"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Vampire Counts @ UKGT Heat 2

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
Vile
Viestit: 818
Liittynyt: Pe 03.09.2004 18:20
Paikkakunta: örkki luola

Vampire Counts @ UKGT Heat 2

Viesti Kirjoittaja Vile »

Postataan nyt omakin lista, että kaikki voi naureskella kuinka tuli taas nolattua meidän skeneä ulkomailla. Sinänsä aika samantyylinen kuin Maken lista, tuloksetkin sen mukaisia.

Vampire Lord: Skull Staff, Helm of Commandment, Forbidden Lore, Master of Black Arts, summon ghouls

Wight king: Skeletal steed, Lance, BSB, The Drakenhof Banner

Necromancer: Vanhel's, Invocation, 2x Power stone

Necromancer: Invocation, dispel scroll, black periapt

2 x 15 Ghouls: ghast

1 x 10 Ghouls: ghast

2 x 20 Zombies: Banner, musician

10 Black knights: Champion, banner, Banner of Hellish Vigour

4 Blood knights: Standard, Hellfire Banner, Musician


Sarjana 4-1-1, jolla päästiin lopulta sijalle 16, VP:tä ei irronnut kovin kummoisesti joten sijoitus putosi useita sijoja sen perusteella. Tavoite, eli finaaliin pääseminen kuitenkin saavutettiin - battle reportia voidaan katsoa joskus myöhemmin paremmalla ajalla.
Viimeksi muokannut Vile, Ti 04.11.2008 22:25. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
wanhan liiton örkki pomo
Hugatsaga
Viestit: 162
Liittynyt: Ma 24.07.2006 12:44

Re: Vampire Counts @ UKGT Heat 2

Viesti Kirjoittaja Hugatsaga »

Postataan nyt omakin lista, että kaikki voi naureskella kuinka tuli taas nolattua meidän skeneä ulkomailla.

Oliko tuo vitsi? =/
Emmä tiedä onko kellään nyt varaa naureskella. Sen verran hyvin te kuitenkin pärjäsitte. Niin onnittelut finaalipaikasta, varsinkin Makeh:lle top 10 sijoituksesta, on kuitenkin yksi maailman kovatasoisimmista turnauksista (ellei kovatasoisin?). Vieläpä jollain muulla kun demonilegioonalla. Battle reportteja olisi tosiaan kiva lueskella. =)


Lista näyttää todella tehokkaalta. Meinasin kysyä että miksi zombeilla on lippu mutta siitä taitaakin olla aika vaikea ottaa pisteitä kun listasta löytyy helm of commandment ja ainakin 8x 3+ nehekkiä. Saiko muuten kukaan vastustaja turnauksen aikana zombiryhmistä pisteitä?

Pari kysymystä listasta:
-Miksi Dark Acolyte eikä forbidden lore?
Toki necro power stoneilla ja lvl4 vamppi skull staffilla voi heittää sen 6x vanhels vuorossa JOS iso vamppi saa tanssin. Vai oliko vanhel's tanssin spammi edes välttämätön?

-Miten blood knightit suoritti turnauksessa?
En ole ryhmää ikinä peluuttanut mutta ainakin paperilla näyttävät minusta sellaiselta ryhmältä joka tarvitsee vanhelssia ollakseen todella tehokas. Muuten ryhmään voidaan chargata jollakin dragonilla tai greater demonilla ja hakata palasiksi. Tai imeä siren songilla combattiin ja hakata palasiksi. Varsinkaan kun listassa ei oikein ole screeniksi kelpaavia ryhmiä.
Stop making sense! Don't you know where you are? This is the internet!
-rufus sparkfire
MakeH
Viestit: 3101
Liittynyt: To 18.07.2002 15:21

Re: Vampire Counts @ UKGT Heat 2

Viesti Kirjoittaja MakeH »

-Miksi Dark Acolyte eikä forbidden lore?
joo, vilellä taisi käydä sama vahinko kuin omassakin listassa. Eli vampilla oli forbidden lore tosiaan, ei dark acolyteä
"Embrace the filth" -Voices in Oggy's head
Avatar
Vile
Viestit: 818
Liittynyt: Pe 03.09.2004 18:20
Paikkakunta: örkki luola

Re: Vampire Counts @ UKGT Heat 2

Viesti Kirjoittaja Vile »

Oh noes, Make oli hiekoittanut omaan listaansa typon, jonka sitten copypastesin.

Zombeilla on lippu siksi, että niillä olisi combat resoa. Niiden lippu on ns. erittäin tiukassa, ja yhteensä vastustajat saivat pisteet turnauksessa kolmesta zombielipusta (ja neljästä ryhmästä).

Blood Knightit olivat jopa yllättävän väkevä valinta, vaikka yhtään steam tankia, war altaria, hydraa tai treemania ei vastaan tullutkaan. Vastustaja sai näistä pisteet kolmessa pelissä ja niistä kahdessa se oli osa greater goodia kun vastustajan kovat (2x flesh hounds ja 4x iron guts + tyrant sekä 2x gorger) ajautuivat pois muun armeijan luota, maastojen taakse marssiblokkiin. Yhdessä pelissä (ainoassa ilman yhtäkään meleetä blood knighteillä) vastustajan irresistable flickering fire osoittautui liian kovaksi veriritareille, mikä tietenkin kismitti kun vastustaja oli fieldannut great wallin kahdella PB-yksiköllä ja juossut omalle charge rangelleni... Kill list karttui kuitenkin yhdellä KoS:illa, 3 unitilla flesh houndeja, 1 unitilla dragon princejä ja läjällä erilaisia charactereja ja tukiyksiköitä. VP:issä siis selkeästi plussan puolella - täytyy vielä tarkistaa tämä jos battle reportin jaksaa väkertää =)

Jos itse et luota maaston tai 5 infantryblokin screenauskykyihin, löytyy spell lististä myös raise dead, joka on muutenkin väkevä taikuruus.

Toivottavasti selvensi, lisää saa kysyä.
wanhan liiton örkki pomo
MakeH
Viestit: 3101
Liittynyt: To 18.07.2002 15:21

Re: Vampire Counts @ UKGT Heat 2

Viesti Kirjoittaja MakeH »

Oh noes, Make oli hiekoittanut omaan listaansa typon, jonka sitten copypastesin
joo laitettii anskun kans vähä hiekkaa tuleen
"Embrace the filth" -Voices in Oggy's head
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijalistat”