Sivu 1/2

slann

Lähetetty: Pe 28.07.2006 17:06
Kirjoittaja incarna
elikkä onkos tuo slann pisteittensä arvoinen heppu.. hupi peleissä miellelläni käytän sitä kunhan ehdin ostaa, mutta "vakava" mielisissä otteluissa onko pelkkää pisteiden tuhlausta vai jopa käyttö kelpoinen ukkeli ?

Lähetetty: Pe 28.07.2006 17:47
Kirjoittaja daider
Slanni on pelin vahvimpia taikureita, pidä se saurus tai temple guard unitissa suojassa ja heitä taikaa vastustajan niskaan niin vastustaja on hätä kärsimässä. Ota ainakin yksi skinni pappi antamaan pallerolle tarpeellista Lossia. Slannista kannattaa aina tehdä BSB ja ottaa joko fear tai CR lippu.

Lähetetty: La 29.07.2006 16:04
Kirjoittaja Ishmael
Parin kokeilun verran ainakin tuntuu siltä, että 2nd Generation Slann yksinkin vastaa armeijallista maageja. Nykyisistä Loreista löytyy nin paljon spellejä jotka eivät tarvitse LOSia ettei vielä ole tullut skinkkipappia ikävä. Lisäksi saa vielä Ld9 kenraalin ja Battle Standardin. Sen sijaan olen huomannut, että Saurusyksikössä Slann on kuolemaan tuomittu, parempi pyöriä yksin omien linjojen takana. Myös Rare-paikan menetys kirpaisee hieman. Niin, ja hinta-laatu suhteeltaan se 2nd Generation on kyllä paras.

Lähetetty: La 29.07.2006 16:08
Kirjoittaja incarna
niin.. tuo raren menetys kirpaisee aika pahasti koska armeijaani kuuluu 3 pkl salamantereita ja stegadon :(

Lähetetty: La 29.07.2006 17:38
Kirjoittaja Ishmael
Kyllä se aluksi tuntui pahalta, mutta loppujen lopuksi Slanni tuntuu kuittaavan Stegiksen pois jättämisen, ei se kuitenkaan saa koskaan mitään kiinni.

Lähetetty: La 29.07.2006 17:41
Kirjoittaja Hän itse
incarna kirjoitti:niin.. tuo raren menetys kirpaisee aika pahasti koska armeijaani kuuluu 3 pkl salamantereita ja stegadon :(
Sitten otat kolmos-generaation Slannin. Kyllä se taikoo melkein yhtä lujaa kuin kakkonenkin.

Lähetetty: La 29.07.2006 17:42
Kirjoittaja Ishmael
Niin, siis vaan ~4, jopa 6 noppaa vähemmän. Ei kannata.

Lähetetty: La 29.07.2006 18:16
Kirjoittaja Natukka
Itselläni tälläinen eräässä listassa:

Slann the Fat 480pts
- fourth generation, bsb, war banner,
plaque of dominion, plaque of tepok

Ei vie sitä rare- ja hero-paikkaa ja on kuitenkin aika kovis. Hero-paikan säästymisen vuoksi saa kolmannen skinkkipapin.

Lähetetty: La 29.07.2006 18:31
Kirjoittaja El Capitan
Nythän voisi samalla miettiä onko slanni hyvä uudessa edikassa? Tässähän se on yksi parhaista maageista, joita saa (en laske spessuja mukaan).

Lähetetty: La 29.07.2006 18:54
Kirjoittaja jullevi
Seiskaedikassa Slanni ja tomb kings maagit periaatteessa paranevat, koska kaikki muut huononevat.

Julmempi miscast table ei haittaa slannia, koska nelosgeneraatiosta eteenpäin slannit ovat immuuneja miscastille. Uusi miscast table todennäköisesti tiputtaa hevimagian suosiota, joten vastassa tullee olemaan vähemmän dispelnoppia ja rullia. Slannit eivät pääse enää käyttämään skinkkipapin generoimia noppia ja heavenssin ykköstaika ei ole enää amuli (joka on myös huonontunut), joten taikomisteho tippuu hieman. Kakkosgeneraation slammakolta irtoaa silti taika jos toinenkin.

Taikoihin en ole tarkemmin perehtynyt, mutta muutaman huomion voisi äkkiseltään tehdä. Koska suurin osa taioista tulee vaatimaan line of sightin, tästä on slannille sekä hyötyä että haittaa. Large targettina slanni näkee joukkojen yli, mutta los on vain 90º. Kannattaa kuitenkin muistaa, että slanni voi vetää losin myös skinkkipapin kautta! Yksi pelin parhaista taioista ja slannien kestosuosikki Howler wind on huonontunut merkittävästi, mikä ilahduttaa kaikkia ei-liskopelaajia. Uusi pit of shades ei myöskään ole slanneista kiva..

Lähetetty: La 29.07.2006 20:00
Kirjoittaja jamovoima
Ishmael kirjoitti:Niin, siis vaan ~4, jopa 6 noppaa vähemmän. Ei kannata.

Nelos generaation slanni ja skinkkipappi taikoo melkein yhtä kovaa kuin kakkosgeneraatioslanni ja saa vielä sekä salamanterit että stegadonin (tai 6 salamanteria). Ihan toimiva kombinaatio niinkin.

Itse olen miettinyt uutta laitosta silmälläpitäen listaa jossa taikomisesta vastaa yksinäinen vitos generaation slanni. Loitsut evät kauheasti aikaan saa, mutta kuudellakin (kahdeksalla) nopalla saa neljä 4+ - 6+ castattavaa loitsua heitettyä ja dispel voima on sama kuin isommallakin. Ld9 kanu+bsb ovat yleensä olleet suunnilleen yhtä hyödyllisiä kuin slannin loitsut. Säästetyillä parilla sadalla pisteellä saa kuitenkin jo kaikkea muuta jännittävää korvaamaan magic phasen heikentymistä.

Lähetetty: La 29.07.2006 22:00
Kirjoittaja Hän itse
Eikö kuitenkin kamalan miscast tablen takia kannattaisi suosive neljättä sukupolvea slanneissa? Itku tulee kun 400+ maagi pöllöhtää höyrynä ilmaan.

Lähetetty: Su 30.07.2006 01:04
Kirjoittaja jamovoima
Kaihan se olisi, harvinaista semmonen paha miscasti kyllä on jos heittää maksimissaan kahdella nopalla loitsuja. Eipä se taida paljoa maksaa.

Lähetetty: Su 30.07.2006 01:28
Kirjoittaja Mayhemia
jamopower kirjoitti:Kaihan se olisi, harvinaista semmonen paha miscasti kyllä on jos heittää maksimissaan kahdella nopalla loitsuja. Eipä se taida paljoa maksaa.
Ei minulle ainakaan, kahdella nopalla tulee n. 25% ajasta miscasteja. Siis oikeassa pelissä, ei teoriassa. ;)

Lähetetty: Ma 31.07.2006 17:25
Kirjoittaja dorfeus
jullevi kirjoitti:Slannit eivät pääse enää käyttämään skinkkipapin generoimia noppia
Diadem of powerillahan tuon voisi ehkä kiertää, mutta se ei kyllä nostaisi hymyä vastustajan kasvoille.
jullevi kirjoitti:heavenssin ykköstaika ei ole enää amuli (joka on myös huonontunut), joten taikomisteho tippuu hieman. Uusi pit of shades ei myöskään ole slanneista kiva..
Mutta ei heavenssi vieläkään huono ole! Jollakin tavalla tuo lorejen tasoittuminen saattaa auttaa slannia. Slanni saa parhaimmassa tapauksessa kerman joka kakusta ja nyt on enemmän oikeita vaihtoehtoja (Life ei sellainen kyllä ole). Hemulia ja Howleria jää kyllä ikävä. Slanni vastaan slanni pelit tulevat kyllä olemaan melko puuduttuvia kamppailuja, mutta suurhaltiain kirjamaagi ahdistaa eniten näin ajatuksen tasolla. Kuoppaahan ei voi kaivaa combattiin, joten temppelikaarti saattaa kokea uuden tulemisen.

Noin yleisesti tuo uusi edikka ei lisko peliä hirveästi muuta. Jagge on haavoittuvaisempi, samoin terradonit. Skinkeistä tuli swarmeja parempia swarmeja, kiitos tuon tuplaykkössäännön. (BSB-liskot ovat murtumattomia joka 7. kerta, jee!) Saurukset ovat ihan yhtä hyödyllisiä (öhm) kuin ennenkin, vaikka tuplaykköset lohduttavat. Skinkkien kyvyttömyys marssia ampumaetäisyydellä ei varmaan maailmaa kaada, ampuahan ne kuitenkin yleensä tahtovat.

Kumman paljon minua pelottaa tuo Pit of Shades, mutta uskoisin slannini olevan entistä määräävämmässä asemassa magiassa, joten kai tuon sietää. Saipa tuo perus turnausliskolista sen oman Akilleen kantapäänsä.

Lähetetty: La 19.08.2006 16:19
Kirjoittaja Napoleon
Sen sijaan olen huomannut, että Saurusyksikössä Slann on kuolemaan tuomittu, parempi pyöriä yksin omien linjojen takana.
Miksi näin? Eikö muka turvaisa olo siellä keskellä =X

* Ishmaelilta siis kysyn =>

Lähetetty: Su 20.08.2006 04:37
Kirjoittaja Ishmael
Saurukset saa yleensä helpommin kiinni, ja silloin vihollinen voi helposti ottaa combat resoa lyömällä Sauruksia rumasti kansiin ja siten breakata Slannin ja juosta siitä yli. En suosittele.

Lähetetty: Su 20.08.2006 04:51
Kirjoittaja daider
Jaa, itse olen huomannut että vastustajalla on

a) Vaikeuksia tappaa sauruksia ( Rhinox cavalry, Black knighdit, Vampyyri lordit yms ovat yrittäneet)

b) Vaikeuksia saada tarpeeksi resoa ( saurusmassa, standardi... )

c) mahdoton saada autobrakea ( Totem of Prophecy )

d) turha odottaa pakoon juoksua ( Ld 9 Cold-blooded heitto )

Lähetetty: Su 20.08.2006 11:51
Kirjoittaja Kelf
Kyllä se slanni siellä saurusblokissa on ihan turvassa. Jos sen takalinjoille jättää niin drydadidit chargaavat siihen ja autobreikkaavat sen. Ihmettelen kyllä miksi slanni pelkäisi jotain, sehän on ikivanha sammakko.

Lähetetty: Su 20.08.2006 12:21
Kirjoittaja jullevi
daider kirjoitti:d) turha odottaa pakoon juoksua ( Ld 9 Cold-blooded heitto )
Et sinä breikkitestiä koskaan ysillä pääse heittämään.