"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Nurgle vs Slaanesh

Jos sinua askarruttaa, kuinka pärjätä ystäväsi voittamattomalle porukalle, täältä voit saada vinkkejä armeijasi kokoonpanoon sekä vastalääkkeitä erilaisten vihollisyksiköiden kohtaamiseen.
Avatar
Jarva
Viestit: 606
Liittynyt: Pe 07.04.2006 18:28
Paikkakunta: Koivistonkylä, Tampere

Nurgle vs Slaanesh

Viesti Kirjoittaja Jarva »

Pitkäaikaisella vastustajallani on jokin ihme pakkomielle kaaoksen über-yksiköihin ja nyt kysymyksenäni olisi sitten tämä: mitkä ovat ne Nurglen demoneihin ja hirviöihin perustuvan armeijan temput voittaa mortal-Slaanesh-armeija ärsyttävine Chosen Knighteineen ja Slaaneshin loreineen ja eikä unohdeta vielä sitä kaaoslordia loharin kyydissä.

Itse olen näitä panssarihirmuja yrittänyt koulia Nurglen kahdella maagilla sekä dragon ogreilla ja kaaospeikoilla, jotka oksentavat päälle, jos vastustajan ritarit pääsevät hyökkäämään suoraan edestä päin. Riippuen pelin koosta, minulla on kenraalina demoniprinssi tai sen kehnompi versio, joka on korotettu joko 2 tason (alle 2000 pisteen peleissä) tai 4 tason maagiksi. Demonikenraalilla käyn vain niittämässä niitä vastustajan heikoimpia yksiköitä, muita pommittelen Nurglen loitsuilla, sillä en luota kenraalini wardiin

Neuvot ovat tervetulleita.
Avatar
Swarmp
Viestit: 1428
Liittynyt: Su 26.02.2006 17:56
Paikkakunta: Karstula

Viesti Kirjoittaja Swarmp »

No choesne knightit ovat pahoja, no Nurclella on paha keksiä jotain tehokasta niitä vastaan.

Saattaisi jopa olla niin että MoN varustettu Dragon Ogre Shaggothi Gw.llä voisi tehdä pahaa jälkeä niille. :D

Tai sitten sellainen Exalted champion of chaos MoN ja jollain aseella joka poistaa armoursavet, tietysti vaatimuksena olisi että sankari lyö usealla nopalla, koska pahimmassa tapaukseassa sankari ottaa turpaansa, ellei saa yhdellä vuorolla tapettua kaikkia.

No minä olen aika huono neuvomaan, kun ei ole oikein viellä karttunut kokemusta näistä peleistä. :S
Et Imperator Invocato Diabolus Daemonica Exorcism !

viewtopic.php?f=4&t=107359
Avatar
Isompi Arska
Viestit: 1406
Liittynyt: Ke 21.03.2007 22:34
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Isompi Arska »

onhan nurglella aika paljon no armour saves vahinko taikoja ja kyllähän sä sitä magian puolustusta ainakin tarviit
Avatar
Remington
Viestit: 1831
Liittynyt: Ti 21.03.2006 22:04

Viesti Kirjoittaja Remington »

Nurglen minokset gw:llä ja light armorilla pitäisivät kestää kurmotusta (4+ save) ja iskevän lujaa (á 3 S6 iskua) ja toimivan hyvin ritareitakin vastaan.
Kolmen minoksen kaveriksi doombull. Tälle heavy armor, kilpi ja Black maul. Doombullille paras seivi kun on 4+. Iskee siis 5 S7 iskua omalla initiativellään ja on frenzy eli yhteensä 6A!
Toinen vaihtoehto on heavy armor ja Slaughterer´s blade. Siis peruksiltaan gw mutta antaa jokaisen aiheutetun woundin 4+ bullille takaisin. Ja kun sinulla on 5W niin erityisen hyvä Nurglen markilla olevalle. Seivi jää yhtä huonommaksi mutta pätevä paketti joka sisältää aseen ja seivin samassa paketissa. Bullille hyvä kun saa vain maagisia aseita.
Shaggoth tai kaksi greatwepoilla tähän päälle niin luulisi alkavan pärjäämään. Liikuta näitä lähekkäin ja hakkaavat lohharilordinkin alas.
Ota nurglingeja sitomaan lohharilordi ja iske parhaasi mukaan.
Dowien tykitkin (joita saat siis kaksi rareina) luulisi tepsivän myös lohharilordiin ja ritareihin.
Dragon ogretkin hyvä valinta mutta peikot pois. Huono liippaisina eivät kestä taistelussa isompia yksiköitä vastaan.
Demoniprinssi pois johtoportaasta. Exaltedia voi ulkoiluttaa kun tässä yhdistyvät pikkuryhmien kurmotus 2 levelin taikuuteen mutta prinssi ei hakkaa oikeastaan yhtään lujempaa ja 4 levelin velhoksi nostaminen tulee kalliiksi. Lordiksi d.bull tai kaaoslordi. Myös petojen isoshamaani olisi hyvä vaihtoehto.
"You're right. The Devil has come. Look
at me. I am the Devil." -Charles Remington-
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Taktiikat”