"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Croe's Cutthroaths & Field Promotion

Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Avatar
Kaapelikala
Viestit: 4446
Liittynyt: Ma 30.06.2003 13:43
Paikkakunta: Espoo

Croe's Cutthroaths & Field Promotion

Viesti Kirjoittaja Kaapelikala »

Dodiin. Croe's Cutthroats yksiköllä on erikoinen johtaja (erilaiset aseet, paremmat statit), mutta ei Officer-kykyä. Field Promotionilla jostakin dudesta tulee uusi johtaja ja se korvataan johtaja-modelilla. Pitääkö tämä uusi "Croe" omat lelunsa ja stattinsa vai saako hän johtajan statit ja aseet?

Vrt. esim. Boomhowler & Co, jossa Boomhowler on Officer, joten hän ei uudelleensynny.
Avatar
Datsi
Viestit: 1966
Liittynyt: Su 16.10.2005 19:10
Paikkakunta: Helsinki

Re: Croe's Cutthroaths & Field Promotion

Viesti Kirjoittaja Datsi »

Se uusi croe on sama croe joka kuoli, sillä oli mk1:ssä sääntö "nine lives" joka anto sen kuollessaan korvata toisen figun siinä yksikössä, sääntömuutoksessa sitä ei tarvinnu antaa sille kun officer -säännön poisjättäminen ajoi saman asian :P
"Kun netti on poissa, figut tanssivat pöydällä."
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Re: Croe's Cutthroaths & Field Promotion

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Jep, käytännössä siis se kuollut modeli ei ollutkaan "se oikea Croe", vaan kaksoisolento. Oikea Croe on niin ovela kelmi, että syöttää koko muun unitin kuolon kitaan ennen kuin itse altistuu hengenvaaralle, eli uusi unit leader saa Croen statit ja aseet.

Käytännössä kuitenkin uusi leader model on eri model kuin vanha leader model, joten vanhaan leader-modeliin vaikuttaneet efektit eivät vaikuta uuteen leader-modeliin, ja johtajaksi muuttuneella modelilla olleet efektit ovat päällä uudella Croella. Ihan normaalien Field Promotion-sääntöjen mukaan siis mennään.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
Kaapelikala
Viestit: 4446
Liittynyt: Ma 30.06.2003 13:43
Paikkakunta: Espoo

Re: Croe's Cutthroaths & Field Promotion

Viesti Kirjoittaja Kaapelikala »

Tuota mietin itsekin kanssa, mutta piti vain varmistaa. Kieltämättä aika äijä mieheksi :D
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “PP: Säännöt”