua vihut ensin lepoasentoon, niin ei tarvitse chargerin osumia sitten boostata.

IC toimisi tosiaan myös ritarien komennossa ihan siedettävästi, IC kun pärjää ilman focustakin kohtuudella (hyvä SPD ja MAT isoksi jaskaksi), ja marshalin vielä eläessä tuhopotentiaali on melkein samaa luokkaa kuin cainen komennossa.
Samaa mieltä olen, eli Chargerit, huntterit ja defenderitkin mahdollisesti kannattaa yleensä cygnar-listoissa antaa Juniorin konrolliin. Ampuvan jaskan antaminen juniorille on toimiva ratkaisu, koska yleensä ampuvaan rooliin tarkoitettu jaska haluaa pysyä turvallisen etäisyyden päässä vihollisesta (kuten juniorikin). Ampumiseen riittää vieläpä yleensä hyvin 2 focusta per vuoro, joten arcane shieldin uppimiseen jää sopivasti vielä yksi focus. Valitettavasti kahteen damage boostattuun laakiin chargerilla joutuu arcane shieldin tiputtamaan, mutta ompahan tuokin mahdollisuus olemassa jos vaikka vihollisen casteri makaa maassa ja chargeri on ampumaetäisyydellä.

Jack Marshallien käyttämisen kanssa olisin aika varovainen. Vastustajalla on yleensä miljoona kikkaa päästä eroon yksittäisestä unit leaderista (eiryss ja muut) ja marshallin kuoltua ironcladilla ei sitten enään paljon mitään teekkään. Unit leaderin sniputtaminen kun muutenkin on usein semmoinen kikka, mihin resursseja kannattaa uhrata, niin jos vielä samaan hintaan saa vastustajan Ironcladin vaarapotentiaalin tiputettua lähelle nollaa voit olla varma, että tuo SK leaderi tippuu viimeistään toisella vuorolla melkeimpä mitä armeijaa vastaan tahansa.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “PP: Yleiset keskustelut”