Ei ole suurin markkinaosuus enää. Oli joskus, ei ole enää. Q2 2012 Applen osuus mobiililaitteista (puhelin) oli 6,9%, iOS 18,8 vrt Android 64,1%. Tableteissa tilanne on toki toinen, Q2 2012 iOS osuus 69,6%.jamovoima kirjoitti:Tulee myös windowsille ja androidille jahka kerkeävät. iLaitteilla taitaa olla kuitenkin suurin markkinaosuus noissa mobiilisysteemeissä niin aika loogista, että niille julkaistaan kaikki ekana.Kaapelikala kirjoitti:Ja jos ei ole sitä iLaitetta, senkin pitää hommata. Koska GW tykkää Applesta niin kauheasti, ovat julkaisemassa tuota iCodexina iKirjakaupassa, jota voi käyttää vain ja ainoastaan iLaitteella, jossa pyörii iKäyttöjärjestelmä! Hahaa!Huru-ukko kirjoitti:Tuosta hinnasta sellainenkin asia tuli mieleen, että tällä viimevuosien tahdilla sen sääntökirjan joutuu kumminkin ostamaan useammin, kuin codexin.
Hauskasti iLaitteilla voi käyttää Kindleä sun muita ei-Apple-alustoje. Mutta iKirjakaupasta ostamiasi kirjoja et voi käyttää millään muulla, kuin iLaitteilla, joissa iKäyttöjärjestelmä.
Myös tietokonepuolella on hauskaa. MacOSX käytetään enemmän kuin MS Windows Vistaa, mutta vähemmän kuin XP tai Windows 7. Näille kaikille on saatavilla esim. Kindlen lukulaitteet. Joilla voi lukea kirjoja missä vaan.
Syy tuohon ekajulkaisuun, on se, että ääliöt eivät lukeneet käyttöehtoja! Ovat käyttäneen iBook Authoria, jolla saa tehtyä iKirjoja, mutta noita ei sitten saakaan kaupata missään muualla. Hah!