Taika: The Foot of Gork (tai Gork's warpath)
Säännöissä sanotaan: Gork stomps down on any one enemy unit on the table.
Joten saako kyseinen yksikkö olla lähitaistelussa (säännöissä ei kielletä)?
Lasketaanko yksinäiset characterit tai Empiren detachmentit yksiköiksi (omasta mielestä ei). Detachmentit lasketaan yksiköiksi varmaan sen jälkeen kun ne "irtoavat" parent-yksiköstä?
Kysymys Foot of Gork taiasta
Kysymys Foot of Gork taiasta
Call me Snake
- minisaarnaaja
- Viestit: 428
- Liittynyt: Pe 09.08.2002 11:02
- Paikkakunta: Jyväskylä
Lähitaistelusta en tiedä, mutta kyllä yksittäiset charrut ja detachmentit ovat omia unittejaan, niin tälle taialle kuin muillekin.
Suomenkielinen maalausopas ja maalaus- ja konvertointiaiheisia artikkeleita - http://www.wellofminiatures.wordpress.com
Re: Kysymys Foot of Gork taiasta
Ei. Lähitaisteluun taikominen pitää erikseen sallia loitsun kuvauksessa. Kts. sääntökirja s. 135, Casting spells. "Any unit" ei ilmeisesti GW:n kielenkäytössä tarkoita lähitaistelussa olevia unitteja.Plissken kirjoitti:Taika: The Foot of Gork (tai Gork's warpath)
Säännöissä sanotaan: Gork stomps down on any one enemy unit on the table. Joten saako kyseinen yksikkö olla lähitaistelussa (säännöissä ei kielletä)?
Hahmojen targetointisäännöt löytyvät oikein otsikkonsa alta sääntökirjasta. Kts. Characters and units as targets of spells, s. 139. "Note that characters on their own ... are classed as units as well, so spells that target units can be cast on these targets."Lasketaanko yksinäiset characterit tai Empiren detachmentit yksiköiksi (omasta mielestä ei).
Detachmenteista todetaan Empiren armeijakirjan sivulla 8; "...is a normal unit and is completely separate and independent from its parent unit..." ja niin edelleen. En halua lainata Alession rautalankavääntöä sen enempää. Suosittelen lukemaan koko aukeaman ajatuksella läpi ja vertaamaan yllämainittuihin magiasääntöihin.Detachmentit lasketaan yksiköiksi varmaan sen jälkeen kun ne "irtoavat" parent-yksiköstä?
-J