Kuinka maalata Welfi iho?

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Samooja
Viestit: 22
Liittynyt: La 25.06.2005 15:29
Paikkakunta: Oulu

Kuinka maalata Welfi iho?

Viesti Kirjoittaja Samooja »

On vähän pulmaa miten maalasin metsätonttujeni ihon eli Mitä värejä käytätte haltijoidenne ihoissa? Ja kannattaako käyttää esim flesh inkkiä tai muuta ? ja mikä on hyvä pohjamaali kasvoille ?

-kiitos
Samuli.H
Viestit: 535
Liittynyt: Pe 30.09.2005 20:07
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Samuli.H »

Jos haluaa kohtuullisen hyvännäköistä nopeasti ei ole ollenkaan paha ratkaisu laittaa elf flesh pohjalle, flesh ink päälle ja päälle vielä elf fleshiä. Ei vissiin kovin suosittu menetelmä, mutta itse olen jonkin verran käyttänyt. Esimerkki: http://www.galtsu.net/kuva/844/
moi
Rokottaja
Viestit: 1173
Liittynyt: Ma 12.08.2002 10:35
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Rokottaja »

Inkeillä vain sotkee paikat ja tulos näyttää joltain punanaamaiselta juopolta. Maalaat vain pohjan jollain tummalla ihovärillä. Sen jälkeen maalaat kasvojen ulkonevat kohdat (otsa, posket, nenä, leuka) jollain pojaväristä vaaleammalla ihovärillä.
Samuli.H
Viestit: 535
Liittynyt: Pe 30.09.2005 20:07
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Samuli.H »

Rokottaja kirjoitti:Inkeillä vain sotkee paikat ja tulos näyttää joltain punanaamaiselta juopolta.
Ei sotke jos tietää mitä tekee. Katsoitko esimerkkiäni? Siinä iho oli inkkien avulla tehty, eikä ainakaan omasta mielestäni näytä sotkuiselta.
moi
Icar0s
Viestit: 785
Liittynyt: Pe 16.05.2003 14:52
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Icar0s »

Jokaisella omat menetelmänsä, mutta itse olen yleensä ihon tehnyt niin, että pohja dwarf fleshillä ja sitä sitten vaalentamaan elf fleshillä... viimeiset korostukset olen yleensä tehnyt ihan puhtaaalla valkoisella... inkkejä en käytä, mutta niilläkin saa hyviä tuloksia :)
"Licence to screw up Commander, you heard it straight from the ship!" - Joker, Mass Effect 2
Samuli.H
Viestit: 535
Liittynyt: Pe 30.09.2005 20:07
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Samuli.H »

Nightwish kirjoitti:Jokaisella omat menetelmänsä, mutta itse olen yleensä ihon tehnyt niin, että pohja dwarf fleshillä ja sitä sitten vaalentamaan elf fleshillä... viimeiset korostukset olen yleensä tehnyt ihan puhtaaalla valkoisella...
Kyllä minäkin layeroimalla ihoa maalaan, hyvä tekniikka sekin. Fb armeijaani olen käyttänyt inkkejä, laiska kun olen. Pari esimerkkiä layeroidusta ihosta:http://www.galtsu.net/kuva/885/ http://www.galtsu.net/kuva/621/
moi
Samooja
Viestit: 22
Liittynyt: La 25.06.2005 15:29
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Samooja »

Kiitos vastauksista :) lähdenpäs tästä kokeilemaan
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”