"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Mistä saa Tenderizerin säännöt?

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Archibald
Viestit: 1048
Liittynyt: Ti 07.06.2005 15:12
Paikkakunta: Tukholma

Mistä saa Tenderizerin säännöt?

Viesti Kirjoittaja Archibald »

Kiinnostaisi tietää millainen tuo on ollut. Onko sääntöjä missään tai muistaako joku vanha veteraani miten se toimi?


-a

PS. en jaksanut tsekata nimeä, kai te ymmärrätte mistä horisen?
Avatar
Dolmot
Valvoja
Viestit: 3545
Liittynyt: Su 04.08.2002 23:10
Paikkakunta: HenkisESti tamperelAinen

Viesti Kirjoittaja Dolmot »

Jaa tämä? Säännöt taitavat löytyä kolmosedikan Warhammer Armies -kirjasta. Neloseen mikään näistä laitteista ei enää päässyt. Voin vilkaista kotio päästyäni, mutta lienee syytä mainita jo nyt että tuon ajan statit ovat korkeintaan hyvin karkeasti suuntaa-antavia. Siihen aikaan kun stattirivit ja säännöt toimivat varsin dramaattisesti eri periaatteilla.
Peikkojen äly on hitaanlainen ja ne epäilevät kovasti kaikkea mikä on niille uutta.
Avatar
Gilaelin
Peliporukkavalvoja
Viestit: 2886
Liittynyt: Su 18.04.2004 19:22
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Gilaelin »

Oh, no mutta tuohan munakkaan näköinen laite on! Jos vaikka hankkisi tuollaisen isommalla basella kaaoskärryksi tai jotain.

Mikäs tuo alunperin on ja miten toimi?
Eyes that fire and sword have seen
And horror in the halls of stone
Look at last on meadows green
And trees and hills they long have known.
Avatar
Karu
Viestit: 2875
Liittynyt: To 29.01.2004 17:13

Viesti Kirjoittaja Karu »

Nykyedikassa tota voisi käyttää jonain chariotin tyyppisenä vehkeenä, joka tekeekin impact hittejä joka vuoro charge-vuoron sijaan. Eikös muuten kaaoskääpiöarmeijaan kuulunut myös joku toinen tuon tyyppinen vehe? Whirlwind tjsp.?

Olen muuten omistanut tietämättäni tenderiserin crewin jo useita vuosia. No, ratkesihan sekin mysteeri.
Pörrö
Viestit: 722
Liittynyt: Ke 02.03.2005 23:35
Paikkakunta: Järvenpää

Viesti Kirjoittaja Pörrö »

Ei ihan sama kone eikä kauhean virallista, mutta:

http://us.games-workshop.com/games/warh ... ns/ty3.htm
Jotta emme unohtaisi yhteisön pyrkimyksiä, todettakoon, että http://www.puppulausegeneraattori.fi parantaa reaktiota tämänhetkisen tilanteen suhteen.
Avatar
Dolmot
Valvoja
Viestit: 3545
Liittynyt: Su 04.08.2002 23:10
Paikkakunta: HenkisESti tamperelAinen

Viesti Kirjoittaja Dolmot »

(Aiheeseen tällä kertaa liittymättömät ogrenuijaviestit zapattu, vaikka samalla nimellä sekin kulkee.)

Jees, pläräsin säännöt läpi. Niitä oli sivun verran ja armeijalistan yksityiskohdat erikseen, joten en ryhdy kopioimaan kaikkea. Sekä tenderiser että whirlwind ovat perusperiaatteiltaan varsin lähellä chariotia. Niiden kartut toimivat työntöliikkeen avulla saatavalla voimalla, joten impactia tulee vain chargessa. Silloin sitä kyllä pärähtääkin mittavasti, selvästi enemmän kuin sen ajan charioteilla tai pump wagoneilla. Muiden samantyyppisten sotakoneiden tapaan molemmat saattoivat rysäyttää suoraan yksikön läpi, jos heittivät tarpeeksi ankarasti osumia. Tämä lisäkuvio on sittemmin poistettu jäljellejääneiltäkin konetyypeiltä, joten sitä ei tarvinne kierrättää uuteen editioon. Chargen vastaanottaessaan tenderiser/whirlwind tekee vain jonkun hassun irto-osuman piikeillään.

Boar centaur liikkuu seitsemää ja lyö itse vain kahdesti S3:lla. Kolmosedikan hengen mukaisesti koneilla on 2D6-taulukko modifierien ja alitaulukkojen kera kuvaamaan erilaisia efektejä, joita syntyy näiden ottaessa osumaa. Mukana on esimerkiksi boariin osumista, akselien katkeamista ja ohjauksen jumittumista. Samantyyppinen taulukko oli pump wagonillakin. Mikäs sen mukavampaa. Maastosäännöt toimivat kuten charioteillakin.

Jos näitä pitäisi sovittaa nykysääntöihin, kaikkein helpointa olisi vaikkapa pistää pari lisäheppua kyytiin ja pelata kaaos/petovaunun säännöillä. Jos taas haluaa tehdä tarkemmat custom-säännöt, miehistön voisi jättää pois, boar centauria kuvata vaikka kahden boarin hyökkäyksillä ja impactia laittaa tyyliin D6+2 tai D6+D3 kuvaamaan kaikkea scythejen lisäksi niskaan tulevaa sälää. T5 ja 4+ save voisivat olla melko kuvaavia. Siitä vain säätämään. Opponent's approvaliksi menee kuitenkin ellei pelaa karvalakki-kaaosvaununa kaaosarmeijassa.
Peikkojen äly on hitaanlainen ja ne epäilevät kovasti kaikkea mikä on niille uutta.
Avatar
Pahvi
Viestit: 368
Liittynyt: Pe 22.11.2002 21:11
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Pahvi »

Jos minä omistaisin tuollaisen, niin pelaisin sitä Bull Centaur Loordina.

Viisi atakkia str seiskalla. Move 8. Kolme woundia.

Mittaa kaikki ranget työntäjän basesta ja kun äijä pääsee lähikseen, tai tulee muuten vaan ahdasta, niin nostaa härvelin pois pöydältä.

EDIT: Valittajille voi sanoa, että se härveli on sen greatweaponi..

BTW:
Nuo kaksi ( siis tuo ja whirlwind: http://www.solegends.com/citcat912/c202 ... fwms-h.htm ) konetta toimivat muuten oikeasti. Tai ainakin niiden oli tarkoitus toimia. En muista saiko kukaan tuollaista kasattua niin, että vasarat olisivat muusshanneet vastustajan figuja ( tai silponeet niitä whirlwindin tapauksessa). Mutta ainakin periaatteessa niistä löytyy systeemi, joka siirtää pyörien liikkeen aseisiin.

Kaunista.

: P

EDIT2: Perhana että alkoi himottamaan.. menisköhän skullpass muovipelleiltä pää lyttyyn, jos antais tuollaisella kyytiä?!? Ebay, don´t fail me now!

: P
Avatar
aaglo
Viestit: 53
Liittynyt: Ti 07.03.2006 09:52
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja aaglo »

Käyppä katsastamassa täältä:
http://www.chaosdwarf.com/phpbb2/viewtopic.php?t=10163

Kaveri on "updeitannut" vähän nykyedikkaan teneriserin ja whirlwindin sääntöjä.

Täältä löytyy sitten myös vähän fluffia, jos jotakuta kiinnostaa :)
http://www.chaosdwarf.com/phpbb2/viewtopic.php?t=9953
Se ei ole optinen harha - se vain näyttää siltä
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijat ja yksiköt”