"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Spirit Hostin maalaus?

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
flinkkuman
Viestit: 173
Liittynyt: Ke 15.10.2003 18:12
Paikkakunta: Vihti

Spirit Hostin maalaus?

Viesti Kirjoittaja flinkkuman »

Terve taas!

Olisi ongelma tuon spirit hostin maalaamisen kanssa. Olen nyt yksinkertaisesti maalannut niistä valkoisen tapaisia haamuja, mutta haluaisin monimutkaistaa projektia ja sellaisen vihertävän sävyn niihin: kuten esim. lotrin barrow wightit. Miten tuollaisen saisi sitten toteutettua? Onko jollakulla kokemusta?
Avatar
Gorkiporki
Sotavasaran Maalaajamestari 2008
Viestit: 2419
Liittynyt: Ma 24.03.2003 20:15

Re: Spirit Hostin maalaus?

Viesti Kirjoittaja Gorkiporki »

Jos vihertävää haluaa niin voisi kokeilla sekoitaa jostain vihreästä ja sinertävän harmaasta pohjavärin itselleen. Pohjaväriin voi myös sekoittaa valkeaa, jos ei halua lähteä liikkeelle kovin tummasta. Sitä voi sitten korostaa aina lähes valkoisen asti ja varjostaa vaikka ohuilla sinertävän vihreillä inkkikerroksilla.

Joku vaaleanharmaan ja turkoosin pohjaväri voisi olla myös hyvä. Eise voi mennä kovin pahasti väärin, kun figua voi halutessaan sävyttää hieman vihreällä inkillä, jos se ei ole esim. tarpeeksi vihertävä. Eli levittää pari hyvin ohutta inkkikerrosta siihen pintaan. Tosin jos figua ei lakkaa, niin suosittelen matta mediumin käyttöä inkeissä. Tai kyllä veden lisääminenkin vähentää inkin kiiltoa, mutta MM tappaa kiillon melkein kokonaan.

Ehkä jotain tuollaista turkoosia:
http://www.silkimp.pp.fi/turkoosi32.JPG
Modern cars - they all look like electric shavers.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”