"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Lizardmen (1,5k)

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
burning_hellhound2
Viestit: 16
Liittynyt: Ke 17.09.2008 14:33

Lizardmen (1,5k)

Viesti Kirjoittaja burning_hellhound2 »

Scar Veteran (118p) huom: kantaa battle standardia (25p) koska armeijassa ei ole slania + aseet ja armorit (8p)
85+25+8=118p

skink priest (100p) huom: wizard lv 2 (35p) 65+35= 100p

20 saurusta (258p)
(standard, musician)

20 saurusta (258p)
(standard, musician)

10 cold onea (380p)
(standard, musician)
12 skink skirmisheriä (72p)

12 skink skirmisheriä (72p)

stegadon (235p)

yhteensä: 1493 (taas tuli muutoksia)
Mitä pidätte?? Maagisesta puolustuksesta riittääkö yksi skink priest vai??
Viimeksi muokannut burning_hellhound2, To 09.10.2008 16:57. Yhteensä muokattu 5 kertaa.
Avatar
Drago^
Viestit: 1094
Liittynyt: Pe 25.06.2004 21:48
Paikkakunta: Oulu

Re: Lizardmen (1895p)

Viesti Kirjoittaja Drago^ »

Näppärästi tuplat, ei kyllä näyttänyt tuplilta kun postailin.
Viimeksi muokannut Drago^, La 27.09.2008 00:45. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
No pain no gain.
Avatar
Drago^
Viestit: 1094
Liittynyt: Pe 25.06.2004 21:48
Paikkakunta: Oulu

Re: Lizardmen (1895p)

Viesti Kirjoittaja Drago^ »

Drago^ kirjoitti:alle 2000p armeijassa ei voi ottaa lordia. Pistekoko 1895 on todella... Outo ja epätavallinen. Onko tämän tarkoitus olla 2k?
Kysyisin vielä et miksi kaikki sanovat et cold onet on huonoja eli miks ne on huonoja?
3+ save, tyhmäily ja kallis hinta. Todella kovia kunhan pääsevät lähitaisteluun, ei mitään huonoja. Hieman alitehoisia vain.
mikä muuten on koxigor ancient eli muinainen koxigor ja mikä revered guardian???
Antiikkinen roskakori on roskakoriyksikön champion. Melko turha, ei kannata ottaa. Revered guardian on taaskin temple guardien champion.
Mitä pidätte tästä armeijasta??
Huono. 14 sauruksen yksiköt hajoaa kaikkeen eivätkä osaa mitään. 8 kylmiötä on aivan liikaa ja kallista sekä 24 skinkin yksikkö on turha. Listasta puuttuu magiapuolustus ja "hahmot" on melko heikossa jamassa (liskojen spessusankarit on kuraa, ihan tavallinen pumpattu oldblood carnolla tekee paremmin hommansa). Jos vastaan tulee yhtään ritaria niin menee sormi suuhun kun ei ole kroxigorit tai muut ison S:n omaavat jutut mukana.

Otetaan aluksi tutkinnan alle sankarit. Yleensä kun pelien koko alkaa mennä yli 1500 pisteen niin mukaan tulisi ottaa se pakollinen rullakuski (maagi, lvl1, 2x dispell scrollia. Liskoilla varianttina lvl2 diademilla). Liskoilla melkeimpä aina tulisi olla mukana myös JSoD eli scar-veteran/oldblood jolla on charm of the jaguar warrior ja jotain hassua mikä antaa lisää strenghtiä, yleensä on GW ja sitten panssaria ja wardia ympärillä.

Jos haluat pitää saurukset niin 20 yksiköihin, koko komentopoppoo ja ehkä jotain merkkiä (quetzl tai tlazcotl).

Kylmiöitä mieluiten vain yksi 6:n yksikkö komentopoppoolla ja huanchi lipulla. Kävelytät 1" päähän kohteesta hieman viistossa ja laukaiset lipun, toivottavasti yli 50% yksiköstä on flank zonessa ja tulet kylkeen josta rullaat ylitse.

Skinkkejä tulisi vain ulkoiluttaa 10 (mahd. 11 jos jää pisteitä) tai 13 yksiköissä. Parempi saada kentälle monta yksikköä jotka voivat hyppä, uhrautua, jakaa tulta ja vallata neljänneksiä. 13 skinkin yksiköillä tulisi aina olla javelinit ja kilvet ja tehtävänä olisi toimia lihamuurina joka panikoi heikommin. Minkälaista aseistusta skinkeiltä löytyy?

Liskolistoissa tulisi aina olla myös kroxigoreja sellainen 3-4 yksikkö. Salamantereita olisi hyvä olla aina mukana joko 3 tai 6. Ovat vain mokomat todella kalliita.


Onnea peleihin liskoillasi!
No pain no gain.
Avatar
lintti the warboss
Viestit: 84
Liittynyt: Ke 20.08.2008 16:52

Re: Lizardmen (1895p)

Viesti Kirjoittaja lintti the warboss »

no,minä en liskoja kerää mutta minulla on huonotapa perehtyä vähän liikaa kavereiteni army bookeihin,joten kerron mielipiteeni.ensinäkin jos on 1895pts ei voi olla lordia.ja ilman velhoa armeijasi on maalitaulu taikojia vastaan.ja minun mielestäni cold onet ei oo huonoja.3+ armor save ei ole paras ,mutta t4 tasa painoitaa tätä.stupidity ei paljoa haitaa kun on cold blood,ja cold onet on paljon vaarallisempi kuin hevonen.tietenkin m7 on yksi huonommista puolista.



armeijastasi sen verran että skinkit vois pistää pienempiin ryhmiin ja ota skink priest niin tulee taika suportia.ja kannataa antaa yhelle saurus yksikölle spawning of tepok varmuuden vuoksi.ja ne ratsataja pienenpiin yksiköihin. mut krog gar on hyvä hand of gods ja taika keihäs ovat hyviä,ja ihmiset pelkää iskeä sitä koska sitten sattuu.
saatan olla pieni, mutta älä kiusaa tai pistän tän yli ison hammastikun sun nenästä sisään!
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijalistat”