"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Empire 2000pts, valmistelua kahdelle tankille.

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Róbó-Tónó
Viestit: 1557
Liittynyt: Ma 03.07.2006 23:41
Paikkakunta: Lahti

Empire 2000pts, valmistelua kahdelle tankille.

Viesti Kirjoittaja Róbó-Tónó »

Arch Lector of Sigmar
-War Altar, Armour of Meteoric Iron, Van Horstmann's Speculum, Great Weapon *284pts

Battle Wizard
-1lvl, 2 Dispel Scroll *115pts

Captain of the Empire
-Pegasus, Full plate armour, Lance, Shield, Pistol *120pts

Captain of the Empire
-Pegasus, Full plate armour, Lance, Shield, Pistol *120pts

25 Swordman
-FC, 5 Archer *215pts

25 Spearmen
-FC, 5 Archer *210pts

5 Knight
-Musician *123pts

5 Knight
-Musician *123pts

Great Cannon *100pts

Great Cannon *100pts

Mortar *75pts

HellBlaster *110pts

Steam Tank *300pts

Pisteet:1995pts
Dispel Dice: 5
Miehiä kaikenkaikkiaan: 74
Sotakoneita: 4

Eli aika balance tällä hetkellä. Sotakoneet ampuu, blokit holdaa ja Alttari/Stankki jyrää. Ritarit tottakai flänkkää, joku viisas mies kai joskus noin sanoi (ehkä helpomaa sekin homma kun kaksi Unbreable yksikköä pidättelee vihuja). Pegasukset häröilee ja voivat kahdella pistoolilla tappaa vuorossa metsän takana piilottelevan maagin (joku 40% mahdollisuus tähän :D).
Tämähän on siis alku kokeilua listalle jossa Hellblaserin, knightien ja detujen tilalle tulisi 2. stankki ja 3. boxi. Kuitenki tällä siihen saakka kunnes saadaan se stankki ostettua.
Ja oikeasti sitä kommenttia, vaikka haukkuisitte manalan alhaisimpaa syöveriin. Kaikki listani jotka olen lähettänyt on kadonnut ajan myöten bittiavaruuteen, suunilleen ainoina kommentteina on ollut "Steam Tank, juustoa...".
Viimeksi muokannut Róbó-Tónó, Ti 27.05.2008 21:15. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Mitä todennäköisemmin nopista pyörii mitä epätodennäköisempiä lukuja.
Avatar
GobbladasSquig
Viestit: 1593
Liittynyt: Ti 02.03.2004 13:46
Paikkakunta: Umeå

Re: Empire 2000pts, valmistelua kahdelle tankille.

Viesti Kirjoittaja GobbladasSquig »

Joitain hajatuksia:
Arch Lector of Sigmar
-War Altar, AoMI, Van Horstmann's Speculum, Great Weapon *284pts
Eiks gw:n tilalle vois laittaa jotain vähän kekseliäämpää? Speculumin vaikutustahan voisi vähän käyttää hyväksi ottamalla sword of mightin tai jopa hammer of judgementin. Maagiset hyökkäykset on myös monasti suuri etu.
Captain of the Empire
-Pegasus, Fpa, Lance, Shield, Pistol *120pts

Captain of the Empire
-Pegasus, Fpa, Lance, Shield, Pistol *120pts
Ovatko molemmat varmasti tarpeellisia? Kuvittelisin että yhdelläkin saa hyvää aikaan niissä peleissä missä näillä ylipäätään mitään tekee. Ja vähän copypastea äskeisestä: Maagiset hyökkäykset on myös monasti suuri etu.
25 Swordman
-FC, 5 Archer *215pts

25 Spearmen
-FC, 5 Archer *210pts
Taidat olla ensimmäinen miun näkemä empire-pelaaja, jota ei detut kiinnosta. Eikö sovi pelityyliin vai liekö syynä varhaislapsuuden traumat? Ehkä olet vanha örkkipelaaja, joka on saanut niin monesti turpaan kamun empire-armeijan detuilta, että haluat tehdä maailmasta edes hieman paremman paikan? Tosin muuta listaa katsoen... ehkä ei sittenkään.
Miehiä kaikenkaikkiaan: 74
Kaikenkaikkiaan kyllä surkean pieni poppoo keisarikunnan armeijaksi. :) Miun demoniarmeijassakin on melkein tuon verran figuja.
Tämähän on siis alku kokeilua listalle jossa Hellblaserin, knightien ja detujen tilalle tulisi 2. stankki ja 3. boxi.
No tuohan se kauhealta listalta kuulostaa! Kaksi tankkia, kolme sotakonetta, kolme boksia ja nuo charrut? Hyi olkoon.
Tsekkaa uusi Cabal Ostium -blogi! http://cabal-ostium.blogspot.fi/
Avatar
Isompi Arska
Viestit: 1406
Liittynyt: Ke 21.03.2007 22:34
Paikkakunta: Helsinki

Re: Empire 2000pts, valmistelua kahdelle tankille.

Viesti Kirjoittaja Isompi Arska »

eipä tarvii mitään oikeen muuttaa. tiedät kyllä mitä ratsugeewee on mutta olkoon...

edit: joo detuja, en huomannut että puuttui
Avatar
Hing
Viestit: 256
Liittynyt: Ke 25.01.2006 19:00
Paikkakunta: Joensuu

Re: Empire 2000pts, valmistelua kahdelle tankille.

Viesti Kirjoittaja Hing »

Ei niitä detuja ole mikään pakko käyttää. Nykysiä empiren vihulaisia vastaan varsinkin lähidetuilla liian useasti ei tee yhtään mitään. Itse esimerkiksi pelasin kahta lootaa, greatswordeja ja miekkamiehiä, noin viikko sitten Ostiumissa. Ei detuja, eikä tullut ikävä. Ne on vaan niin helppo sitoa kaikenlaisella kevyellä (koirat, lentäjät) paikalleen kun isoon lootaan iskeydytään kiinni. Archerit on ihan jees, bait&flee toimii jos sitä osaa käyttää. Fanat on myös hyvä lennättää goblineilta pois ennenkuin vahinko pääsee tapahtumaan. Handgunnerit ja crossarit ovat myös käytettäviä, mutta tuppaavat viemään tilaa deplozonelta. Sama ne on laittaa yhteen yksikköön, jolloin saadaan myös mahdollisuus champpaan (ja laittaa kukkulalle, jos sellainen siunautuu). Jos kaikki pelaisivat turnauksissa lootaarmeijoilla, detuista olisi paljon enemmän iloa. Itselläni ne ovat vain yleensä kuolemassa ties mihin demonien tulipalloihin, nikesauruksiin ja kääpiöiden kivääreihin :/ Ja niinkuin sanottu, tähän listaan detut ovat minustakin vähän turhia. Itse listasta ei ole paljon sanottavaa... Paitsi että kun otat toisen tankin, hommasta tulee paljon helpompaa, (yllättäen :D) silloin vastapelaajalla on 3 kohdetta mitkä pitäisi saada alas, altar ja 2 stankkia.
Awake O Dead, for there can be no rest for ye beneath the earth. - Spell of d00m

Empire jokes? Engineer with a halberd... Riding a robohorse... - Johan Willhelm, warhammerlord_soth
Róbó-Tónó
Viestit: 1557
Liittynyt: Ma 03.07.2006 23:41
Paikkakunta: Lahti

Re: Empire 2000pts, valmistelua kahdelle tankille.

Viesti Kirjoittaja Róbó-Tónó »

Lectorin Gw on hintakysymys, kyllähän mä sitä Sword of Migthia yleensä käytän, mutta nyt menen aika halpislinjalla. Voishan sitä yhden miekkamiehen ottaa pois ja maagi sinne täyttämään rankkeja. Kuitenki ei se 2 maagista hyökkäystä paljon ole, Wraithit vain nauraa kun niitä manataan lisää, kuitenki ehkä forest spirittejä jotenkuten kiinnostaa. Harkinnassa.
Aluksi ajattelin pelkästään yhtä captasusta, mutta kun pisteitä oli niin päätin ottaa kaksi. Pitää kokeilla miten toimii, ainakin periaatteessa synnyttää enemmän paineita vastustajalle kun yrittää suojellaan sotakoneitaan. Nyt niillä on pelkät mundaani kamat että olisivat halpoja. Magiahyökkäykset ovat kyllä kovia, mutta mistä niitä saa näille? Jos otan Sword of Mightin lectorille, jää halvoista miekoista +1 hit ja +1 atackia kapuille, joo ei. Kuitenki +2S chargessa kiinnostaa kapujen kohdeyleisöä.
Onhan mulla detut, kato vaikka, ne arsut... :) Vaikka lähistely detut on paperilla kovia, niin en ole saanut pelissä kunnolla toimimaan. Aina ne on ammuttu tai magioitu kuoliaiksi, ja vaikka se on poissa oikeista blokeista niin miksi ottaa 45pts yksiköitä tulimagneeteiksi kun 40pts arsuilla voi tehdä samaa, ja arsut oikeasti suojaa blokkia screenaamalla sitä. Myöskin flee&baittaus voi toimia hyvin. Kuitenki blokit on armeijassa selustan pitäjiä, jotka tulevat lähikseen jos tankki ja alttari ei ole saanut vastustajan yksiköitä tarpeeksi hyvin alas. Kuitenki voin ehkä kokeilla miten armeija toimii lähisdetuilla.

Kiitoksia kuitenki kommenteista, lisää sellaisia.
Mitä todennäköisemmin nopista pyörii mitä epätodennäköisempiä lukuja.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijalistat”