Elikkäs hieman kaupunki/piiritystaisteluihin erikoistunut osasto Keisarin kovimpia sotureita. Ideana olisi pärjätä kohtalaisesti kaikelle mahdolliselle universumin pohjasakalle mitä vastaan saattaa tulla.
HQ
Captain Armstrong
-combimelta, auxiliary grenade launcher, thunder hammer
155p
Eihän tämä kapteeni ikinä taisteluun pääse omin jaloin, mutta suurin osa vihollisista käykin onneksi omatoimisesti päälle näillä kulmilla. Toimii taktisten ryhmien lähitaistelutukena ja saattaa ampua vastaan rynnivään mörköön vammankin combimeltalla.
Troops
Tactical squad (10)
-Veteran sgt Doyle: powerfist, bolter
-flamer, heavy bolter
195p
Tactical squad (10)
-Veteran sgt Rodney: powerfist, bolter
-flamer, heavy bolter
195p
Ryhmät Doyle ja Rodney ovat taktisten ryhmien liikkuvampi osa, mieluummin pysyttelevät paikallaan ja ampuvat mutta jos pakko on juoksevat panssarivaunujen perässä objektiiveille ja polttavat jäljellejääneet viholliset pois. Toimivat myös mahdollisina vastahyökkäysyksiköinä jos tarve vaatii.
Tactical squad (10)
-Veteran sgt Watts: bolter, chainsword
-plasmagun, lascannon
190p
Tactical squad (10)
-Veteran sgt York: bolter, chainsword
-plasmagun, plasmacannon
185p
Ryhmät Watts ja York keskittyvät ampumaan vihollisen joukkoja mahdollisimman paljon ja pitämään objektiiveja omassa päässä. Lascannonin saa combat squadiin kätevästi ettei mene kaikki boltterit hukkaan jos tankkeja haluaa sillä ampua.
Elites
Dreadnought Cromwell
-twinlinked lascannon, heavy flamer, extra armor
160p
Dreadnought Nelson
-assault cannon, heavy flamer, extra armor
140p
Molemmat dreadnoughtit ampuu aseistustaan vastaavia kohteita minkä pystyvät, ja etenevät tankkien tukena. Liekinheittimet otin mukaan molempiin maaston vuoksi, tyypillisesti taisteluissa on ollut paljon suojaa.
Heavy support
Vindicator "Iron Fist III"
-extra armor, siege shield
140p
Vindicator "Morningstar"
-extra armor, siege shield
140p
Vaunut nyt ovat melko yksiselitteisiä, molemmat etenevät ja ampuvat samalla tykeillään.
Yleisideana on edetä kapealla alueella tankeilla ja dreadnoughteilla ja jalkaväellä pitää omat objektiivit. Suurin vahinko koitetaan saada aikaan ampumalla, mutta lähitaistelussa pitäisi pystyä puolensa pitämään heikennettyjä yksiköitä vastaan. Vahvuutena on suurehko määrä taktisia marineja sekä varsin tehokas ammunta. Joukot ovat kuitenkin kaikki melko hitaita, joten mitään kovin yllätyksellisiä liikkeitä ei saada aikaan, ja kaukana olevien objektiivien valtaaminen voi olla melkoisen tuskan takana.
Kommentteja, näkemyksiä?
Keltaiset marinet iskee, Imperial Fists 1500 p
Re: Keltaiset marinet iskee, Imperial Fists 1500 p
Näyttää hyvältä listalta. Ehkä kannattaisi ottaa plasmagunit jolekkin toiselle ryhmälle mielummin koska jos ammut tankkia lasseilla niin sinne jää plasmat ampumatta. itse tekisin 2 ryhmää 2 plasmaa ja 2 ryhmää lassi ja vaikka plasmacannon.
Vindikaattorejen lisäksi vois olla heavysupportissa jotain devastaattoria tai predatoria että olisi vähän enemmän rangeakin.
Hemmetti, on niin hyvän näkönen lista ettei enää neuvoja tule minusta :))
ps: Iron Warriorit kumminkin jyrää kaikki impperial fistit galaksista :PPPPPPPPPPP
Vindikaattorejen lisäksi vois olla heavysupportissa jotain devastaattoria tai predatoria että olisi vähän enemmän rangeakin.
Hemmetti, on niin hyvän näkönen lista ettei enää neuvoja tule minusta :))
ps: Iron Warriorit kumminkin jyrää kaikki impperial fistit galaksista :PPPPPPPPPPP
The will is a great factor in every battle.
Without it, you can't use a petty slugga.
Without it, you can't use a petty slugga.
Re: Keltaiset marinet iskee, Imperial Fists 1500 p
Kommentoihan joku tätäkin, luulin jo että lista on liian hyvä/huono/mautonta juustoa kun mitään ei meinannu kuulua... :D
Onneksi nykyjään voi ryhmän pistää combat squadeihin. Jos raskaampia tankkeja on tulossa vastaan niin plasmagun menee kessun kanssa eturyhmään ja lascannoni tulitukeen toiseen ryhmään. Plasmacannonin saattaisin kyllä vaihtaa toiseen lascannoniin jos ylimääräinen nappi jostain löytyisi.Ehkä kannattaisi ottaa plasmagunit jolekkin toiselle ryhmälle mielummin koska jos ammut tankkia lasseilla niin sinne jää plasmat ampumatta. itse tekisin 2 ryhmää 2 plasmaa ja 2 ryhmää lassi ja vaikka plasmacannon.
Heavy supporttiin löytyisi periaatteessa viiden miehen devastator-ryhmä neljällä singolla, vähän vaan epäilyttää niin kalliin ja pienen ryhmän mahdollisuudet säilyä hengissä. Isommassa pelissä tulevat luultavasti kuitenkin mukaan. Tottahan tuo kyllä on että pitkän kantaman aseita ei tähän listaan ny ihan hirveästi löydy, avoimella kentällä voipi tulla ongelmia.Vindikaattorejen lisäksi vois olla heavysupportissa jotain devastaattoria tai predatoria että olisi vähän enemmän rangeakin.
Kas kun satuitkin mainitsemaan Iron Warriorit, taitaa yks semmonen löytyä, tuolta dreadnoughtin jalan alta tosin >:Dps: Iron Warriorit kumminkin jyrää kaikki impperial fistit galaksista :PPPPPPPPPPP