"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Brotherhood champion.

Warhammer 40.000 -pelin säännöt ovat yleensä enemmän tai vähemmän tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Marbo
Viestit: 242
Liittynyt: Ke 01.07.2009 21:24

Brotherhood champion.

Viesti Kirjoittaja Marbo »

Silmäillessäni Grey knightien codeksia sattui silmääni yksi sangen ristiriitainen kohta.
Brotherhood championilla on peruspisteissään anointed blade, joka antaa re-rollit kaikkiin to wound heittoihin.
Lisäksi Champalle voi ostaa digital weaponsit, jotka antavat re-rollata yhden to wound heiton.

Tarkoittaako tämä sitä, että voisit re-rollata jo valmiiksi yhden re-rollatun heiton?

Itsestäni ainakin re-rollien re-rollit kuulostavat hölmöltä.
Avatar
Natura
Viestit: 237
Liittynyt: Su 04.06.2006 09:58
Paikkakunta: Kouvola
Viesti:

Re: Brotherhood champion.

Viesti Kirjoittaja Natura »

Sääntökirjassahan sanotaan ihan erikseen: "re-rolled dice may never be re-rolled twice." Näyttäisi vähän siltä että codexin kirjoittaneet eivät vain ole huomanneet laittaneekseen ostolistalle kaman josta ei ole mitään hyötyä.
"That which is unknown and unseen always commands the greatest fear." -Culexus Temple
Marbo
Viestit: 242
Liittynyt: Ke 01.07.2009 21:24

Re: Brotherhood champion.

Viesti Kirjoittaja Marbo »

Natura kirjoitti:Sääntökirjassahan sanotaan ihan erikseen: "re-rolled dice may never be re-rolled twice." Näyttäisi vähän siltä että codexin kirjoittaneet eivät vain ole huomanneet laittaneekseen ostolistalle kaman josta ei ole mitään hyötyä.

Toisaalta yhä useammat codeksit ja characterit polkevat nykyään sääntökirjan sääntöjä (esim. wazdakka gutsmekin turbo boost ja Vindicaren deadshot).
On se kuitenkin aina mahdollista, että tekijät ovat sössineet koko jutun...
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Re: Brotherhood champion.

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Jos saisit rerollia rerollin, meinais se että onnistuisit lopulta aina. Varmaan todennäköisempää että on tapahtunut virhe?
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Säännöt”