Sivu 1/1
Warriors of chaos (päivitetty 29.7)
Lähetetty: Ke 31.03.2010 22:17
Kirjoittaja ipsu
Aattelinpa aloittaa armeijjan maalaamisen fabaan. Ekan figun sain jo valmiiksi. Figu kiiltelee lakan takia (vaikka mattalakka olevinaan onkin). Tärkeintä on kuitenkin että maalit pysyy.
Joka kohdassa on vähintään 2 kerrosta maalia mutta silti paljon vähemmän kuin mitä tavallisesti laitan, ja se kyllä näkyy. Ei vaan isoa määrää figuja jaksa maalata asenteella "maalaan nyt niin hyvin kuin osaan".
Re: Marauder horseman
Lähetetty: To 01.04.2010 13:30
Kirjoittaja Dru Perim
ipsu kirjoitti:...Joka kohdassa on vähintään 2 kerrosta maalia mutta silti paljon vähemmän kuin mitä tavallisesti laitan, ja se kyllä näkyy. Ei vaan isoa määrää figuja jaksa maalata asenteella "maalaan nyt niin hyvin kuin osaan".
Ei tuota parempaa tarvitsekkaan pelifiguihin laittaa. Monet eivät ikinä maalaa edes tuolle tasolle. Figu on erinomaista perussettiä sopivasti rajoitetulla värivalikoimalla. Kun saat alustan vielä valmiiksi, niin figu vasta varsinaisesti "herää henkiin". Itse ainakin olen huomannut, että huonosti tehty alusta hukuttaa alleen hyvinkin maalatun figun ja hyvin tehty alusta taas saa huonomminkin maalatun figun kukoistamaan.
Jos on pakko sanoa jotain negatiivista, niin itse suosisin vaaleampaa settiä, mikä näyttää pelipöydällä paremmalta, mutta nyt sitten jo viilataan pilkkuja.
Re: Marauder horseman
Lähetetty: To 01.04.2010 14:09
Kirjoittaja ipsu
Itseäni häiritsee myös tuo tummuus, mutta se jotenkin kuuluu asiaan kun on kaaos kyseessä. Aloitinkin jo seuraavaa valkoisella hepalla niin on vähän vaaleampi. Siinä kulutin pelkästään hevoseen enemmän aikaa kun tässä koko nappiin joten taitaa jäädä ainoaksi valkoiseksi. Alustat laitan kanssa kuntoon kun saan yksikön valmiiksi.
Re: Marauder horseman
Lähetetty: To 01.04.2010 22:57
Kirjoittaja ipsu
Päivitänpä tätä vielä parilla kuvalla. Onnistu tämä muusikko aika paljon paremmin mutta toisaalta kulu sitä aikaakin enemmän. Kuvatkin parempia kun Accu muokkas.
Re: Marauder horseman (update)
Lähetetty: Pe 02.04.2010 00:18
Kirjoittaja Kylis
Todella kaunista jälkeä! Tuollain, kun maalaat koko yksikön, niin saat olla ylpeä itsestäsi! Vielä baset, niin ne näyttävät mahtavammilta! Eli jatka samaan malliin ja tahtiin!
Re: Marauder horseman (update)
Lähetetty: Ma 05.04.2010 19:35
Kirjoittaja ipsu
Sain yksikön valmiiksi. Kommentteja ja parannusehdotuksia otetaan vastaan.
Re: Marauder horseman (yksikkö valmis)
Lähetetty: Ma 05.04.2010 20:59
Kirjoittaja Kylis
Todella kauniita, varsinkin nyt kun sait baset tehtyä!
Re: Marauder horseman (yksikkö valmis)
Lähetetty: Ma 05.04.2010 21:04
Kirjoittaja Kakapo
Oikein hieno hevospoppoo. Basetus iskee jotenkin erityisen hyvin. Räikeän eriväriset hepatkin tuovat mukavasti kontrastia yleisilmeeseen. Tälle tasolle kun maalaat kokonaisen armeijan niin nostan hattua.
Re: Marauder horseman (yksikkö valmis)
Lähetetty: Ma 05.04.2010 21:51
Kirjoittaja ipsu
joo kiitti :). Noitten basejen kanssa piti vähän kokeilla ennen kun löyty sopiva. Kattelin maisemakuvia norjastakin että tulis hyvä. Ruohossa on sekasin kuollutta ruohoa ja sitä tummanvihreää niin on vähän kirjavampi versio. Mietin että pitäskö tehä 3 yksikköä näitä niin että ois yhet tummilla hevosilla, toiset vaaleilla ja kolmannet vaikka semmoset joissa on kaikki loput mutta saa nyt nähä mitä keksin.
Re: Marauder horseman (update)
Lähetetty: Ke 07.04.2010 15:42
Kirjoittaja Dru Perim
ipsu kirjoitti:Sain yksikön valmiiksi. Kommentteja ja parannusehdotuksia otetaan vastaan.
Erittäin kaunista. On oikein sääli, että eivät kestä mitään ja joutuvat poistmaan pöydältä yleensä ensimmäisten joukossa.
Jos haluat helpon parannusehdotuksen - toivottavasti ainakin, niin voisit kokeilla laittaa jokaiselle baselle ihan pikkuruisen vihreämmän ruohotupsun. Kaiken ruohon ei tarvitse olla täysin kuollutta. Se toivon mukaan herättäisi baseja lisää henkiin.
Itse en muuten tekisi eri yksiköitä eri värisillä hevosilla. Pidä hevosten väritykset vain sekavina ja "kaoottisina". Violetti, figujen ulkonäkö, ja baset sitovat figuja kyllä riittävästi yhtenäiseksi kokonaisuudeksi.
Re: Marauder horseman (yksikkö valmis)
Lähetetty: Ke 07.04.2010 16:01
Kirjoittaja ipsu
Kiitos kommentista. Ruoho on vain puoliksi kuollutta ja ajattelin ettei tuolla kivikossa mitään kovin vihreää kasva. Voisin kumminkin kokeilla tehdä vähän vihreämpää sekoitusta. Mietin sitäkin että laitanko jotain romua baseille, esim. pieniä pääkalloja jäi yli, samoin keihäitä mutta ne on luultavasti vähän liikaa kumminkin. Aloin konffaamaan lohikäärmettäkin niin siihen panostan sitten paljon enemmän.
Re: Marauder horseman (update)
Lähetetty: Ke 07.04.2010 17:19
Kirjoittaja Kharon
Dru Perim kirjoitti:ipsu kirjoitti:
Jos haluat helpon parannusehdotuksen - toivottavasti ainakin, niin voisit kokeilla laittaa jokaiselle baselle ihan pikkuruisen vihreämmän ruohotupsun. Kaiken ruohon ei tarvitse olla täysin kuollutta. Se toivon mukaan herättäisi baseja lisää henkiin.
Mä taas tekisin ihan päinvastoin, laittaisin kunnolla kellastunutta/kuollutta ruohoa. Ja hyvältähän nuo beissit näyttää, erikokoista murikkaa jne. Toki jotakin pientä yksityiskohtaa voisi pistää jos haluaa viedä seuraavalle tasolle.
Re: Marauder horseman (yksikkö valmis)
Lähetetty: Ke 07.04.2010 17:40
Kirjoittaja Dru Perim
ipsu kirjoitti:Voisin kumminkin kokeilla tehdä vähän vihreämpää sekoitusta.
Älä siis muuta tuota perusruohon väriä. Laita siis ihan vain keltaisen ruohon sekaan 1 pienen pieni mätäs vihreämpää ruohoa per base. Ja kuten yltä jo huomaat, niin vastakkaistakin mielipidettä on, eli teet tietysti just niin kuin omaa silmää miellyttää...
Re: Marauder horseman (yksikkö valmis)
Lähetetty: To 08.04.2010 12:57
Kirjoittaja ipsu
Joo no toi yksikkö pysyy kyllä tommosena. Saa nyt nähä tuleeko muihin jotain muutakin, ainakin tärkeimmille figuille. Kivikossa mennään joka tapauksessa.
Re: Marauder horseman (yksikkö valmis)
Lähetetty: To 08.04.2010 16:15
Kirjoittaja Bladetongue
Erittäin hyvän näköiset marahorsemanit, tykkään väriteemasta ja hevosten erivärisyys tuo mukavasti vaihtelua. Itsekkin maalaan yleensä hevoset erivärisiksi, jotta erottuisivat hieman peli-pöydältä. Baset ovat erinomaisesti onnistuneet ja näyttävät todella hyviltä, kyllähän sinne voi lisätä pääkallon ja keihäitä jos haluaa, sehän on pelaajasta itsestään kiinni. Lohikäärmettä odotellessa ja muuta tuontantoasi sitten tulevaisuudessa. Jatka samaan malliin.
Re: Warriors of chaos
Lähetetty: Ma 19.07.2010 18:09
Kirjoittaja ipsu
Päivitystä vähän hitaasti kun on ollut kirjautumisen kanssa ongelmia ja muuta sellaista. Mitään valmista yksikköä ei siis oo, lohikäärmekin saa odottaa parempia aikoja. Nyt siis sorcererista kuva ja seuraavaksi ehkä hellcannonia :)

Re: Warriors of chaos (päivitetty 19.7)
Lähetetty: Ma 19.07.2010 19:50
Kirjoittaja Da Arskour
Erittäin hienoa jälkeä :). Erityisesti silmää miellyttää tuo nurglen vihreä esim tuolla olkapanssarissa. Myös hevosen iho on hyvin onnistunut kuten myös esmes tuo ihmisen pää tuossa hevosen sivulla. Jään odottamaan jatkoa innolla :)
Re: Warriors of chaos (päivitetty 29.7)
Lähetetty: To 29.07.2010 23:50
Kirjoittaja ipsu
Tässä ois kuvaa keskeneräisestä hellcannonista. Aikaa sen tekemiseen on kulunut paljon. Joskus keväällä aloitin skulptaamaan ja nyt en enää vaan jaksa :P. Kaikki pikkuvirheet peittyy kyllä maalin alle :). Kaikenlaista palautetta otetaan kyllä mielellään vastaan.

Re: Warriors of chaos (päivitetty 29.7)
Lähetetty: La 31.07.2010 19:50
Kirjoittaja Usermaatra
Hauska blogi ja hevosmaroista tykkään kovasti minäkin, yleisestiottaen oikeen hyvää jälkeä.
helcannonista; todella hyvä alku, mutta fiilis on tälllähetkellä vähän köntsämäinen, mutta ei se nyt suuresti häiritse. Sitten esim nuo GS:stä tehdyt "piikit" tai mitkälienee kaaostyöntymät kaipaisi ehkä pintascultpia, kuten osa muistakin GS kohdista.
Kieli on oivallinen, samoin pyssyn suuaukko muutoin.
Re: Warriors of chaos (päivitetty 29.7)
Lähetetty: Su 01.08.2010 11:30
Kirjoittaja ipsu
jees, kiitos kommentista :). Kaveri sanoi eilen myös että koko tykki kaipaa jotain pintatekstuuria mutta oli sitä mieltä että riittää jos siihen maalaa esimerkiksi jotain roisketta, verta ym. Aika nurglemainenhan tuosta tykistä kyllä tulee vaikka aluksi oli tarkoitus jotain tzeentchimäistä koittaa väkertää.