Tau Sniper Dronet
Tau Sniper Dronet
Toimivatko nämä millään tasolla? Ovatko enemmän hauska gimmickryhmä vai saako näitä peluutettua Stealth Fieldillä ja parilla markerlight hitillä yhtään tehokkaammin?
- Half-breed
- Viestit: 10351
- Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
- Paikkakunta: Turku
Re: Tau Sniper Dronet
Ei ne huono ryhmä ole. Taulla vain on heavyssä parempaa kamaa. Tosin ei niitä peluuttamalla ammu itseään jalkaan, joten jos tykkäät figuista/ideasta, niin ota niitä listaasi vaan.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Re: Tau Sniper Dronet
Samaa kysymystä joskus pohtineena kaipaisin pikkuisen perusteluja vastaukselle. Parempi kama hevisupportissa tarkoittaa luonnollisesti hammerheadeja, mutta muuten viestissäsi on aika vähän asiaa.Half-breed kirjoitti:Ei ne huono ryhmä ole. Taulla vain on heavyssä parempaa kamaa. Tosin ei niitä peluuttamalla ammu itseään jalkaan, joten jos tykkäät figuista/ideasta, niin ota niitä listaasi vaan.
Turun huonoimmaksi rankattu 40k-pelaaja 2012!
Tiistaisin 40k:ta Turun Fantasiapeleissä!
Tiistaisin 40k:ta Turun Fantasiapeleissä!
Re: Tau Sniper Dronet
Taitaa olla syy siinä että vähänkään isomman pistemäärän pelissä tarvitaan yleensä niin monta Railgunilla varustettua yksikköä kuin mahdollista. Koska Railguneja saa vain Heavy Supportiin, niin sellaiset HS-valinnat joilla ei Railgunia ole, tuppaavat jäämään valitsematta.
- Haizelhoff
- Valvoja
- Viestit: 2207
- Liittynyt: To 15.05.2008 18:30
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Tau Sniper Dronet
Hammerhead skyray ja broadsidet on kaikki musta hyviä yksiköitä, ja niin on sniperdonetki, mutta stereotyyppisessä "kilpailuhenkisessä" tau armeijassa on podi/rifle battlesuiteja korvaamaan railriflet, ja taulta puuttuu antitankki aika lailla kaikkialta muualta kuin HS:ä. Elikä yleensä se tau armeijaa tarttee enemmäön sitä antitankkii ku anti-meqiä. Tientenkin jos haluat ottaa fusion blastereita droppaaville battlesuiteille elitesiin, niin ottaisin ehkä jopa yhden slotin sniper droneja (mutta kaks hammerheadia isoilla lätyillä olis silti hyvä).
Re: Tau Sniper Dronet
Sniper dronet on kyllä siistejä ja ihan näppäriä olivat myös kun niitä testailin joskus sillon uuden kirjan ilmestyessä. Julma tosiasia kuitenkin on se, että vaikka ei ottaisikaan kolmea tankkia heavy supporttiin ottaa silti mielummin railgun battlesuitteja kuin puolihämäriä snipuyksiköitä. Nyt sentään uusilla säännöillä noiden scoraamattomuus ei tuo lisä palloa näiden jalkaan. Hyviä kyllä pieniin peleihin joissa ei ole välttämättä niin paljon pisteitä käytettäväksi heavy supporttiin. Tai apocalypseen jossa millään ei ole väliä :P Mielummin kuitenkin tosiaan ottaa ne s6 shotit crisis suiteilta tai sitten ottaa ne railriflet suoraan pathfindereille.
Itselläni on kyllä dronet ja fire warriorit bitsboksissa odottamassa seuraavaa tau armeijaan tarttumista, konseptina sen verran siisti että pakko niitä kai on askarrella.
Itselläni on kyllä dronet ja fire warriorit bitsboksissa odottamassa seuraavaa tau armeijaan tarttumista, konseptina sen verran siisti että pakko niitä kai on askarrella.