"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Blood Bowl pikkubudjetilla

Avatar
zombie
Viestit: 75
Liittynyt: Su 21.09.2008 17:21

Blood Bowl pikkubudjetilla

Viesti Kirjoittaja zombie »

Elikkäs Blood Bowl kuume on ollut jo pitkän aikaa ja mieleen on noussut kysymys: Mikä on halvin joukkio rahallisesti ? GW:n valmisjoukkue lootat näyttävät siitä ikäviltä että niitä tarvitsisi ostaa 2kpl:etta että saisi täyden joukkueen ja muuten fantasy batle lootia tarvisi hankkia monta... Onko siis olemassa jotain joukkioita jotka saa helposti väsättyä yhdestä regiment lootasta vai onko pakko etsiä monta erilaista lootaa ?
Avatar
Boar Bolter
Viestit: 159
Liittynyt: Ti 25.01.2005 15:44
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Re: Blood Bowl pikkubudjetilla

Viesti Kirjoittaja Boar Bolter »

Örkkitiimin väsäät yhdestä perus Orc Boyz pakkauksesta. Dwarf Team onnistuu yhdestä peruskaurapaketista, ja jos haluat elvistellä, niin pari slayeriä hankit vaikkapa tuolta Myyntiosastolta.
Muista ei ole kokemusta, ainakin Chaos Dwarf, Amazon ja Halfling teamit on aikalailla pakko ostaa mailorderilla tms. jos niillä mielii pelata.
Blood Bowl 2010
W:6 D: 2 L:2
Tuisko
Viestit: 471
Liittynyt: La 24.09.2005 21:48
Paikkakunta: Turku

Re: Blood Bowl pikkubudjetilla

Viesti Kirjoittaja Tuisko »

Skavenit saa tosi kätevästi siitä klaanirottaboksista. Yleensä erikoispelaajat tuottavat päänvaivaa, mutta rotilla sekin on kohtuullisen kätevää. Boksissa on 4 huppupäistä vartaloa, josta saa Gutter Runnerit. Blizereille valitsee niitä levyhaarniskaosia. Muutama rotta jää ylikin, joista voi väsätä vaikka apteekkarin ja muuta henkilökuntaa. Green stuff tms. on tietysti jees.

Kaaos on kanssa aika kätevä, yksi petomiesboksi riittää aika pitkälle. Kaaossoturit pitää jostain hommata, mutta jos ei ole turhan tarkka figujen suhteen, voisin kuvitella että halvalla voi löytyä. Itse teen tällä hetkellä joukkuetta metsähaltijoiden Glade Guardista, mutta se on aika työlästä. Jousiampujien asennot vaativat aika paljon leikkaamista ja liimaamista.

Käytettynä jos ostaa, niin voi saada halvalla eri figuja. Ostin nuo Glade Guardini käytettynä, ja samalla sain kaksi sotatanssijaa joukkueeseen.

EDIT: On tietysti hyvä tähdätä sellaisiin figuihin, joilla voi pelata monia joukkueita edes likimääräisesti. Marauder-boksistahan saisi esimerkiksi tuollaisen ihmis/norse -joukkueen. Häijyn näköiset ihmisfiguja voisivat toimia myös vaikka zombeina tai rottereina. Yleispätevät linjamiehet ovat käteviä, sitten kokoonpanoa tarvitsee täydentää vain erikoispelaajilla.

Haltiat ovat tietysti käteviä tässä suhteessa. Uusista pimentohaltioiden piraateista saisi muuten myös aika messeviä pallonpelaajia. Niitä tarvitsisi vaan ostaa kaksi boksia, joten ei ole kauhean halpa ratkaisu.
Avatar
Rosgakori
Viestit: 569
Liittynyt: Ma 24.01.2005 16:14
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Re: Blood Bowl pikkubudjetilla

Viesti Kirjoittaja Rosgakori »

Amazonien teko-ohje: Dark elffien witch-elffit: Leikkaa veitset pois, lisää höyheniä amatsooni-tunnelman luomiseksi, blitzereille ehkä jotain lisäpanssaria GS:ästä tai bitzeistä. Throwerin kättä auki, tai uusi käsi. Näin aion tulevaisuudessa tehdä. Jos halajat kaaoskyykkien tekoon, niin vain kääpiöboksi ja kaaoswarrujen bitzejä/Gs:ää-mutta tämä onkin jo hintavampaa, kun täytyy ne hopgoblinit hankkia.
Merimetsä kirjoitti:Te tarvitsette tyttöystävät.
Suomi-Rivendell-Asgard
Pelipöytäraportti
Tuisko
Viestit: 471
Liittynyt: La 24.09.2005 21:48
Paikkakunta: Turku

Re: Blood Bowl pikkubudjetilla

Viesti Kirjoittaja Tuisko »

Noitahaltioista amatsonien teko on loistava idea! Ne ovatkin melkolailla ainoita naisfiguja, joista naispalloilijoita saa kohtuullisella vaivalla. Kevyt panssarointi ja mimmien menevä tyyli sopii muutenkin amatsoneille, joita muuten näkyy ihan turhan vähän kentällä. Ainoa miinus on tytsyjen kalleus, mutta jos käytettynä sattuu saamaan.

Sitten jos haluaa barbaarihenkisiä ihmisiä, niin Taistelutarvikkeessa on myynnissä Warlordgamesin kelttejä <http://www.taistelutarvike.fi/catalog/p ... ts_id=1480> . Ne olisivat myös varmaan käypä vaihtoehto maraudereille, jos nahkaremmimeininki ei innosta. Loota maksaa suunnilleen saman verran kun perus FB-boksit, mutta siinä tulee 30 heppua. Eli joukkueen väsäämisen jälkeen käteen jää 14 kelttisoturia. Kelttien kanssa olisi tietysti sama juttu kuin maraudereissa, että erikoispelaajat pitää näpertää itse, mutta green stuffillahan siitä selviää.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Re: Blood Bowl pikkubudjetilla

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Tuisko kirjoitti:Noitahaltioista amatsonien teko on loistava idea! Ne ovatkin melkolailla ainoita naisfiguja, joista naispalloilijoita saa kohtuullisella vaivalla. Kevyt panssarointi ja mimmien menevä tyyli sopii muutenkin amatsoneille, joita muuten näkyy ihan turhan vähän kentällä. Ainoa miinus on tytsyjen kalleus, mutta jos käytettynä sattuu saamaan.
Tai sitten käyttää Shadowforgen figuja. Eivät ole hinnalla pilattuja, ja ovat ihan siedettävän näköisiä, ainakin nuo Gridiron elffit, joita joukkueellinen kotona möllöttää. Muutaman naama on vähän ala-astetasoista skulptia, mutta ei mitenkään häiritsevästi.

Euroopassa ainakin Tritex Games myy noita.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
Rosgakori
Viestit: 569
Liittynyt: Ma 24.01.2005 16:14
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Re: Blood Bowl pikkubudjetilla

Viesti Kirjoittaja Rosgakori »

Itselle tuli hinku jossain vaiheessa tehdä necromantic-joukkue. Mistä saisi hyviä Wight-ja flesh golem-figuja?
Merimetsä kirjoitti:Te tarvitsette tyttöystävät.
Suomi-Rivendell-Asgard
Pelipöytäraportti
Kuusikeiju
Viestit: 312
Liittynyt: To 28.11.2002 17:12
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Blood Bowl pikkubudjetilla

Viesti Kirjoittaja Kuusikeiju »

Flesh Golem on ehkä koko pelin helpoin miniatyyri hankkia. Pohjimmiltaanhan kyseessä on Frankensteinin hirviön muunnos: sahaa siis sopivan kokoisia kappaleita mistä tahansa miniatyyreistä ja liimaa iitä yhteen. Liitoskohtiin voi tunkea liimaa, kittiä tai vihreää tahnaa sekä vaikka pieniä muttereita ja rautalankaa, jos niitä sattuu olemaan. Lopputulos on sitten hyvinkin yksilöllinen.

Wightejä voi katsella esimerkiksi Reaper miniaturesin valikoimista.
Avatar
Jänis
Viestit: 104
Liittynyt: Ke 10.10.2007 11:56
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Blood Bowl pikkubudjetilla

Viesti Kirjoittaja Jänis »

En ainakaan huomannut aikaisemmista viesteistä, mutta Norse joukkueen saa Chaos Mauder -laatikosta. Helpoin ikinä. Ei edes tarvi käyttöö vihreäämassaa tai vastaavaa. Aseet vain pois ja vola, tiimi on valmis...

Onko kenelläkään ehdotusta kuinka tehdä chaos kääpiöiden bull centaurit?
____________________________________________________
Noppajumalilla on paras ironian taju.
http://figujaosto.blogspot.com/
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Re: Blood Bowl pikkubudjetilla

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Jänis kirjoitti:En ainakaan huomannut aikaisemmista viesteistä, mutta Norse joukkueen saa Chaos Mauder -laatikosta. Helpoin ikinä. Ei edes tarvi käyttöö vihreäämassaa tai vastaavaa. Aseet vain pois ja vola, tiimi on valmis...

Onko kenelläkään ehdotusta kuinka tehdä chaos kääpiöiden bull centaurit?
Riippuen siitä, mistä tekee ne kaaoskääpiöt, niin puolikas sellainen (mielellään vyötärön yläpuolinen osa) sekä jokin hevosen korvike (panssaroitu Empiren hevonen menee hyvin), jonka pään tilalle tämän kääpiön sitten sovittaa. Toinen vaihtoehto on käyttää Centigoreja.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
Rejector
Viestit: 1120
Liittynyt: Ke 08.01.2003 12:04
Paikkakunta: Helsinki

Re: Blood Bowl pikkubudjetilla

Viesti Kirjoittaja Rejector »

Kun joskus kaaoskyykkien kanssa vehtasin, konvasin itselleni bull centaur yksikön gw:n kääpiöistä ja muovipossuista. Kääpiöosa olisi voinut toimia paremminkin, mutta possujen alaruumis toimi mainiosti.
Galleriaan pääsee tästä.
Kuusikeiju
Viestit: 312
Liittynyt: To 28.11.2002 17:12
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Blood Bowl pikkubudjetilla

Viesti Kirjoittaja Kuusikeiju »

Rackhamin Mid-Nor -figuureista saa kaivettua upeita kaaoskääpiöitä. http://www.rackham-store.com/boutique_u ... e_lg=lg_us. Kun selaat linkin takana olevia kuvia, huomaat että siellä on noita härkäkentaurejakin.

Yhteenvedon omaisesti pikkubudjetille suosittelen siis:

Örkit = joukkueen saa yhdestä muovilootasta. Mustat örkit voi maalata tummiksi ja blitzereihin käyttää panssaroiduimpia rankoja.
Skavenit =Night Runner lootasta saa käytännössä täyden joukkueen.
Norse = Chaos marauders muoviloota. Ulfwere tosin jää puuttumaan, jota ei ole starttitiimiin pakko ottaa tai sitten joudut askartelemaan jollekin pedon pään.
Ihmiset = en ole kokeillut, mutta Bretonnian men-at-arms boksista saanee täyden joukkueen. Tai empiren militia-paketista.
Suurhaltiat = High elf archers -boksista saa aika koomisen pitkissä hameissa juoksevan suurhaltiajoukkueen.
Kääpiöt = yhdestä lootasta saa slayereitä lukuunottamatta joukkueen. Oman tiimini tein yhdestä lootasta, slayerit vaativat vain enemmän työstöä.
(Kaaos = Beastmen-paketista saa joukkueen ilman chaos warrioreja. Eikä niitä edes tarvitse alkutiimiin, usko pois. )

Kaaosta lukuunottamatta nuo ovat vielä aloittelijaystävällisiä joukkueita, joilla on hyvä aloittaa.
Tuisko
Viestit: 471
Liittynyt: La 24.09.2005 21:48
Paikkakunta: Turku

Re: Blood Bowl pikkubudjetilla

Viesti Kirjoittaja Tuisko »

Suosittelisin skaveneille tuota klaanirottaboksia: levyhaarniskoiduista tyypeistä saa tehtyä blizereitä, ja kilvistä saa erinomaisia piikkejä niiden somistukseen. Huppupäisiä rottia on sopivasti 4 Gutter Runnereiksi.

Aikaisemmin mainitsemiani marauder-korvike-kelttejä saa muuten näköjään Fantasiapeleistäkin. Taisi maksaa saman verran kuin nuo regimenttiboksit.
Kuusikeiju
Viestit: 312
Liittynyt: To 28.11.2002 17:12
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Blood Bowl pikkubudjetilla

Viesti Kirjoittaja Kuusikeiju »

Ogret saa myös yhdestä bulls paketista. Siinä kun on tarjolla sekä 6 ogrea että 6 gnoblaria, joita voi käyttää räkäläisinä. Ogreista saa komeita pelaajia, gnoblareita on valitettavasti vain kolmessa eri asennossa, joista vain yksi on urheilulinen. Tosin jos tahdot ostaa vain yhden halvan tiimin kokeilumielessä, älä ota ogreja, koska ne ovat yksi pelin hankalimmista tiimeistä.
Iso Vihree
Viestit: 124
Liittynyt: Ma 22.12.2008 19:09

Re: Blood Bowl pikkubudjetilla

Viesti Kirjoittaja Iso Vihree »

Örkkijoukkueen pohjaksi kannattaa harkita ennemmin 40k:n örkkejä kuin FB:n. 40k:n kypärämalli on ainakin omaan silmääni sopivampi ja kaikilla pojilla on housut hameiden sijasta.
Darkelf assassin puts the "ass" into assassin.
Blue_Hill
Viestit: 407
Liittynyt: To 20.01.2005 16:06
Paikkakunta: H:kyrö/Kauniainen

Re: Blood Bowl pikkubudjetilla

Viesti Kirjoittaja Blue_Hill »

^
Tai jos on yhtään ylimäärästä rahaa niin molemmat boxit. Kivasti saa erilaisia pelaajia kun on useampia vaihtoehtoja käsiksi, päiksi jne. :)
Half-Breed kirjoitti:Täällä annetaan neuvoja 40k:hon, ei lassipalloon.
Never Play Poker with GM
Nimimerkki vaihtui 5.1.-12; elfman -> Blue_Hill
Avatar
Rosgakori
Viestit: 569
Liittynyt: Ma 24.01.2005 16:14
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Re: Blood Bowl pikkubudjetilla

Viesti Kirjoittaja Rosgakori »

Tässä rotteritiimiä mietiskelin tekeväni, ja Rotter-pojat tuottaa ongelmia. Zombeja ei, mutta Flagellantit houkuttelevat myös. Mutta olisiko muita ideoita? Warriorit teen vanhojen faba-warrujen jaloista ja örkkien ylävartaloista.
Merimetsä kirjoitti:Te tarvitsette tyttöystävät.
Suomi-Rivendell-Asgard
Pelipöytäraportti
Avatar
Charad
Viestit: 829
Liittynyt: Su 25.02.2007 22:03
Paikkakunta: Helsinki

Re: Blood Bowl pikkubudjetilla

Viesti Kirjoittaja Charad »

Vanhat VC ghoulien napit toimivat hyvin rottereina.

Muutenkin jos kohtalaisen halpaa tiimiä himoitsee, niin esim shadowforgen, heresyn ja impact miniaturesien valikoimista löytyy paljon kivaa, eikä vahvalla eurolla tilaaminen käy kalliiksi. Esim. impactin middle kingdoms team 18 jannua, saa kivan human tai norse tiimin pohjan (juuri työn alla...) ja pari kroppaa star playereita varten, sekä postituksineen taisin maksaa 53€. tuli vielä viikossa, ei paha! Ja täytyy muistaa, että elf ballin nopat käyvät hyvin BB nopista jos ei ole alkuperäisiä saanut hankittua tai pidettyä tallessa.
Rats keep running!
Avatar
harkkari
Viestit: 1842
Liittynyt: Ke 27.08.2008 00:00
Paikkakunta: Ulvila

Re: Blood Bowl pikkubudjetilla

Viesti Kirjoittaja harkkari »

Punnan ollessa sen verran halpa saa GW:nkin tiimejä kohtalaisen edullisesti. Ostin Undead tiimin + boosterin, kaikki positionaalit siis mukana, hintaan 54 euroa postikuluineen. Se on tietty että tykkääkö tuosta klassisemmasta tyylistä mitä noi "viralliset" tiimit usein edustaa.
Kalat meni kotio...
Kuusikeiju
Viestit: 312
Liittynyt: To 28.11.2002 17:12
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Blood Bowl pikkubudjetilla

Viesti Kirjoittaja Kuusikeiju »

Rosgakori kirjoitti:Tässä rotteritiimiä mietiskelin tekeväni, ja Rotter-pojat tuottaa ongelmia. Zombeja ei, mutta Flagellantit houkuttelevat myös. Mutta olisiko muita ideoita?
Rotterithan voi tehdä milteipä mistä tahansa. erityisen psykologista on selvittää, mitä vastustajat pelaavat ja pilkkoa sitten tämän mukaan sopivia haltioita, skaveneita, ihmisiä ja muuta sakkia rottereiksi, jotka koristellaan sopivalla määrällä vihreää tahnaa ja muita koristeita. Rotterithan ovat joskus olleet jotakin muuta. Jos nurkissa ei loju kaikenlaista sälpettä, niin esimerkiksi muovisista plague monkeista saa hyviä rottahenkisiä rottereita.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Blood Bowl”