"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

örkki ja Gobliini armeijan vahvuuksia/heikkouksia

Aloittelijoille ja vasta-alkajille tarkoitettu palsta, jossa uskaltaa kysyä vähän yksinkertaisempiakin asioita pelistä ja pelaamaan ryhtymisestä ilman tönimistä. Kokeneet vastaavat.
Welf & Orc
Viestit: 30
Liittynyt: Su 18.06.2006 00:13
Paikkakunta: lumijoki

örkki ja Gobliini armeijan vahvuuksia/heikkouksia

Viesti Kirjoittaja Welf & Orc »

Kysyisin Örkki ja Gobliini armeijaani vahvuuksia ja heikkouksia, jos joku kokeneempi tietäisi. :)
Jotkut voisivat opetella kirjoittamaan täällä.
Avatar
tp-master
Viestit: 223
Liittynyt: La 20.01.2007 15:48
Paikkakunta: Porin markku... et kuitenkaan tuntisi, vaikka kertoisin...

Viesti Kirjoittaja tp-master »

En voi sanoa kovin hyvin asioita, koska en pelaa niillä, mutta ainakin goblinit ovat melko herkkiä pelkäämään...

Kaverilla äijät alkoivat paeta nopeammin kuin ehdin niitä listiä LD:iden takia...
Flying is simple. You just throw yourself at the ground and miss.
Avatar
El Capitan
Peliporukkavalvoja
Viestit: 5676
Liittynyt: Pe 17.12.2004 20:55
Paikkakunta: Tuuliklaani / Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja El Capitan »

Lainaten kapun armeijavalinta oppaan kohtaa:

* Örkit ja goblinit ovat meluisa, kuriton ja tuhovoimainen armeija. Keskivertoörkki on ihmistä parempi mutta kääpiötä huonompi lähitaistelija ja melko kestävä. Goblinit ovat huonoja taistelijoita ja melko tehottomia ampujia, mutta niitä on sitten erittäin paljon.
* Armeija sopii huumoripelaajille, sillä örkit ovat melko arvaamattomia. Taikuus ja sotakoneet tekevät monesti yhtä paljon tuhoa omille kuin vihollisillekin, ja omat joukot voivat alkaa tapella keskenään.
* Örkkisankarit ovat vahvoja ja kestäviä.
* Örkkien ratsuväki on melko sitkeää ja voimakasta, mutta ei niin hyvää kuin monien muiden rotujen. Goblinien susiratsastajat ovat erittäin nopeita, ja niillä voi helposti kiertää vihollisen sivustaan.
* Goblineilla on joitakin tappavia (ja arvaamattomia) salaisia aseita.
* Örkkien ampujat ovet melko huonoja, ja yleensä kannattaakin pyrkiä mieluummin lähitaisteluun.
* Sotakoneet ovat tehokkaita ja pisteissä melko halpoja. Yleensä hintaan sisältyy koominen efekti, kun jokin menee vikaan.
* Örkkien taikuus on tappavaa, mutta shamaanit saattavat epäonnistuessaan räjäyttää oman päänsä.
* Örkit ovat monipuolinen armeija, jonka menestys perustuu eri yksiköiden oikeaoppiseen käyttöön – tosin örkkimäiseen pelaamiseen kuuluu suora rynnäkkö.
* Monet yksiköt saa muovisina, mutta parhaat eliittiyksiköt ja sotakoneet ovat metallisia.
* Örkeille ilmestyi Storm of chaos -kirjassa vaihtoehtoinen lista, Grimgor's 'Ardboyz, joka koostuu isoista ja vahvoista örkeistä.
Soturin ei tarvitse vuodattaa verta voittaakseen taistelun.
- Sinitähti
Welf & Orc
Viestit: 30
Liittynyt: Su 18.06.2006 00:13
Paikkakunta: lumijoki

Viesti Kirjoittaja Welf & Orc »

Kiitos vastauksista.
Jotkut voisivat opetella kirjoittamaan täällä.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

tp-master kirjoitti:En voi sanoa kovin hyvin asioita, koska en pelaa niillä, mutta ainakin goblinit ovat melko herkkiä pelkäämään...
Ole kiltti ja vastaa ensi kerralla kysymykseen vain, jos osaat vastata. Ketään ei hyödytä tieto, että sinä et tiedä.

Kaima vei jalat suustani.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Perusteet”