"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Taun KAAPPAAMAT Imperiumin Superraskaat?

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
palpatine
Viestit: 84
Liittynyt: Su 08.04.2007 19:39

Taun KAAPPAAMAT Imperiumin Superraskaat?

Viesti Kirjoittaja palpatine »

Siis voiko Tau ottaa esim.Bnebladeja tai Titaneja?
Avatar
Uzi-99
Viestit: 805
Liittynyt: Ti 16.12.2003 22:27
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Taun KAAPPAAMAT Imperiumin Superraskaat?

Viesti Kirjoittaja Uzi-99 »

Kai ne voisivat, mutta en usko että haluavat moisia omaan taisteludoktriiniinsa sopimattomia jälkeenjääneen teknologian jäänteitä... Hitaita, meluavia, vaikeita liikuttaa taistelukentällä uusiin paikkoihin tilanteen kehittyessä, jne, jne.

Taun puolelle loikanneet ihmiset toisaalta voisivat hyvinkin käyttää niitä edelleen, olettaen että Taut auttavat niiden ylläpidossa koska epäilen vahvasti että Adeptus Mechanicuksen porukka loikkaisi noin vain. =) Se myös tarkoittaa että Titaaneja tuskin löytyy, niiden miehistö kun on käsittääkseni pääosin AM:n kouluttamaa sakkia ja luultavasti ennemmin räjäyttää Titaaninsa reaktorin kuin antautuu ja luovuttaa sen muukalaissaastalle... Tosin voihan olla että kuten Inkvisitiostakin niin AM:stäkin löytyy radikaaleja jotka mielellään tutustuisivat muukalaisteknologiaan. Taitavat vaan olla Taulle sellainen turvallisuusuhka että moista ei hyväksyttäisi.

EDIT: Peliteknisesti? Eivät, paitsi jos kaverisi suostuvat moiseen järjestelyyn. Apocalypse-peleissä lienee myös mahdollista koska voisit vedota johonkin liittoutumiseen (en ole Apoa tarkemmin lukenut joten voin olla väärässä).
Viimeksi muokannut Uzi-99, Ke 28.11.2007 22:31. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Heikkoliha yrittää tuhota, metsästää itseä kuin itse niitä, mutta ne heikkoja. Itse taistelee viimeiseen, kaikki täytyy ahmia.
Sami Jumppanen
Viestit: 1946
Liittynyt: Ke 16.02.2005 16:41
Paikkakunta: Joensuu

Re: Taun KAAPPAAMAT Imperiumin Superraskaat?

Viesti Kirjoittaja Sami Jumppanen »

Empä usko että niitä planeetoita, joilla nuo Titaani legioonat ovat voisivat vaihtaa puolta Taun puolelle, joten niitä tuskin on Taun puolella. Banebladetkin tuppaavat olemaan harvinaisia ja ne tuskin ovat missään syrjä alueella, jossa olisivat alttiita taun käännytys yrityksille.
Anaheim
Viestit: 3284
Liittynyt: Pe 21.01.2005 10:44
Paikkakunta: Tre

Re: Taun KAAPPAAMAT Imperiumin Superraskaat?

Viesti Kirjoittaja Anaheim »

Baneblade lienee ainoa joka taulla perjaatteessa olisikin mahdollista edes jossainmielessä saada haltuunsa. Näitä on aivan tuhottomat määrät (nykymittakaavassa, nelkytkoon mittakaavassa aivan liian vähän), ja näitä nähdään huomattavasti enemmän sotatoimissa kun vaikkapa titaaneja.

Muistutan kuitenkin, että jos bane päätyy taun puolelle, aseistus todennäköisesti kokee muutoksia ihan tuon ammuspolitiikan vuoksi.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Re: Taun KAAPPAAMAT Imperiumin Superraskaat?

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Apocalypsessa kaikki on sallittua, kunhan sen osaa selittää niin vakuuttavasti, että vastustajakin sen hyväksyy. Muihin kuin Apocalypse-peleihin noita titaaneja ja baneja on turha yrittääkään raahata, joten kysymys ei edes ole säännöistä vaan siitä, mitä pelikaverit keskenään haluavat tehdä.

Mikäs siinä olisi, jos joku IG-yksikkö päättää ryhtyä puolustamaan Suurempaa Hyvää ja ronttaa sotakalustonsa mukanaan. Tietysti olisi asiaankuuluvaa ja helpommin perusteltavissa, että sen Banebladen mukana ravaisi liuta näitä työpaikkaa vaihtaneita kaartilaisiakin.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijat ja yksiköt”