Tämä on liittofluffi Kaartilaisten ja Örkkien välillä.
Oli kaunis kesäaamu, kun Keisarin Lämpökerrasto- niminen pataljoona kaartilaisia oli leiriytynyt Nousten pimeään autioituneeseen kylään, suoraan sekatavarakaupan eteen. Koko armeija poti voimakasta ruokamyrkytystä, keittiömestarin taidonnäytteen vuoksi. Taas yksi tälläinen päivä Lämpökerraston historiassa. Kylän laitamilta oli yöllä kuulunut örkkien örinää. Sotilaat eivät olleet saaneet nukuttua koko yönä, pelon kalvaessa heidän sisimpäänsä: "Mitä jos se keitto olikin pilaantunutta?". Aamun sarastaessa leiripaikka oli jätteiden tahrima.
Toisella puolen kylää, vanhan halpahallin uumenissa rötkötti kasa vihreitä lihaskimppuja, jotka olivat myöskin nukkuneest hyvin huonosti, johtuen Snoorz-nimisen örkin kuorsauksesta. Auringon säteiden tunkeutuessa halpahallin uumeniin alkoivat örkit heräillä. Yökeikat eivät tehneet hyvää heidän vanhoille luilleen. Pikaisen aamukärhämöinnin jälkeen örkit olivat järjestäytyneet ja lähteneet liikkeelle. Muutama kaartilainen aamiaiseksi tekisi terää.
Kaartin leirissä suoritettiin nimenhuutoa sotilaiden haukotellessa vielä. Rivit eivät olleet aivan suoria, johtuen yleisestä pahoinvoinnista. Teltat oli jo purettu ja joukkueet valmiina lähtöön, kun sotilas Hietanen palasi tiedusteluretkeltään. Hän juoksi joukkueenjohtajan luokse ja sanoi tälle hengästyneenä: "Herra joukkueenjohtaja, noin puolen kilometrin päässä on muutama kymmenen örkkiä raskaasti varustettuna. Taitavat olla juuri niitä joita meidän pitäisi jäljittää!" Joukkueenjohtajaan tuli heti eloa. Hän katsahti nopeasti ympärilleen ja huomasi rapistuneen kerrostalon. "Sotilaat! Taloon kaikki, järjestämme väijytyksen ja pysymme urhoollisesti piil.... köh, asemissa ja annamme mokomille viherkarvoille kunnon vastuksen." Kukaan ei todellisuudessa kuullut johtajan käskyä, sillä kaikki olivat jo piiloutumassa taloon ja etsimässä hyvää suojaa itselleen.
Örkit marssivat pääkatua pitkin, kohti kaartilaisten leiripaikkaa, jonka Pöhkäle- niminen örkki oli epähuomiossa löytänyt etsiessään itselleen iltapalaa. Nyt nälkäisinä viime päivien paastosta he marssivat kohti oletettua leiripaikkaa.
Joukkueenjohtaja katseli talosta kadulla liikkuvaa örkkiporukkaa. Laskiessaan optimaalista tulitusetäisyyttä hän totesi ohimennen autotykkiä kantavalle sotilaalle: "Taitavat olla koviapoikia nuo. Tästä tulee vielä ruumiita." Sotilas ei kuunnellut vaan alkoi ampua ilman käskyä. Örkit katsahtivat kaatuvaa toveriaan ja alkoivat juosta kohti taloa pislat ilmaan räiskien öristen kammottavia manauksiaan.
Pöhkäle oli kaatunut jonkin kaartilaisen luodista. Kaverit harkitsivat hetken tämän ruumiin häpäisemistä, mutta totesivat että nälkä oli suurempi houkutin, ja alkoivat juosta kohti taloa, josta tulitus oli tullut. Juostessaan he joutuivat kaartilaisten tuikuttimien sateeseen, joka tosin ei kaatanut yhtään ainoaa vihrenahkaa. Yksi sai ainoastaan uuden korvakorun reiän maksutta. Samaan aikaan talossa Joukkueenjohtaja huuteli komentoja: "Ampukaa stana! Ei me muuten selvitä! Tuikuttakaa ne hengiltä, ettei tuu lähelle! Idiootit, nyt sitä tulta!". Hiki kihosi hänen otsalleen. Tämä oli tosiaankin näitä päiviä.
Örkkien päästyä rakennuksen lähelle, ne kiipesivät sisään ovista ja ikkunoista, alkaen lahdata Lämpökerraston väkeä. Kauhuissaan kaartilaiset kuitenkin laittoivat vastaan yllättävän tehokkaasti. Aseet lauloivat ja metalli kalahti vasten metallia, samalla kun toisiaan silmiintuijottavat ottelijat saattoivat haistaa toistensa pahanhajuisen hengityksen. Verta roiskahteli lattialle, niin örkeistä kuin kaartilaisistakin. Taistelun melskeessä kukaan ei enää tiennyt ketä mättää, joten kaikki mättivät varmuudeksi kaikkia.
Yhtäkkiä taistelu hiljentyi täysin, sillä molemmat osapuolet keskittyivät kuuntelemaan jotain. Kaikki ryntäsivät ikkunoihin ja katsoivat ulos. Kylän torille laskeutui pieni miehistönkuljetusavaruusalus, Mariineiden Kultivaattori XVI. Ulos astui kymmenisen mariinia, uudenkarheissa tehohaarniskoissaan.
Talossa olijoille tuli hätä käteen. Kymmenen mariinia olisi liikaa haavoittuneelle joukolle. Samassa Keisarin Lämpökerraston silloinen komentaja, Kerry Piispanmunkki huusi luokseen sotamies Haltijan, joka oli käynyt örkkikielen kurssin jo alakoulussa. Piispanmunkki kertoi äkkiä mitä halusi sanoa örkeille ja stm. Haltija alkoi tulkata tätä.
"Hyvät örkkiset, epätoivoisesta tilastamme johtuen ehdotan liittoutumista noiden inhojen peltimiesten listimiseen. Tarjoamme teille 20 säälittävää eldaria, jotka saimme kaapattua edellispäivänä. Nyt meidän on kuitenkin autettava toisiamme mariineiden ruttaamisessa." Örkkilauman johtaja mietti hetken ja vastasi sitten tälle lyhyesti: "Aletaan murskata." ja hymyili hirveää hymyään. Piispanmunkki huokaisi ja käski miesten järjestäytyä uudelleen ikkunoihin ampumavalmiuteen, samalla kun örkit rynnivät alakertaan ja ulos rappusia pitkin.
Mariinit astelivat ulos aluksestaan, auringonsäteet tanssivat heidän juuri pyykätyillä panssareillaan. Äsken ylilentäessään he olivat huomanneet örkkilauman juoksevan taloon ja rakennuksen skannaus oli osoittanut, että sisällä olivat heidän vanhat tuttunsa, Keisarin Lämpökerraston väki. Mariineilla oli heidän kanssaan kanoja kynittävänä, sillä Lämpökerraston pojat olivat varastaneet 16 koria keisarin lahjoittamaa arvokasta olutta heidän juhlistaan toissavuonna. Ei se olisi juurikaan haitannut muita kuin poikia, mutta samassa meni johtajan pontikkapannu. Tästä vihaisina he ovat metsästäneet Lämpökerrastoa, ihan vain kostaakseen, mutta nyt örkit ehtisivät ennen heitä. "No, jos joku niistä selviää, me varmistamme että selvinneet eivät elä montaa minuuttia pidempään kuin muutkaan." hymähti kersantti Oktaavi.
Samassa ovista ja ikkunoista alkoi kiivetä örkkejä ja juosta kohti mariineita. Samalla talon yläkerran ikkunoihin alkoi ilmestyä kaartilaisia, jotka alkoivat tuikuttaa mariineita tosissaan. Mariinit olivat niin ällikällä lyötyjä, että he eivät heti ymmärtäneet tarttua aseisiin. Se oli kohtalokas hetki, sillä samalla kaartilaisten tuli kaatoi erään mariinin, jonka päälle hyppäsi arpeutunut kovapoika iskien kirveensä tämän rintapanssarista läpi. Mariinin ähkäisy havahdutti muutkin, mutta alkoi olla jo liian myöhäistä. Örkit tulivat rynnimällä päälle, kaartilaisten taustatulen suojatessa niitä. Vaikka mariineiden pulttaajatuli kaatoi muutamia örkkejä, vihreä massa jyräisi silti heidän ylitsensä. Mariinit käännähtivät kantapäillänsä ja alkoivat kauhun vallassa juosta takaisin Kultivaattoriin, kaartilaisten pilkkahuutojen kaikuessa heidän korvissaan. Örkkien karut manaukset vielä lietsoivat pakokauhua ja kun kaikki mariinit olivat päässeet sisään, Kultivaattorin moottorit käynnistettiin ja se lähti kiireellä ilmaan, örkkien räiskiessä epämääräisesti perään, sillä nauraminen haittaa jo ennestään huonoa tähtäämistä.
Yleisen voitonjuhlan jälkeen joukkiot kerääntyivät jälleen. Lievästi haavoittunut örkkikomentaja ojensi kättään kohti Piispanmunkkia. "Örf, oli antoisaa mättää kanssas." sanoi örkki ja jatkoi, "Yleensä listisimme teidät siihen paikkaan, mutta hyvän tappelun ja maukkaiden eldareiden vuoksi emme sitä tee, saimmeha me vielä nauraa mariineil'.". Piispanmunkki tarttui käteen ja vastasi tälle vihjaisten: "Tiedossa olisi kyllä lisää eldareita, jos vain yhteistyö kiinnostaa." Örkki pohti hetken ja vastasi urahtaen: "Kyllähä se vuon soppii, kuoma hyvä."
Tästä lähtien Vihreä Haaremi ja Keisarin Lämpökerrasto ovat sotineet kahdestaan, ilman epäsopua. Tämä erikoinen liitto Örkkien ja Kaartin välillä on mahdollisesti ainoa laatuaan.
Keisarin Lämpökerrasto & Vihreä Haaremi- fluffi
-
Peikkovasara
- Viestit: 209
- Liittynyt: Su 12.11.2006 21:18
- Viesti:
Keisarin Lämpökerrasto & Vihreä Haaremi- fluffi
Viimeksi muokannut Peikkovasara, Su 04.02.2007 21:45. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-
Tappajahaitari
- Viestit: 3
- Liittynyt: Su 28.01.2007 14:27
fluffi
Ei hitto mikä fluffi!! Tuo kyllä kuvaa täydellisesti mun lämpökerraston poikia *nauraa kippurassa* (Lämpökerrasto siis minun osapuoleni)
kiitos tästä
kiitos tästä
"I tried to be reasonable... didnt like it"
- Clint Eastwood
- Clint Eastwood
-
Peikkovasara
- Viestit: 209
- Liittynyt: Su 12.11.2006 21:18
- Viesti:
Jez, sun tyylit mariinit mamoilee liikaa... *wirn* mutta nyt kun kaarti ja örksyt ovat kääntyneet heitä vastaan, he ovet yhä pahemmin alakynnessä...
Fluffista vielä, ettei mene ihan off-topiciksi. Juteltiin haitarin kanssa että tämä alku on tavallaan alkua "kampanjatyyliselle" pelillemme, eli liitämme otteluista ja niiden tuloksista aina vähäsen jatkoa tälle. Tappioita tietenkin kaunistellaan...
Btw, Tappajahaitari ei ole enää jengissä mukana vaan kyllästyi 3vko jälkeen koko hommaan. Eipä siitäkään figupelaajaa tullut.
Saako ihmisiltä myös kommenttia fluffista?
Fluffista vielä, ettei mene ihan off-topiciksi. Juteltiin haitarin kanssa että tämä alku on tavallaan alkua "kampanjatyyliselle" pelillemme, eli liitämme otteluista ja niiden tuloksista aina vähäsen jatkoa tälle. Tappioita tietenkin kaunistellaan...
Btw, Tappajahaitari ei ole enää jengissä mukana vaan kyllästyi 3vko jälkeen koko hommaan. Eipä siitäkään figupelaajaa tullut.
Saako ihmisiltä myös kommenttia fluffista?