"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

pieni varmistus kysymys

Warhammer 40.000 -pelin säännöt ovat yleensä enemmän tai vähemmän tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Avatar
Crystania
Viestit: 1726
Liittynyt: Ke 17.05.2006 21:05
Paikkakunta: Riihimäki

pieni varmistus kysymys

Viesti Kirjoittaja Crystania »

elikkä

Auspex

An auspex is a short-ranged scanner used to detect hidden enemy troops. If enemy infiltrators set up within 4D6'' of a model whit an auspex, then that model is allowed to make ''free'' shot at them. If the model is part of a unit then the whole unit may shoot.

tämä on ihan selvä juttu mutta kysyisin että jos toi grouppi on transportissa sisällä nii voiko se tankki sit ampuu näitä vastustajia?

ja pikainen kysymys kun ei ole vielä rahaa ollu sääntö kirjaan nii mikä on smoke launcherin sääntö
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Ei, se tankki ei ammu vaikka ryhmä olisi sisällä. Ei vaikka ryhmä olisi ulkona.
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Avatar
Dark Apostle
Viestit: 149
Liittynyt: La 03.04.2004 09:53
Paikkakunta: Lohja

Viesti Kirjoittaja Dark Apostle »

Jospa kuitenkin hankkisit sen sääntökirjan (joko ostamalla tai lainaamalla) kun täällä ei näitä sääntöjä Sotavasarassa kauheammin urkita.

Toiseen kysymykseen: Eihän transportissa oleva modeli ole edes pöydällä, joten mistä määrität sen 4d6"? ;)
"..Daemon Prince is like a box of chocolates, You never know what you gonna get .."
Avatar
Crystania
Viestit: 1726
Liittynyt: Ke 17.05.2006 21:05
Paikkakunta: Riihimäki

Viesti Kirjoittaja Crystania »

no jaa emt =) no kiitos näistä vastauksista jälleen kerran
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Dark Apostle kirjoitti: Toiseen kysymykseen: Eihän transportissa oleva modeli ole edes pöydällä, joten mistä määrität sen 4d6"? ;)
FAQ:n mukaan transportoitu modeli ei voi tehdä mitään, mitä ei ole erikseen sallittu, kuten fire pointista ampumista.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Säännöt”