Sivu 1/2
Blood Bowl pikkubudjetilla
Lähetetty: Su 21.09.2008 17:33
Kirjoittaja zombie
Elikkäs Blood Bowl kuume on ollut jo pitkän aikaa ja mieleen on noussut kysymys: Mikä on halvin joukkio rahallisesti ? GW:n valmisjoukkue lootat näyttävät siitä ikäviltä että niitä tarvitsisi ostaa 2kpl:etta että saisi täyden joukkueen ja muuten fantasy batle lootia tarvisi hankkia monta... Onko siis olemassa jotain joukkioita jotka saa helposti väsättyä yhdestä regiment lootasta vai onko pakko etsiä monta erilaista lootaa ?
Re: Blood Bowl pikkubudjetilla
Lähetetty: Su 21.09.2008 19:56
Kirjoittaja Boar Bolter
Örkkitiimin väsäät yhdestä perus Orc Boyz pakkauksesta. Dwarf Team onnistuu yhdestä peruskaurapaketista, ja jos haluat elvistellä, niin pari slayeriä hankit vaikkapa tuolta Myyntiosastolta.
Muista ei ole kokemusta, ainakin Chaos Dwarf, Amazon ja Halfling teamit on aikalailla pakko ostaa mailorderilla tms. jos niillä mielii pelata.
Re: Blood Bowl pikkubudjetilla
Lähetetty: Ma 22.09.2008 10:39
Kirjoittaja Tuisko
Skavenit saa tosi kätevästi siitä klaanirottaboksista. Yleensä erikoispelaajat tuottavat päänvaivaa, mutta rotilla sekin on kohtuullisen kätevää. Boksissa on 4 huppupäistä vartaloa, josta saa Gutter Runnerit. Blizereille valitsee niitä levyhaarniskaosia. Muutama rotta jää ylikin, joista voi väsätä vaikka apteekkarin ja muuta henkilökuntaa. Green stuff tms. on tietysti jees.
Kaaos on kanssa aika kätevä, yksi petomiesboksi riittää aika pitkälle. Kaaossoturit pitää jostain hommata, mutta jos ei ole turhan tarkka figujen suhteen, voisin kuvitella että halvalla voi löytyä. Itse teen tällä hetkellä joukkuetta metsähaltijoiden Glade Guardista, mutta se on aika työlästä. Jousiampujien asennot vaativat aika paljon leikkaamista ja liimaamista.
Käytettynä jos ostaa, niin voi saada halvalla eri figuja. Ostin nuo Glade Guardini käytettynä, ja samalla sain kaksi sotatanssijaa joukkueeseen.
EDIT: On tietysti hyvä tähdätä sellaisiin figuihin, joilla voi pelata monia joukkueita edes likimääräisesti. Marauder-boksistahan saisi esimerkiksi tuollaisen ihmis/norse -joukkueen. Häijyn näköiset ihmisfiguja voisivat toimia myös vaikka zombeina tai rottereina. Yleispätevät linjamiehet ovat käteviä, sitten kokoonpanoa tarvitsee täydentää vain erikoispelaajilla.
Haltiat ovat tietysti käteviä tässä suhteessa. Uusista pimentohaltioiden piraateista saisi muuten myös aika messeviä pallonpelaajia. Niitä tarvitsisi vaan ostaa kaksi boksia, joten ei ole kauhean halpa ratkaisu.
Re: Blood Bowl pikkubudjetilla
Lähetetty: Ma 22.09.2008 18:17
Kirjoittaja Rosgakori
Amazonien teko-ohje: Dark elffien witch-elffit: Leikkaa veitset pois, lisää höyheniä amatsooni-tunnelman luomiseksi, blitzereille ehkä jotain lisäpanssaria GS:ästä tai bitzeistä. Throwerin kättä auki, tai uusi käsi. Näin aion tulevaisuudessa tehdä. Jos halajat kaaoskyykkien tekoon, niin vain kääpiöboksi ja kaaoswarrujen bitzejä/Gs:ää-mutta tämä onkin jo hintavampaa, kun täytyy ne hopgoblinit hankkia.
Re: Blood Bowl pikkubudjetilla
Lähetetty: Ti 30.09.2008 12:07
Kirjoittaja Tuisko
Noitahaltioista amatsonien teko on loistava idea! Ne ovatkin melkolailla ainoita naisfiguja, joista naispalloilijoita saa kohtuullisella vaivalla. Kevyt panssarointi ja mimmien menevä tyyli sopii muutenkin amatsoneille, joita muuten näkyy ihan turhan vähän kentällä. Ainoa miinus on tytsyjen kalleus, mutta jos käytettynä sattuu saamaan.
Sitten jos haluaa barbaarihenkisiä ihmisiä, niin Taistelutarvikkeessa on myynnissä Warlordgamesin kelttejä <
http://www.taistelutarvike.fi/catalog/p ... ts_id=1480> . Ne olisivat myös varmaan käypä vaihtoehto maraudereille, jos nahkaremmimeininki ei innosta. Loota maksaa suunnilleen saman verran kun perus FB-boksit, mutta siinä tulee 30 heppua. Eli joukkueen väsäämisen jälkeen käteen jää 14 kelttisoturia. Kelttien kanssa olisi tietysti sama juttu kuin maraudereissa, että erikoispelaajat pitää näpertää itse, mutta green stuffillahan siitä selviää.
Re: Blood Bowl pikkubudjetilla
Lähetetty: Ke 01.10.2008 09:57
Kirjoittaja The Captain
Tuisko kirjoitti:Noitahaltioista amatsonien teko on loistava idea! Ne ovatkin melkolailla ainoita naisfiguja, joista naispalloilijoita saa kohtuullisella vaivalla. Kevyt panssarointi ja mimmien menevä tyyli sopii muutenkin amatsoneille, joita muuten näkyy ihan turhan vähän kentällä. Ainoa miinus on tytsyjen kalleus, mutta jos käytettynä sattuu saamaan.
Tai sitten käyttää Shadowforgen figuja. Eivät ole hinnalla pilattuja, ja ovat ihan siedettävän näköisiä, ainakin nuo Gridiron elffit, joita joukkueellinen kotona möllöttää. Muutaman naama on vähän ala-astetasoista skulptia, mutta ei mitenkään häiritsevästi.
Euroopassa ainakin
Tritex Games myy noita.
Re: Blood Bowl pikkubudjetilla
Lähetetty: Ma 20.10.2008 21:09
Kirjoittaja Rosgakori
Itselle tuli hinku jossain vaiheessa tehdä necromantic-joukkue. Mistä saisi hyviä Wight-ja flesh golem-figuja?
Re: Blood Bowl pikkubudjetilla
Lähetetty: Ti 21.10.2008 22:19
Kirjoittaja Kuusikeiju
Flesh Golem on ehkä koko pelin helpoin miniatyyri hankkia. Pohjimmiltaanhan kyseessä on Frankensteinin hirviön muunnos: sahaa siis sopivan kokoisia kappaleita mistä tahansa miniatyyreistä ja liimaa iitä yhteen. Liitoskohtiin voi tunkea liimaa, kittiä tai vihreää tahnaa sekä vaikka pieniä muttereita ja rautalankaa, jos niitä sattuu olemaan. Lopputulos on sitten hyvinkin yksilöllinen.
Wightejä voi katsella esimerkiksi Reaper miniaturesin valikoimista.
Re: Blood Bowl pikkubudjetilla
Lähetetty: Ke 22.10.2008 08:52
Kirjoittaja Jänis
En ainakaan huomannut aikaisemmista viesteistä, mutta Norse joukkueen saa Chaos Mauder -laatikosta. Helpoin ikinä. Ei edes tarvi käyttöö vihreäämassaa tai vastaavaa. Aseet vain pois ja vola, tiimi on valmis...
Onko kenelläkään ehdotusta kuinka tehdä chaos kääpiöiden bull centaurit?
Re: Blood Bowl pikkubudjetilla
Lähetetty: Ke 22.10.2008 09:07
Kirjoittaja The Captain
Jänis kirjoitti:En ainakaan huomannut aikaisemmista viesteistä, mutta Norse joukkueen saa Chaos Mauder -laatikosta. Helpoin ikinä. Ei edes tarvi käyttöö vihreäämassaa tai vastaavaa. Aseet vain pois ja vola, tiimi on valmis...
Onko kenelläkään ehdotusta kuinka tehdä chaos kääpiöiden bull centaurit?
Riippuen siitä, mistä tekee ne kaaoskääpiöt, niin puolikas sellainen (mielellään vyötärön yläpuolinen osa) sekä jokin hevosen korvike (panssaroitu Empiren hevonen menee hyvin), jonka pään tilalle tämän kääpiön sitten sovittaa. Toinen vaihtoehto on käyttää Centigoreja.
Re: Blood Bowl pikkubudjetilla
Lähetetty: Ke 22.10.2008 17:14
Kirjoittaja Rejector
Kun joskus kaaoskyykkien kanssa vehtasin, konvasin itselleni bull centaur yksikön gw:n kääpiöistä ja muovipossuista. Kääpiöosa olisi voinut toimia paremminkin, mutta possujen alaruumis toimi mainiosti.
Re: Blood Bowl pikkubudjetilla
Lähetetty: Ke 22.10.2008 21:45
Kirjoittaja Kuusikeiju
Rackhamin Mid-Nor -figuureista saa kaivettua upeita kaaoskääpiöitä.
http://www.rackham-store.com/boutique_u ... e_lg=lg_us. Kun selaat linkin takana olevia kuvia, huomaat että siellä on noita härkäkentaurejakin.
Yhteenvedon omaisesti pikkubudjetille suosittelen siis:
Örkit = joukkueen saa yhdestä muovilootasta. Mustat örkit voi maalata tummiksi ja blitzereihin käyttää panssaroiduimpia rankoja.
Skavenit =Night Runner lootasta saa käytännössä täyden joukkueen.
Norse = Chaos marauders muoviloota. Ulfwere tosin jää puuttumaan, jota ei ole starttitiimiin pakko ottaa tai sitten joudut askartelemaan jollekin pedon pään.
Ihmiset = en ole kokeillut, mutta Bretonnian men-at-arms boksista saanee täyden joukkueen. Tai empiren militia-paketista.
Suurhaltiat = High elf archers -boksista saa aika koomisen pitkissä hameissa juoksevan suurhaltiajoukkueen.
Kääpiöt = yhdestä lootasta saa slayereitä lukuunottamatta joukkueen. Oman tiimini tein yhdestä lootasta, slayerit vaativat vain enemmän työstöä.
(Kaaos = Beastmen-paketista saa joukkueen ilman chaos warrioreja. Eikä niitä edes tarvitse alkutiimiin, usko pois. )
Kaaosta lukuunottamatta nuo ovat vielä aloittelijaystävällisiä joukkueita, joilla on hyvä aloittaa.
Re: Blood Bowl pikkubudjetilla
Lähetetty: Ti 28.10.2008 12:25
Kirjoittaja Tuisko
Suosittelisin skaveneille tuota klaanirottaboksia: levyhaarniskoiduista tyypeistä saa tehtyä blizereitä, ja kilvistä saa erinomaisia piikkejä niiden somistukseen. Huppupäisiä rottia on sopivasti 4 Gutter Runnereiksi.
Aikaisemmin mainitsemiani marauder-korvike-kelttejä saa muuten näköjään Fantasiapeleistäkin. Taisi maksaa saman verran kuin nuo regimenttiboksit.
Re: Blood Bowl pikkubudjetilla
Lähetetty: To 19.03.2009 14:41
Kirjoittaja Kuusikeiju
Ogret saa myös yhdestä bulls paketista. Siinä kun on tarjolla sekä 6 ogrea että 6 gnoblaria, joita voi käyttää räkäläisinä. Ogreista saa komeita pelaajia, gnoblareita on valitettavasti vain kolmessa eri asennossa, joista vain yksi on urheilulinen. Tosin jos tahdot ostaa vain yhden halvan tiimin kokeilumielessä, älä ota ogreja, koska ne ovat yksi pelin hankalimmista tiimeistä.
Re: Blood Bowl pikkubudjetilla
Lähetetty: To 19.03.2009 20:39
Kirjoittaja Iso Vihree
Örkkijoukkueen pohjaksi kannattaa harkita ennemmin 40k:n örkkejä kuin FB:n. 40k:n kypärämalli on ainakin omaan silmääni sopivampi ja kaikilla pojilla on housut hameiden sijasta.
Re: Blood Bowl pikkubudjetilla
Lähetetty: Pe 20.03.2009 13:37
Kirjoittaja Blue_Hill
^
Tai jos on yhtään ylimäärästä rahaa niin molemmat boxit. Kivasti saa erilaisia pelaajia kun on useampia vaihtoehtoja käsiksi, päiksi jne. :)
Re: Blood Bowl pikkubudjetilla
Lähetetty: Pe 20.03.2009 15:03
Kirjoittaja Rosgakori
Tässä rotteritiimiä mietiskelin tekeväni, ja Rotter-pojat tuottaa ongelmia. Zombeja ei, mutta Flagellantit houkuttelevat myös. Mutta olisiko muita ideoita? Warriorit teen vanhojen faba-warrujen jaloista ja örkkien ylävartaloista.
Re: Blood Bowl pikkubudjetilla
Lähetetty: Pe 20.03.2009 15:19
Kirjoittaja Charad
Vanhat VC ghoulien napit toimivat hyvin rottereina.
Muutenkin jos kohtalaisen halpaa tiimiä himoitsee, niin esim shadowforgen, heresyn ja impact miniaturesien valikoimista löytyy paljon kivaa, eikä vahvalla eurolla tilaaminen käy kalliiksi. Esim. impactin middle kingdoms team 18 jannua, saa kivan human tai norse tiimin pohjan (juuri työn alla...) ja pari kroppaa star playereita varten, sekä postituksineen taisin maksaa 53€. tuli vielä viikossa, ei paha! Ja täytyy muistaa, että elf ballin nopat käyvät hyvin BB nopista jos ei ole alkuperäisiä saanut hankittua tai pidettyä tallessa.
Re: Blood Bowl pikkubudjetilla
Lähetetty: Su 22.03.2009 10:18
Kirjoittaja harkkari
Punnan ollessa sen verran halpa saa GW:nkin tiimejä kohtalaisen edullisesti. Ostin Undead tiimin + boosterin, kaikki positionaalit siis mukana, hintaan 54 euroa postikuluineen. Se on tietty että tykkääkö tuosta klassisemmasta tyylistä mitä noi "viralliset" tiimit usein edustaa.
Re: Blood Bowl pikkubudjetilla
Lähetetty: Su 22.03.2009 11:57
Kirjoittaja Kuusikeiju
Rosgakori kirjoitti:Tässä rotteritiimiä mietiskelin tekeväni, ja Rotter-pojat tuottaa ongelmia. Zombeja ei, mutta Flagellantit houkuttelevat myös. Mutta olisiko muita ideoita?
Rotterithan voi tehdä milteipä mistä tahansa. erityisen psykologista on selvittää, mitä vastustajat pelaavat ja pilkkoa sitten tämän mukaan sopivia haltioita, skaveneita, ihmisiä ja muuta sakkia rottereiksi, jotka koristellaan sopivalla määrällä vihreää tahnaa ja muita koristeita. Rotterithan ovat joskus olleet jotakin muuta. Jos nurkissa ei loju kaikenlaista sälpettä, niin esimerkiksi muovisista plague monkeista saa hyviä rottahenkisiä rottereita.