"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

1000 pts marsuja.

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Möhkelö
Viestit: 157
Liittynyt: To 13.04.2006 17:32
Paikkakunta: Vaasa
Viesti:

1000 pts marsuja.

Viesti Kirjoittaja Möhkelö »

Tässä laskin vähän pisteitä armeijalleni jonka traitit ovat siis: scions of mars, see but dont be seen ja drawbackit: eye to eye ja death before dishonor.

(tämän listan olen tehnyt nöyrimmin kunnioittaen WYSIWYGiä sekä katsoen mitä itseltäni juuri löytyy. lantikan, termareita, scoutteja sekä lisää panssarivoimaa lisään kun olen saanut hankittua ja valmistettua tarpeeksi figuja lisää)

joten täälläistä tuli:

HQ:
Techmarine täydessä servo harnessissa mehevillä juustoilla :P korjailemaan tankkeja
Weaponit: power weapon, bolter (harness: flamer, twin linked plasma pistol)
-auspex , bionics, signum ja adamantile mantle.
-2 gun servitoria: plasma kanuuna ja heavy boltteri
-2 tech servitoria
-extra woundista +15pts jotta pääsee hqksi

245 pts...

Eliitit:
Dredi: Käsikähmään!
close combat ase (+heavyflamer) ja assault cannon
-extra armour, venerable, smoket
-Drop podi: storm bolter, machine spirit
173 pts

Troopit:
Taktinen ryhmä: sergeant, 5 bolter miestä, 1 plasma cannon
125 pts ampumassa vähän matkan päästä
(vaihdan tulevaisuudessa closis-scout ryhmään)

Scoutit: sergeant + 4 scouts kaikilla sniper riflet
90 pts aiheuttaa viholliselle tuskaa ja harmaita hiuksia

fast attack:
Land speeder: pyörii ympäriinsä vähentäen jalkaväkeä
assault cannon + heavy bolter
80 pts

Heavy support:
Devastator squad: paukuttelee tankit ja muut pöhötykset kaukaa
sergeant+ 3 missile launcher + 1 lascannon
170 pts

Predator destructor: paukuttelee jalkaväkeä
Autocannon, side sponson heavybolters ja extra armour
115 pts

Yht: 998 pts

härpäke sentään sehän menee aikalailla sopivasti. vain 2 vapaata pistettä
Viimeksi muokannut Möhkelö, La 12.08.2006 20:02. Yhteensä muokattu 7 kertaa.
Avatar
Tom_Gore
Viestit: 1424
Liittynyt: Ma 25.10.2004 12:33
Paikkakunta: Tampere (Annala)

Viesti Kirjoittaja Tom_Gore »

Jos meinaat dredillä tankkeja pilkkoa, jätä siltä suosista drop podi pois ja vaihda closiskäden tilalle missile launcher. Jos taas aiot sillä lähteä nokkapokkaan, AC toimii lascannonia parempana yleistyökaluna siihen hommaan.

Perustermiksillä furious charge menee hieman hukkaan, koska pojat lyövät fistillä kuitenkin I1:llä ja S9 nyt auttaa lähinnä tankkeja vastaan, joita termikset posauttelevat kuitenkin kevyesti ilman lähikontaktiakin (AC). Toisaalta eipä se 15 pistettä nyt niin mahdoton sijoitus kuitenkaan ole.

Lantikasta hunter killer pois. Ei se sillä mitään tee kun on lascannonit. Samaten se 10 pistettä ylimääräisestä storm bolterista on kyllä pistehukkaa.

Tacticaleihin ei samaan ryhmään kannata sekoittaa assault- ja heavy aseita. Ryhmä joko istuu ja ampuu tai sitten rynnii hulluna päälle. Kimppuun meneville ryhmille kessulle terminator honoursit ja fisti mukaan ja mielellään vähän enempi äijiä. Ampuville ryhmille riittää se 5-6 miestä.

Scouteille sama neuvo aseiden valintaan.

Krak kranaateilla ei tee mitään. Piste.

Devastatoritkin kannattaa erikoistuttaa. Joko 4 tankintappoasetta (lascannon/missile) tai 4 heavy bolteria. Ei kannata sekoittaa, koska tällöin tehokkuus sitä valittua vihollisryhmää kohden puolittuu.

Predator ei tee machine spiritillä mitään. BS2:lla ei kuitenkaan mihinkään osu. Jälleen myös on tuo aikas turha storm bolter kyydissä.


Kaiken kaikkiaan listassa on selvästi paljon valintoja jotka ovat ristiriidassa keskenään. Kannattaa miettiä millaisen armeijan haluaa (lähitaistelevan/ampuvan/sekoituksen) ja sen jälkeen erikoistuttaa squadit tekemään yksi asia hyvin sen sijaan että yrittäisi tehdä kaikista ryhmistä joka paikan höyliä, jotka eivät sitten käytännössä kuitenkaan tee mitään kovin hyvin.
This world is not so vast that it could conceal the bones of my enemies. Instead I will pile them so high even their gods weep at the sight.
- Lord Assassin Morghoul
Möhkelö
Viestit: 157
Liittynyt: To 13.04.2006 17:32
Paikkakunta: Vaasa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Möhkelö »

Listaa päivitetty tom_goren kehotusten mukaiseksi :)
Avatar
Z7-852
Taisteluraporttikilpailun voittaja
Viestit: 3568
Liittynyt: Su 26.09.2004 18:49
Paikkakunta: Jyväskylä/Pyhtää

Re: 2000 pts marsuja (mitä lisään?)

Viesti Kirjoittaja Z7-852 »

Dozer blade ja machine spirit pois HQ rhinosta. Vielä jos vaihdan rhinon razorback niin on enemmän tulivoimaa. Myös melta bombs pois techmarinelta koska lähikseen etä halua tätä viedä.

Dozer blade voi myös laittaa harkintaan tuola predatorissa.

Saaduilla pisteillä lihamuuria devastator ryhmään ja tactical ryhmään.
Avatar
Tom_Gore
Viestit: 1424
Liittynyt: Ma 25.10.2004 12:33
Paikkakunta: Tampere (Annala)

Viesti Kirjoittaja Tom_Gore »

Jäljellä olevilla pisteillä kasvatapa scoutryhmiä muutamalla miehellä per joukko ja anna kessuille fistit. Edullisia ja varsin tehokkaita lähisryhmiä, jotka infiltraten ansiosta voivat hyvinkin niskaan päästäkin. Lisäksi devastator-ryhmään kannattaa ottaa 1-3 mariinia lisää muuriksi.

Pienellä tuunauksella voisi tuon jälkeen mahtua esim. toinen speederi AC:lla.

Tuon jälkeen listassa pitäisi olla tappovoimaa niin taloon kuin puutarhaankin.
This world is not so vast that it could conceal the bones of my enemies. Instead I will pile them so high even their gods weep at the sight.
- Lord Assassin Morghoul
Sunkka
Viestit: 1
Liittynyt: Ti 07.03.2006 20:16
Paikkakunta: Kotka
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Sunkka »

Hyviä vinkkejä ja kommentteja, kiitoksia vaan! Itse olen kasailemassa vähän vastaavaa jengiä mutta Cities of Deathia silmälläpitäen. Viikonloppuna valmistui scouttiryhmä ja LandSpeeder Tornado. Päävastustajina on yleensä Tau ja/tai Eldarit, joten nopeasti olisi kiva päästä kimppuun erityisesti Taukkeihin. Nyt on maalauspöydällä Terminator Assault Squad ja tulossa on niille Land Raider Crusader transportiksi.
Ilmeisesti kannattaa hankkia lisääkin scoutteja? Tässä ekassa ryhmässä olisi nyt 10 jamppaa, eli srngt+9 joista neljällä sniperit. Pitänee hankkia vielä pari pakettia, että saa aikaan kaksi ryhmää: sniper-ryhmän ja closisryhmän (paketteja sekottelemalla)? Scouteilla olisi tuo infiltraatiomeininki kiva, kun pääsee nopeasti kimppun.

Pari viikkoa sitten vähän pelailtiin, mutta silloin oman jengini puutteet tulivat ilmi ja raivoisa kehitys alkoi! :) Olen pelannut vasta 4 kertaa 40k:ta, toisaalta kokemusta Mordheimista on laajalti.
Möhkelö
Viestit: 157
Liittynyt: To 13.04.2006 17:32
Paikkakunta: Vaasa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Möhkelö »

Päivitetty ja lihamuuria lisätty
Avatar
Tom_Gore
Viestit: 1424
Liittynyt: Ma 25.10.2004 12:33
Paikkakunta: Tampere (Annala)

Viesti Kirjoittaja Tom_Gore »

Jos itse listaa vielä tuunaisin niin nuo meltapommit ottaisin pois scouttikessuilta. Kranaateilla kun saa hyökätä vain kerran ja dreadnoughteihin niillä osuu vaan kutosilla niin yleensä se 3-4 fistihyökkäystä hoitaa homman tehokkaammin.

Tällöin jäisi 18 pistettä jolla voisi ottaa esimerkiksi vielä yhden miehen devastator-squadiin..

Lähisryhmät kannattaa pitää isoina, koska niiden ideana on tarjota lisäwoundeja sille fistikessulle. Ehdottomasti siis mieluummin 2x 10 miehen scouttisquadit kuin 4x 5 miehen.
This world is not so vast that it could conceal the bones of my enemies. Instead I will pile them so high even their gods weep at the sight.
- Lord Assassin Morghoul
Möhkelö
Viestit: 157
Liittynyt: To 13.04.2006 17:32
Paikkakunta: Vaasa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Möhkelö »

MUOKKAUS!! 2000 pojoa vaihdettu 1000 pojoon!
Avatar
Hemmo
Viestit: 392
Liittynyt: Ke 30.11.2005 10:55
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Hemmo »

ota vaikka 1 gunservitor multimeltalla pois ja sitten predatorista extra armor.
Möhkelö
Viestit: 157
Liittynyt: To 13.04.2006 17:32
Paikkakunta: Vaasa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Möhkelö »

Muokattu ja suurkiitos hemmon, nyt pisteet menevät suunnilleen tasan! :D
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijalistat”