"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Master engineer ja Gunner´s pride +hatred

Warhammer FB -pelin säännöt ovat yleensä hieman tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Avatar
Gorkiporki
Sotavasaran Maalaajamestari 2008
Viestit: 2419
Liittynyt: Ma 24.03.2003 20:15

Master engineer ja Gunner´s pride +hatred

Viesti Kirjoittaja Gorkiporki »

Kun tuossa uudessakin fagissa ja ulkomaanelävien foorumeilla on ollut siitä että Master engineerhän ei tavallaan kuulu sotakoneen miehistöön, ellei nimenomaan käytä "act as additional crew" optiota. Ja sanoohan sääntökirjakin että characterit eivät varsinaisesti ole osa sotakoneen miehistöä. Tämä liittyy nyt lähinnä siihen että voiko Artillery Crew erikoissäännön tulkita siten että koska siinä on jotta:
" The artillery crew special rules that follow apply to all Dwarf war machine crews...and to Master engineer or engineer that have joined a warmachine as additional crew.

Eli jos Master engineer vain puhaltelee piippuunsa, ampuu aseillaan tai käyttää erikoisosaamistaan, ei tämä ole osa miehistöä. Joten päteekö Gunners Pride mestari insinööriin?
Ei sillä taida olla muuten hirveästi merkitystä pelissä, mutta esim örkkien tai muiden vihattujen vihernahkojen tapauksessa insinöörin olisi lähdettävä kait hatredin "pursuittiin".

Toisaalta tuossahan on sana joined, eli ehkä se pelkkä liittyminen sotakoneeseen riittää tekemään ME:stä osan kokonaisuutta, mutta toisaalta on myös olemassa ihan vaihtoehto act as additional crew ja siitähän siinä otsikonkin alla ensimmäisenä puhutaan. Tosin additional crew säännön alle on koottu myös oikeastaan nuo kaikki vaihtoehdot, mitä Master engineer voi puuhailla ollessaan sotakoneseen liittyneenä, eli ehkä tuossa vain viitataan siihen että se on ikäänkuin "additional crew" toimiessaan jollain tapaa sotakoneessa.

Tällaista jo kyselinkin kapulta ja vastauksena sain seuraavaa:
Gunner's pridella ja "act as crewillä" on Master engineerin tapauksessa merkitystä vain, jos koko muu miehistö on kuollut. Koska yksikkö on stubborn ja sillä on sama Ld kuin masterilla, käytetään tietty yksikön Ld:tä break testeissä. Yksikköön joinannut character ei muutenkaan voi yksinään lähteä pursuittailemaan, joten yksikön mukana mennään.

Jos koko muu miehistö on kuollut, täytyy luultavasti tehdä selväksi, hengaako master engineer vain vai onko se oikeasti toimimassa miehistönä, koska Gunner's priden sanamuodon mukaan "Dwarfs crewing a war machine are Stubborn..." Tällöin crewinä toimiessaan se on stubborn eikä voi lähteä fleeaamaan tai pursuittaamaan.

Toisaalta GW ei ole selventänyt, onko "crewing" ja "acting as crew" sama asia, eli onko sotakoneeseen liittynyt Thane "crewing" vaiko vain "joined", koska ainakaan se ei ole "acting as crew", eli onko Taneli stubborn.
Ihan okei, mutta kun nyt seiskassa myös krew voi lähteä takaa ajoon, elikkä pursuittiin. Ongelmaa ei varmaan muuten synny, ellei tosiaan mestari insinöörin Hatred vihernahkoja kohtaan luo sellaista. Eli:
...tulevassa sääntiksessä sotakoneiden miehistöt oppivat pursuittaamaan, ja hatredia poteva crewi tekee niin pakosti. Siinä vaiheessa mestari-insinöörin status koneen ääressä muodostuukin yhtäkkiä paljon tärkeämmäksi kysymykseksi.
edit:höh. ede slug ei ole tullut avautumaan siitä kuinka yksinkertaisesti tämä voidaan ratkaista.
Modern cars - they all look like electric shavers.

Palaa sivulle “FB: Säännöt”