Sivu 1/1

örkki ja Gobliini armeijan vahvuuksia/heikkouksia

Lähetetty: Ma 22.01.2007 15:35
Kirjoittaja Welf & Orc
Kysyisin Örkki ja Gobliini armeijaani vahvuuksia ja heikkouksia, jos joku kokeneempi tietäisi. :)

Lähetetty: Ma 22.01.2007 16:08
Kirjoittaja tp-master
En voi sanoa kovin hyvin asioita, koska en pelaa niillä, mutta ainakin goblinit ovat melko herkkiä pelkäämään...

Kaverilla äijät alkoivat paeta nopeammin kuin ehdin niitä listiä LD:iden takia...

Lähetetty: Ma 22.01.2007 17:19
Kirjoittaja El Capitan
Lainaten kapun armeijavalinta oppaan kohtaa:

* Örkit ja goblinit ovat meluisa, kuriton ja tuhovoimainen armeija. Keskivertoörkki on ihmistä parempi mutta kääpiötä huonompi lähitaistelija ja melko kestävä. Goblinit ovat huonoja taistelijoita ja melko tehottomia ampujia, mutta niitä on sitten erittäin paljon.
* Armeija sopii huumoripelaajille, sillä örkit ovat melko arvaamattomia. Taikuus ja sotakoneet tekevät monesti yhtä paljon tuhoa omille kuin vihollisillekin, ja omat joukot voivat alkaa tapella keskenään.
* Örkkisankarit ovat vahvoja ja kestäviä.
* Örkkien ratsuväki on melko sitkeää ja voimakasta, mutta ei niin hyvää kuin monien muiden rotujen. Goblinien susiratsastajat ovat erittäin nopeita, ja niillä voi helposti kiertää vihollisen sivustaan.
* Goblineilla on joitakin tappavia (ja arvaamattomia) salaisia aseita.
* Örkkien ampujat ovet melko huonoja, ja yleensä kannattaakin pyrkiä mieluummin lähitaisteluun.
* Sotakoneet ovat tehokkaita ja pisteissä melko halpoja. Yleensä hintaan sisältyy koominen efekti, kun jokin menee vikaan.
* Örkkien taikuus on tappavaa, mutta shamaanit saattavat epäonnistuessaan räjäyttää oman päänsä.
* Örkit ovat monipuolinen armeija, jonka menestys perustuu eri yksiköiden oikeaoppiseen käyttöön – tosin örkkimäiseen pelaamiseen kuuluu suora rynnäkkö.
* Monet yksiköt saa muovisina, mutta parhaat eliittiyksiköt ja sotakoneet ovat metallisia.
* Örkeille ilmestyi Storm of chaos -kirjassa vaihtoehtoinen lista, Grimgor's 'Ardboyz, joka koostuu isoista ja vahvoista örkeistä.

Lähetetty: Ma 22.01.2007 18:54
Kirjoittaja Welf & Orc
Kiitos vastauksista.

Lähetetty: Ma 22.01.2007 21:18
Kirjoittaja The Captain
tp-master kirjoitti:En voi sanoa kovin hyvin asioita, koska en pelaa niillä, mutta ainakin goblinit ovat melko herkkiä pelkäämään...
Ole kiltti ja vastaa ensi kerralla kysymykseen vain, jos osaat vastata. Ketään ei hyödytä tieto, että sinä et tiedä.

Kaima vei jalat suustani.