"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Tau 1000pt

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
eMust
Viestit: 2
Liittynyt: Ma 15.10.2007 10:39

Tau 1000pt

Viesti Kirjoittaja eMust »

HQ

Shas'el
-Mp,Pr,Ta,HW Mt
=97pt

ELITES

Shas'Ui (XV8)
-teamleader,Mp,Pr,Ta,HW Mt
=77pt/each *3 = 231pt
tietenkin eri squadit jotta voivat olla team leadereitä.

TROOPS

Shas'la (Fire Warrior)
-Pulse rifle
=10pt/each *10 = 100pt
Shas'ui (Team Leader)
-Pulse rifle
=20pt/each *2 = 40pt
nämä jaetaan siis kahteen squadiin, 5Fw+teamleader

TRANSPORT

Devilfish (Troop carrier)
-Decoy Launchers
=85pt/each *2 = 170pt

HEAVY SUPPORT

Hammerhead gunship
-Railgun,SMS,Mt,Tlock,DecoyL
=180pt/each *2 = 360pt

Vaihtoehtona tietty vois heivaa yhden devilfishin pois, ja ottaa lisää Firewarrioreita sekä equippaa ainoan devilin sitten SMS:llä/Ta:lla ja Mt:llä, muuten vois ihan idea olla, sais sen yhen devilfishin trooppikoon maximiin, mutta tuntuu pahalta laittaa transporttiin liikaa pojoja, joka kuitenkin lentää tulilinjalle, ulostaa troopit taakse(ei LoS blockia) ja ottaa kudit vastaan / forcettaa Target priorityä... tietty kikeen aina pääsee jos vastustaja koittaa closikseen, mutta transportterihan se on, että kannattaisko sit equippaa sitä niin heavyksi? Tiedä häntä...

Melko mobiili armeijahan siitä tuli... Risut / Ruusut?
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Re: Tau 1000pt

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Muuten hyvä, mutta mihin tarvitset team leadereita palomiehissä? Jostain olisi hyvä tosiaan saada pongoja kaloihin, nyt noilla ei tee muuta kuin kuleta (kuuden) palomiehen ryhmiä eteenpäin ja tiputtele droneja shaselin suojaksi... Kaloista en kyllä luopuisi, ennemmin uppailisin niitä lisää :/
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Avatar
Rosmariini
Viestit: 214
Liittynyt: Ma 09.07.2007 16:44

Re: Tau 1000pt

Viesti Kirjoittaja Rosmariini »

Veteraaneja ei tartte mielestäni kuin isommissa ryhmissä. Fisuja en menis laittamaan pulleammiksi, koska ne ei ole niin järin kestäviä. Jos haluat pongoja johonki, niin voisit poistaa vaikka yhden suitin..
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Re: Tau 1000pt

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Rosmariini kirjoitti:Veteraaneja ei tartte mielestäni kuin isommissa ryhmissä. Fisuja en menis laittamaan pulleammiksi, koska ne ei ole niin järin kestäviä..
On devilillä kummiski pelin neljänneksi kovimmat skimmerin pellit, yhdessä falconin ja parin super-heavyn eldar-vehkeen kanssa. Hammerheadilla on yhden parempi, monoliitilla kaks paremmat pellit, sitten on tietty vielä Sammael speederissä :P Eli oikeasti tosi harvassa kovemmat pellit ku mitä devililtä löytyy. Kun sen pumppaa vielä vähän kovemmaksi, niin on todellakin kova. Pelkillä decoy launchereilla kala tosiaan ei muuta osaa kuin kulettaa palomiehiä, ja niitä ei tossa listassa ole.
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
eMust
Viestit: 2
Liittynyt: Ma 15.10.2007 10:39

Re: Tau 1000pt

Viesti Kirjoittaja eMust »

tosiaan aattelin ottaa teamleaderit palomiehille leadership improvementin takia... se 25% squadii lähtee kumminki aika nopee ja se ld7 ei oikeesti oikee kestä :X
Devilfisheil on kyl kovat armorit,niit on kiva uppaa, mut kun niitten tehtävä kumminkaa ei oo ensisijasesti tappaa vaa kuljettaa se firewarru tiimi ja blockaa closista, kuljettaa palomiehii ja panna target priorityy... Onks sit liian kallis transportti sen arvonen?

Jos nyt sanotaan et esim team leaderit ottaa pois palomiehiltä, saa siinä 20pt. Sillä sit ostaa 2 palomiestä. (tässävaiheessa olisi siis 14 palomiestä) Varmastikkin tässätapauksessa ainot vaihtoehto olisi tipuuttaa se yksi Railguni(+50pt) Ion Canniniin(+15pt) jolloin sais extra 35pistettä. Sillä ostaa 3 palomiestä. (17yht)
Nojoo pisteillä voi leikkiä esim tiputtaa toisenki railgunin ioncannoniin ja sil uppaa devilfishin. Voi heittää suitin pois ja saada sil 12 ja 12 devilfisheihi warruja. Voi myös heivaa yhen devilfishin pois ja pitää molemmat railgunit. sil saa sen 85 pojoo, siit panee 35 pongoo uppaamaan devilfishin.(sms,ta,mt maksaa 35p)
Sit jäis 50 pojoo ja ostaa 14firewarruun 5 lisää, 19 warrua, 12 deviliin ja 7 ulos.
Perjaatteessapa tuo pisteilläleikkiminen riippuu siis ketä vastassa, no tais tulla suunta ainaki selville nii kiitti näist ^^
Monolith
Viestit: 592
Liittynyt: Su 05.03.2006 21:25

Re: Tau 1000pt

Viesti Kirjoittaja Monolith »

Ihan kiva lista, mutta minusta paholaiskaloille olisi hyvä laittaa SMS, multi-tracker ja targeting array.
Mutta mistä pisteet? Pudota yksi suitti?
Chicken and corn!
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijalistat”