"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Slaaneshi Ogre Tyrant

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Avatar
Adun
Viestit: 335
Liittynyt: Su 04.02.2007 17:38
Paikkakunta: Siilinjärvi

Slaaneshi Ogre Tyrant

Viesti Kirjoittaja Adun »

Ennen kuin arvostelette maalaamista, sanon paria asiaa.
Tämä on ensimmäinen 'suuri' työni GS:n avulla konvertoidessa. Osat hieman epätasaisia ja pyöreähköjä.
Kyseistä figua kootessa/konfatessa erityisesti housujen takaosassa roikkuva nahka/vaate (Joka ei tosin näissä kuvissa kovin hyvin näy) tuntui todella hyvältä idealta. Tehdessä taas alkoikin jo näyttää vähemmän miellyttävältä, enkä tosin raaskinut raapia 'stuffia figusta pois, ja annoin olla. maalatessa taas en millään keksinyt kunnollista väriä kyseiselle rievulle, ja päädyin housuja vaaleahkompaan ruskean sävyyn. Hihan GS on melkoisen karkeaa ja epätasaista, olkapään ja hihan liitoskohtaan en tuon kilven lisäksi mitään peitoksi. Kypärään ja haarniskoituun käteen liitin muutamia piikkejä Ironfisteistä.
Daemonetten maalaus tuntui onnistuvan paremmin kuin johtaja itse, oliko figun muodolla mitään vaikutusta tähän, sitä en tiedä. kädessä roikkuvasta on turha huomautella. Jossain vaiheessa kyllästyin vain mustan peittämiseen ja vain lätkäisin maalia pintaan. Nyt taas kaduttaa keskittymisen herpaantuminen, kun kuvissakin kaikki harhaan menneet vedot näkee.. Hutiloimalla meni tämä työ, toivottavasti jaksan keskittyä maalausosioon paremmin ensi kerralla. Hieman pettynyt olen itseeni kyllä.

Kuva
Kuva
Kuva

Kommenttia lähinnä odottaisin tuosta asennosta, ja muokkauksesta yleensäkin. Maalaus on puhtaasti pelipöytää varten, saatan tässä tosin joki päivä korjailla noita virheitä.. Base nyt oli helppo tehdä.
Da Painboy'z gubbinz
Gotz a new flash Powaklaw
A fing ate me arm
Avatar
Henkinen Johtaja
Viestit: 958
Liittynyt: La 09.09.2006 11:50
Paikkakunta: Arvaa missä

Viesti Kirjoittaja Henkinen Johtaja »

Kuva on melko tumma. Ainakin ensimmäisestä oli vaikea erottaa yksityiskohtia
Tuosta...
Avatar
Hammerheart
Viestit: 3207
Liittynyt: La 01.02.2003 16:52
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Hammerheart »

Isukki taputtaa teini-ikäistä tyttöään päälaelle, että "hyvä tyttö, saat murhata isin vihulaiset." Tai siis semmoinen fiilis tuosta jotenkin tulee :)

Hihoista. Eli kannattaa tehdä stuffaus useammassa erässä ja useammassa kerroksessa. Jos yhdellä satsillä yrittää, on lopputulos tämmöinen könttimäinen. Toisella ja kolmannella kerroksella saisi helposti lisäiltyä ryppyjä ja hulmuamisia, jotka elävöittäisivät hihoja kummasti. Hihan liitoskohtaan olisi voinut tehdä saumat (tai siis paksummat stripit ihan reunaan) ja sitten jonkinlaisen koukkukiinnityksen suoraan ihoon. Olisi ollut aika Slaanesh.

Hiukan tässä myös vaivaa lievä visionpuute. Esmes tuo purityseal tuossa hihassa on mielestäni aivan hämärä veto, enkä ollenkaan hahmota sen ideaa. Toisessa kädessä puolestaan tuo etäisesti Tzeentchin mieleeni tuova haltiakoriste on jotenkin ihan irrallinen. Voimakas keltainen vielä korostaa tätä entisestään.

Sinällään edestäpäin jamppa näyttää ihan ovelalta ja jotenkin noiden kahden figun välinen interaktio toimii mielessäni hämmentävän hyvin, vaikken olekaan ihan varma, että mitä siinäkään haettiin.

Joka tapauksessa harjoitus tuottaa tuloksia tälläkin saralla. Ei kyseessä kuitenkaan ole missään nimessä mitenkään heikoin ensiyritys.
Inouj kirjoitti:Väliin tietty kommentoi joku pelihipsteri, joka ei tiedä kommentoimastaan asiasta mitään, siirryttyään jo vuosia sitten pelaamaan GW:n main stream tuotteita "parempia" pelejä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”