"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Kroot city

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Avatar
Tazidan
Viestit: 46
Liittynyt: Su 02.09.2007 18:01

Kroot city

Viesti Kirjoittaja Tazidan »

Olisi suunnitelmissa alottaa Planetstrike ja itse pelaan Krooteilla niin pitkän tuumailun jälkeen päädyin siihen tulokseen, että vaikka Krootit kiertelevät yleensä nopeasti ympäriinsä ja pystyttävät vain pieniä leirejä, niin kuitenkin jossain voisi olla Endor-tapaisia korkeita & isoja puita, minne Krootit ovat asettautuneet ja rakentaneet "kaupungin" (jos sitä nyt voi kaupungiksi sanoa)

Ajattelin tehdä polystyreenistä n. 5-10cm paksuja runkoja ja "katkaista" puun, koska a) sen lehvistön tekemisessä on liian paljon hommaa ja b) ukkojen liikuttelu olisi vaikeaa
Tasanteet voisi tehdä simppelisti pahvista tai 5mm foamista ja detaljiksi lisätä pari luurankoa ja lihanpalaa. Kroottien majojen suunnittelu ovat viellä hieman vaiheessa, mutta käytän kai telttoja, semmoisia "pusseja", jotka roikkuvat oksista ja (Kroot kodexin mukaan) kaiverran onkaloita ihan runkoihin. Piirsin tästä koko systeemistä jonkinmoisen luonnoksen, jonka voin myöhemmin sitten laittaa tänne. (Piirsin sen A3 paperille, mutta meidän skanneri on kokoa A4...)'

Elikkäs kysymys kuuluu: Mitä mieltä olette? (Tämä homma siis EI ole valmis (vielä). Se muhii vielä takaraivossani. :DD)
Viimeksi muokannut Tazidan, Ke 09.09.2009 09:54. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Avatar
Hanska
Viestit: 761
Liittynyt: Pe 11.02.2005 13:31
Paikkakunta: Tampere

Re: Isoja puita

Viesti Kirjoittaja Hanska »

Mahtava idea!
Wh40k 2nd edition rulebook kirjoitti:Remember that you're playing to enjoy a challenging battle with friends, where the spirit of the game is more important than winning at any cost.
Avatar
Barnabas
Viestit: 1224
Liittynyt: Pe 01.12.2006 21:10

Re: Isoja puita

Viesti Kirjoittaja Barnabas »

Hyvä idea, laitathan sitten kuvia tännekkin?


Btw, tarkoitit vissiin Jedin paluuta, etkä Imperiumin vastaiskua.
Avatar
Ilfierno
Viestit: 340
Liittynyt: La 12.07.2008 00:12

Re: Isoja puita

Viesti Kirjoittaja Ilfierno »

Hieno idea tosiaan, haluan nähdä nämä valmiina.

Nuista puista sen verran, että miten meinasit katkaista? Itse mietin, että se olisi melko radikaalia katkaista suoraan keskeltä se. Mitä jos katkaiset sen, mutta liität kaksi osaa jollain saranan tyylisellä mekanismilla? Tuolloin voin avata sen kun tarvii ja sulkea sen. Itse näen tämän hienona ideana, kun kuvittelen, että isken puun kiinni ja sieltä jossain reiäsä kroottia näkyy :p

Mutta muhinoi ajatusta päässäs ja kerro toki mitä meinaat. :)
Avatar
Nummi
Viestit: 937
Liittynyt: La 26.04.2008 23:47
Paikkakunta: Helsinki

Re: Isoja puita

Viesti Kirjoittaja Nummi »

Eijei! Se idea pitää saada äkkiä sieltä päästä ulos ja toteutukseen! Haluan nähdä! "Äitii!"
Myöskin idea saattaa jämähtää jos sen jättää liiaksi aikaa hautomaan.

Want pictures Plz!
Avatar
Tazidan
Viestit: 46
Liittynyt: Su 02.09.2007 18:01

Re: Isoja puita

Viesti Kirjoittaja Tazidan »

juu-u kyllä tämä idea varmasti toteutuu, kun tällä hetkellä terrain-saldo on 1 teltta ja 1 nuotio. -.-

Sillä katkaisulla meinasin sitä että puun rungot olisi tarpeeksi korkeita, että niihin ne tasanteet mahtuu. Jotakin siellä 22 tuuman paikkeilla. Siis siksi, ettei tarvitse modeleita liikutella millään kättä pidemmällä. Puu kuvitteellisesti jatkuu ylöspäin, mutta ihan peliperformanssia ajatellen pistäisin ne poikki.
Avatar
Tazidan
Viestit: 46
Liittynyt: Su 02.09.2007 18:01

Re: Isoja puita

Viesti Kirjoittaja Tazidan »

Drumavatic´ kirjoitti:Eijei! Se idea pitää saada äkkiä sieltä päästä ulos ja toteutukseen! Haluan nähdä! "Äitii!"
Myöskin idea saattaa jämähtää jos sen jättää liiaksi aikaa hautomaan.

Want pictures Plz!
Ihan rauhassa vaan kyllä mää tän teen :)
Avatar
Tazidan
Viestit: 46
Liittynyt: Su 02.09.2007 18:01

Re: Isoja puita

Viesti Kirjoittaja Tazidan »

Kuva

Tässä tämä illustraatio nyt on. Siinä näkyy siis Endor-tyyliin rakennettuja tasanteita puiden ympärille.

1. puussa on tämmöisiä jänniä majoja, joiden designin itse kehitin japanilaisista riisipalloista :D. Ne siis roikkuvat oksista, lattia on tasainen ja oviaukko tuli Kroot-teltoista.

2. puuhun piirsin kuvaa tästä onkalosta, jonka krootit ovat vaikkapa materiaalinputteessa kaivertaneet Evisceratorilla.

Viimeisessä puussa roikkuu teko-oksista lihanpaloja, kalaa ja ihmispäitä, jos nälkä yllättää yöllä. =) (Vaikkakin Krootit totta puhuen pitävät enemmän raa'asta ja tuoreesta lihasta eikä puussa roikuttelu tee sitä yhtään paremmaksi.)

----------------------------------

Sitten voisin tässä samalla kysyä puumateriaali-ideoita. Tällä hetkellä suunnitelmana on polystyreeni ja pahviputki+alumiinifolio. Foliosta saa mukavasti ja nopeasti puunkuoren rypistelemällä, mutta pahviputkeen ei voi kaivertaa minkäänlaisia koloja. Ainahan kuitenkin voi tehdä styreenistä juuri sen kaiverrattavan osan...
Niin että onko kenelläkään mitään muita ideoita puiksi? (ja siis otsikon mukaan isoja puita tässä rakennellaan.
Joonatin
Viestit: 519
Liittynyt: Pe 21.03.2008 00:01
Paikkakunta: Tampere

Re: Isoja puita

Viesti Kirjoittaja Joonatin »

Kaipa se foami on käytännöllisimpiä aineita tuohon hommaan. Pahviputkista tulee helposti typerän näköisiä kun ovat melkolailla suoria ja se pinnan tekstuurikin on mitä on. Foliosta voisi kuvitella tulevan ihan nättiä pintaa, mutta luulisin että se ei maalattuna todennäköisesti kestä käsittelyä pätkän vertaa vaan maali lohkeilisi iloisesti pelipöydälle aina kun puu liikahtaa.
Painting miniatures is like making love to a beautiful woman... It doesn't happen in real life.
Oi, maalattuja figuja, kuinka söpöä

Öljyväri-tutoriaali
Avatar
Vesihiisi
Viestit: 1292
Liittynyt: Ma 06.03.2006 23:48
Paikkakunta: Espoo

Re: Isoja puita

Viesti Kirjoittaja Vesihiisi »

Hauska idea. Mietin sopisiko joihinkin kohtiin tasanteita jonkinlaiset kaiteen tapaiset? Saattaisi lisätä monipuolisuutta, jos tuollaisella vaikka pelaisi jotain Skirmish mättöä, jossa pahat Imperialistit tulisivat ryöstämään ja tuhoamaan Kroottiasumuksia, niin olisi jotain minkä takana kyykkiä. Tai ehkä jonkinlaisia oksista tehtyjä barrikaadeja? Saattaa toki olla hankala tai jopa huonokin idea.

Yksi vaihtoehto puun pintaan voisi hyvinkin olla Green Stuffin käyttö valmiin putken päälle. Maelstrom Gamesista tuota irtoaa aika halvalla, ja jos ei ulkomailta halua tilata niin Taistelutarvike myy myös hyvään hintaan. Toki joitakin halvempia massoja voisi hyvin käyttää myös.

Tulee hauskasti mieleen Thief 2 kenttä, jossa on isoissa puissa asuvia puhallusputkia käyttäviä apinamiehiä, jotka mutisevat omiaan. Vaikka sinänsä aika erilaisesta aiheesta onkin kysymys.
Miau.
Avatar
Tazidan
Viestit: 46
Liittynyt: Su 02.09.2007 18:01

Re: Isoja puita

Viesti Kirjoittaja Tazidan »

Juu ajattelin itsekkin näitä kaiteita ja barricaadeja. Mutta teen tämän kentän tarkoituksena olla realistinen. Kroottien aika menee metsästykseen ja selviytymiseen, eikä kaikenmaailman turhuuksiin ole aikaa (esim. patsaisiin)
Avatar
Hanska
Viestit: 761
Liittynyt: Pe 11.02.2005 13:31
Paikkakunta: Tampere

Re: Isoja puita

Viesti Kirjoittaja Hanska »

Tazidan kirjoitti:eikä kaikenmaailman turhuuksiin ole aikaa (esim. patsaisiin)
Kyllä joka kroottikylässä nyt aina yksi toteemi pitää olla.
Wh40k 2nd edition rulebook kirjoitti:Remember that you're playing to enjoy a challenging battle with friends, where the spirit of the game is more important than winning at any cost.
Avatar
Tazidan
Viestit: 46
Liittynyt: Su 02.09.2007 18:01

Re: Isoja puita

Viesti Kirjoittaja Tazidan »

Hanska kirjoitti:Kyllä joka kroottikylässä nyt aina yksi toteemi pitää olla.
Njoo. Jos jostakin Anghkor Prokin saisi... niin sen maalaisi vaan codex greyllä.
Avatar
P. Ruuhijärvi
Viestit: 1498
Liittynyt: Ke 06.02.2008 20:16
Paikkakunta: Tulii mänii Jämsän välii.

Re: Isoja puita

Viesti Kirjoittaja P. Ruuhijärvi »

Juu ihan kiinnostavalta idealta näyttää.
Suurin ongelma lienee juuri tuo puitten materiaali; SuomiVaahtohan tähän sopisi muokattavuudeltaan parhaiten, mutta mokomasta on vaikea tehdä puumaisia levymuodonsa ansiosta, jollei rungon leveydestä tingitä.
Keksinet varmaan erikoissääntöjä näitä varten. Itse ainakin olisin otettu, kun valtava Kroottilauma hyppelehtii nuista tasanteista tuplaykkösiin kuollen.
Ilfierno kirjoitti: Sun pelkästä viestistä tietää kuka sen kirjottaa, ei tarvi nimeä katsoa. Sen verran omaperäisellä tavalla kommentoit. :)
Avatar
Tazidan
Viestit: 46
Liittynyt: Su 02.09.2007 18:01

Re: Isoja puita

Viesti Kirjoittaja Tazidan »

No ainakin tähän kenttään saa jotenkin ängettyä sen Fieldcraft-säännön. Ja jos vääntäisi Stalkereiden Ambush-sääntöä sellaiseksi, että ne hyppää puista Deep Strikella ja suoraan assaulttiin. :)

Olisin Hot wire cutteria vaille valmis aloittamaan ensimmäistä puuta MUTTA se sattuu olemaan sitten lainassa. :(
Avatar
Tazidan
Viestit: 46
Liittynyt: Su 02.09.2007 18:01

Re: Isoja puita

Viesti Kirjoittaja Tazidan »

Joonatin kirjoitti:Pahviputkista tulee helposti typerän näköisiä kun ovat melkolailla suoria ja se pinnan tekstuurikin on mitä on. Foliosta voisi kuvitella tulevan ihan nättiä pintaa, mutta luulisin että se ei maalattuna todennäköisesti kestä käsittelyä pätkän vertaa vaan maali lohkeilisi iloisesti pelipöydälle aina kun puu liikahtaa.
Kokeilin tuota pahviputkisysteemiä niin ei se suoruus haittaa, kun alumiinifoliota vähän rypistelee. Sitten vaan Green Stuffia alaosaan niin siitä saa hyvät juuret ja oksat. Ja ruskea spraymaali pysyy lestissään, vaikka koko systeemiä vähän liikuttelee.

Ehkä pienimmät puut voisi tehdä tästä.
Avatar
Ilfierno
Viestit: 340
Liittynyt: La 12.07.2008 00:12

Re: Isoja puita

Viesti Kirjoittaja Ilfierno »

Aaawww, mutta minä halusin ne puut sellaseksi jaettaviksi. Samallai miten mun muumitalo oli sillo aikoinaa... :(((
Avatar
Tazidan
Viestit: 46
Liittynyt: Su 02.09.2007 18:01

Re: Isoja puita

Viesti Kirjoittaja Tazidan »

Ilfierno kirjoitti:Aaawww, mutta minä halusin ne puut sellaseksi jaettaviksi.
Kerroppas vähän enemmän tosta. Kun totta puhuen en oikein tajunnut.
Avatar
Nummi
Viestit: 937
Liittynyt: La 26.04.2008 23:47
Paikkakunta: Helsinki

Re: Isoja puita

Viesti Kirjoittaja Nummi »

Tazidan kirjoitti:
Ilfierno kirjoitti:Aaawww, mutta minä halusin ne puut sellaseksi jaettaviksi.
Kerroppas vähän enemmän tosta. Kun totta puhuen en oikein tajunnut.
Niin että sen voi avata keskeltä ja katsoa sisään. Sellainen kahtiajako ovi.

Kuva Niinkuin tämä.

Meillä sattui toi olemaan niin tunnistin heti mitä tarkoitit :)
Avatar
Tazidan
Viestit: 46
Liittynyt: Su 02.09.2007 18:01

Re: Isoja puita

Viesti Kirjoittaja Tazidan »

juu nyt tajusin. Mutta en oikein suunnitellut tuommoisia puita. Kun enintään kaiverran muutaman kolon puun runkoon ja sen sisään voi laittaa ukot ulkopuolelta (niinkuin tuossa luonnoksessani) jos niitä alkaa kesken pelin availemaan niin ei siitä tule kuin ruumiita.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”