Pitksätä aikaa virittelin Kaartilleni listaa ja tälläistä sain aikaan.
HQ:
Command squad:
-Junior Officer: Honorifica Imperials, Carapace Armor, Surveyor, Iron Disclipline, Plasma Pistol, Power Weapon
-Standard Bearer +5pts
-Medic +5pts
-Heavy bolter +10pts
=112pts
HQ total: 112pts
Elite:
-Inquisitor: Artificer Armor, Stormbolter w/psycannon bolts, Emperor's Tarot, Scourging, Word of Emperor
-Henchmen: 2*Gun-Servitor: heavy bolter's, The Hierophant, The Familiar, 2*Sage,
=169pts
6*Storm Troopers
-Sergeant, 2*Plasma gun, 3 Hellgun
=80pts
5*Storm Troopes
-Sergeant, 2*Meltagun, 2 Hellgun, Deep Strike
=75pts
Elite total: 324pts
Troops:
1st Platoon (Blue Platoon):
Blue Command Squad:
-Junior Officer: Carapace Armor, Iron disclipline
-Missile Launcher +15pts
=65pts
1st Blue Squad:
-Missile Launcher +15pts, Plasma gun +10pts
=85pts
2nd Blue Squad:
-Missile Launcher +15pts, Plasma gun +10pts
=85pts
3rd Blue Squad:
-Missile Launcher +15pts, Plasma gun +10pts
=85pts
Blue Platoon total: 320pts
2nd Platoon (Red Platoon):
Red Command Squad:
-Junior Officer: Carapace Armor, Iron disclipline
-Heavy Bolter +10pts
=60pts
1st Red Squad:
-Heavy Bolter +10pts, Plasma gun +1opts
=80pts
2nd Red Squad:
-Heavy Bolter +10pts, Plasma gun +1opts
=80pts
3rd Red Squad:
-Heavy Bolter +10pts, Plasma gun +1opts
=80pts
Red Platoon total: 300pts
Troop total: 620pts
Fast Attack:
5*Grey Knight
=150pts
Fast Attack total: 150pts
Heavy Support:
Basilisk:
-Indirect fire +25pts
=125pts
Leman Russ Battle Tank:
-hull-mounted heavy bolter, side sponsons heavy bolters, Searchlight, Smoke Launchers, Track Guards
=169pts
Heavy Support total: 294pts
Total: 1500pts
Models: 98+2 Tanks
Regimental Doctrines:
-Iron Disclipline, Storm Troopers
*_*_*_*
Vastassa olisi örkkejä ja tyrkkyjä ainakin näillä näkymin, myöhemmin ehkä Tauta ja CS-jyrsijöitä. Muuten figut armeijaan löytyy mutta nuo Fasta Attackin Harmaat Ritarit on vielä kaupan hyllyllä. Kyseinen joukko päätyi armeijaan sattuman kautta, vajaata jäi 150pts ja sattumalta tuon kokoinen ryhmä maksaa 150pts. Pisteet voivat olla laskettu päin ties mitä, ilmoitelkaa sitten. Armeijalle saa antaa myös nimi ehdotuksia, Cadian 16th Regiment on aika tylsä.
Kiitos ja kumarrus.
Keisarillinen Kaarti ja Demoninmetsästäjä 1.5k
Keisarillinen Kaarti ja Demoninmetsästäjä 1.5k
Never Play Poker with GMHalf-Breed kirjoitti:Täällä annetaan neuvoja 40k:hon, ei lassipalloon.
Nimimerkki vaihtui 5.1.-12; elfman -> Blue_Hill
Re: Keisarillinen Kaarti ja Demoninmetsästäjä 1.5k
Jees eli ensinnäkin medikkien ja standard bearereiden pitää olla veteraaneja, commanderit tuskin tarvitsevat carapasea kun ampumista vastaan henkivartijat uhrautuvat ja jos meleeseen joutuvat kuolevat kumminkin. IMO jos välttämättä haluat yksittäiselle offulle tunkea power wepan ja plasma pislan kannattaa ottaa seniori tai heroikki.
Tärkeintä ei ole voitto, vaan itsensäkehuminen.
- Guardsniper
- Viestit: 1509
- Liittynyt: To 01.02.2007 15:18
- Paikkakunta: Hämeenlinna
Re: Keisarillinen Kaarti ja Demoninmetsästäjä 1.5k
Suosittelisin varustamaan iquisitorin joko ampumiseen tai sitten lähäriin jos välttämättä haluat. Lähärissä heavy bolterit menee hukkaan ja ampuessa kaikki millä ei ole isoa tykkiä menee hukkaan. Jos päätät sen toimivimman (eli ampuvan) retinuen tehdä niin suosittelen samantien nakkaamaan ton artificer amourin poies. Majority armour save kun kumminkin laskee sen 2+ saven sinne carapacen tienoille. Lisäksi acolyytti tai kaksi voisivat olla ihan mukavia. Niin ja jos toi inquisitor ei nyt sitten ole ihan fluffi syistä niin kannattaisi kenties korottaa se lordiksi ja ottaa assassini tai useampi.elfman kirjoitti: Elite:
-Inquisitor: Artificer Armor, Stormbolter w/psycannon bolts, Emperor's Tarot, Scourging, Word of Emperor
-Henchmen: 2*Gun-Servitor: heavy bolter's, The Hierophant, The Familiar, 2*Sage,
=169pts
Track guardeilla tuskin teet mitään (itse ainakin olen havainnut turhiksi). Sen sijaan voisit ostaa extra armourit. Searchlight nyt voi tietty ollakkin jos pisteitä jää tai tietää joutuvansa yö taisteluun, mutta muuten nakkaisin pois (saapahan vastustaja yhden pisteen vähemmän kun russi räjähtää ;)).elfman kirjoitti:Leman Russ Battle Tank:
-hull-mounted heavy bolter, side sponsons heavy bolters, Searchlight, Smoke Launchers, Track Guards
=169pts
Jotain doctrineja kannattaisi kenties ottaa lisää (ellet sitten fluffi syistä kieltäydy ottamasta lisää). Drop troops ja close order drill nyt ainakin oli täysin ilmaisia ja ne antavat kumminkin ihan mukvia taktisia mahdollisuuksia, eikä niistä mitään haittaakaan ole.elfman kirjoitti:Regimental Doctrines:
-Iron Disclipline, Storm Troopers
Ostan necromundaa, mordheimia, epicciä ja BFG:tä.
YV tavoittaa.
YV tavoittaa.