"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Rumblecon MMXIII: Blood Bowlia Ropeconissa - Nyt säännöillä!

Ilmoitukset tulevista turnauksista.
Avatar
ErrSol
Viestit: 648
Liittynyt: La 01.03.2003 13:29
Paikkakunta: Glamtron

Re: Rumblecon MMXIII: Blood Bowlia Ropeconissa - Nyt säännöi

Viesti Kirjoittaja ErrSol »

Vonreuter kirjoitti:Postini kirvoitti odotetusti aika perinteiset "kaikki eivät ole koskaan tyytyväisiä" ja "täydellistä tasapainoa ei saavuteta koskaan" -argumentit, joiden informatiivinen arvo on luokkaa "taivas on sininen".
Oli tuol vissiin pari muutakin argumenttia mainittu. Vai mikä olikaan selitys sille, ettei kaikki tosiaan pelannu 7. edikan FaBassa demoneita tai 5. edikan 40k:ssa GK:illa? Sitä paitsi, "taivas on sininen" on ihan ok vasta-argumentti, jos toisen pointti on "onpas tyhmää, että tuo yksi neliömetri taivasta on noin sininen". Jos turnauksen järjestäjäkin toivottaa mahdolliset ääriviilatut joukkueet (joilla ei edelleenkään ole omasta mielestäni edes kovin huomattavaa edgeä) tervetulleiksi, missä onkaan ongelma?

En edelleenkään tiedä kovin paljon bb-turnauksista, mutta ainakin osallistujamäärän tai pitkähkön historiansa perusteella Chaos Cup vaikuttaa yhdeltä suurimmista lajin turnauksista. Turnauksen säännöt antavat vielä hieman enemmän vapautta skillien valitsemiseen (stattinousuja lukuun ottamatta), mutta ainakaan viimeisen viiden vuoden tuloksista ei ole nähtävissä minkään sortin haltiadominointia. Voisiko olla, että
a) Haltiat ei ookaan ihan niin mauttomia kuin annat olettaa?
b) Blood Bowl -pelaajat eivät lopulta kuitenkaan ajattele ihan niin kylmän laskelmoivasti kuin uhkakuvissasi?
c) Blood Bowl on ältsin kiva laji, ja kaikki tämän lukevat feidaavat 40K:n, kunniavieraat, kaubamajan ja perheensä päästäkseen mukaan mättökesteihin?
Avatar
Celebdae
Viestit: 4374
Liittynyt: Ti 28.01.2003 20:14
Paikkakunta: Töölö

Re: Rumblecon MMXIII: Blood Bowlia Ropeconissa - Nyt säännöi

Viesti Kirjoittaja Celebdae »

Vonreuter kirjoitti:Postini kirvoitti odotetusti aika perinteiset "kaikki eivät ole koskaan tyytyväisiä" ja "täydellistä tasapainoa ei saavuteta koskaan" -argumentit, joiden informatiivinen arvo on luokkaa "taivas on sininen". Mahvo sentään tajusi.
Siis hetkinen. Se, että väki tykkää pelata skillillisillä joukkueilla (ja sinä et) tarkoittaa, että muut ovat väärässä? Järjestäjä yleensä haluaa järjestää sellaisia tapahtumia, jotka ovat itselleen mieleisiä. Jos negatiiviset kommentit tulevat vielä (ainakin osin?) väeltä, jotka eivät ole kuitenkaan osallistumassa, voi noita hieman ihmetellä.

Ja taas joillekin ihmisjoukkue on se pelin iso juttu, jollekin muulle vaikkapa sitten kaaos. Toinen noista pärjää suhteessa paremmin ilman skillin skilliä ja pienellä aloitusrahalla, toinen taas päinvastoin. Ero ei kuitenkaan luultavasti ole niin selvä, etteikö se noppapelissä ja pelaajien pelaamana voisi jäädä sivuhuomioon. Sitten toki ovat vielä noi star playerit ja inducementit ylipäätänsä, joita en ainakaan itse voi väittää tuntevani kovin hyvin. Mahtaisivatko kuitenkin tehdä muistakin kuin haltioista "kilpailukykyisiä"?
Nothing is forgotten. Nothing is forgiven.

Ja älkää pliis lähettäkö mulle yksityisviestejä, jos tiedätte jonkun muun yhteystiedon. Me hates 'em.
Mahvo
Viestit: 573
Liittynyt: Pe 30.01.2004 13:04
Paikkakunta: Espoo

Re: Rumblecon MMXIII: Blood Bowlia Ropeconissa - Nyt säännöi

Viesti Kirjoittaja Mahvo »

Witch-king kirjoitti:En edelleenkään tiedä kovin paljon bb-turnauksista, mutta ainakin osallistujamäärän tai pitkähkön historiansa perusteella Chaos Cup vaikuttaa yhdeltä suurimmista lajin turnauksista. Turnauksen säännöt antavat vielä hieman enemmän vapautta skillien valitsemiseen (stattinousuja lukuun ottamatta), mutta ainakaan viimeisen viiden vuoden tuloksista ei ole nähtävissä minkään sortin haltiadominointia. Voisiko olla, että
a) Haltiat ei ookaan ihan niin mauttomia kuin annat olettaa?
Tai sitten vertaillaan omenoita ja päärynöitä. Tuossa tehtiin miljoonan tiimejä, joille sai 150k:lla ostaa lisää skillejä niiden Team Valuen hinnalla. Yhdelle pelaajalle sai ostaa kaksi skilliä. Ihan eri meta. Lisäksi siellä pelattiin kuuden kierroksen turnaus ihan oikealla kehittymisellä (injury reset, mutta missään ei puhuta mistään fiksatuista skilleistä tai siitä, että SPP:tä ei jaettaisi). Tuollaisessa ympäristössä kaaoskäpsät saavat 50k hinnalla Claw/MB kaverin pohjalle, jos tämä tekee kolme kassua, niin siihen vielä Piling On päälle. 30k skillihinnalla tuossa setissä pystyy ostamaan Big Guylle alkukokoonpanoon blokin. 50k Block ja Guard. Tai 60k ja minotaurille Block ja Claw. Tai jotain muuta hurjaa.

Lisäksi ihmetyttää, että mitenköhän tuo "Score" on laskettu? Saiko casualtuista turnauspisteitä? Jos näin on, niin sekin muuttaa metaa pois elffien taitopelistä. Turnauksen "Best Offense" kuitenkin oli Wood Elffeillä.

Siitä olen samaa mieltä, että tuo koko turnauspaketti huokuu "Blood Bowl -henkeä" ja sillä ei ole oikeastaan väliä, kuka voittaa ja häviää, kunhan tulee eeppisiä pelejä. Mutta olihan sinne joku silti tullut innosta piukeana jollain perin likaisella tiimillä. Kuten vaikka tuo turnauksen voittanut Chaos Dwarf. Ei ollut ihan sattumaa, että valitsin sen tiimin esimerkiksi tuollaiseen "mitäs jos saan valita skillejä vapaasti alkukokoonpanoon". Myönnettäköön, että pidän sitä myös kovempana kuin haltiota. ;)
Avatar
A.M€nen
Viestit: 1508
Liittynyt: Ke 24.12.2003 11:50
Paikkakunta: Matin kylä

Re: Rumblecon MMXIII: Blood Bowlia Ropeconissa - Nyt säännöi

Viesti Kirjoittaja A.M€nen »

Vonreuter kirjoitti:Postini kirvoitti odotetusti aika perinteiset "kaikki eivät ole koskaan tyytyväisiä" ja "täydellistä tasapainoa ei saavuteta koskaan" -argumentit, joiden informatiivinen arvo on luokkaa "taivas on sininen". Mahvo sentään tajusi.
Postisi oli valittamista siitä, kun toinen joukkue on parempi kuin toinen ja säännöt ei ole reliuja kaikille. Mitä oikein odotit saavasi vastaukseksi?

Toinen jengi on parempi kuin toinen on hyvinkin luokkaa "taivas on sininen" ja kompeista ja jonkun jengin juustoisuudesta kitiseminen rupeaa olemaan jo aika nähty juttu, eikä mihinkään turnaukseen ikinä kannata tuoda muuta kuin sitä parasta mahdollista tiimiä. Silti, kuten jo sainoin, suurin osa ihmisistä ei niin tee.

Oman viestini ei ollut tarkoituskaan olla erityisen informatiivinen, vaan enemmänkin muistutus siitä, että ihmiset on vapaaehtoisesti liikkeellä rakkaudesta lajiin. Kunnioittakaa sitä ja osoittakaa tukenne yritykselle aktivoida suomen BB-liveskeneä älkääkä valittako.

Jos teitä ei kiinnosta liveturnauspelaaminen, valituksillanne ei ole mitään merkitystä. Jos teitä kiinnostaa liveturnauspelaaminen, osoittakaa tukenne, osallistukaa, järjestäkää, tehkää itse parempi. Turnausten järjestäminen on työlästä ja epäpalkitsevaa hommaa josta ei jää käteen kun rakot ja hyvä mieli. Itse pyrin osallisujana aina huolehtimaan siitä, että järjestäjille jää aina hyvä mieli, koska muuten ei jää käteen kun rakot ja sitten ei enää järjestetä turnauksia. Kritiikkiä saa antaa, mutta kommentit kuten "jotain on pahasti pielessä jos ei kannata tuoda ihmisiä" voisi jättää väliin. Aina löytyy joku jengi jota ei kannata tuoda turnaukseen.

Imperial Guard on yksi keskeisimmistä 40k armeijoista, silti sitä ei kannattanu missään nimessä viedä turnauksiin ensimmäisinä 8 vuotena kun olen lajia harrastanut. Silti vein, monet muutkin vei, oli hauskaa, jatkoin harrastamista, en kitissyt, mikään ei ollut pahasti pielessä.
Hammerheart kirjoitti:Hemmetti Allu puhuu fiksuja.
Avatar
Prkl
Viestit: 3709
Liittynyt: Pe 30.05.2003 13:05
Paikkakunta: Esboo

Re: Rumblecon MMXIII: Blood Bowlia Ropeconissa - Nyt säännöi

Viesti Kirjoittaja Prkl »

A.M€nen kirjoitti:Jos teitä kiinnostaa liveturnauspelaaminen, osoittakaa tukenne, osallistukaa, järjestäkää, tehkää itse parempi..
Tämä.

Conissa on kyllä tilaa vaikka kuin monelle BB-turnaukselle ja itse tekemällä jälki on tasan sitä mitä itse haluaa. Se joka järjestää saa tehdä siitä just semmosen ku tykkää.

Ja jos haltiat tuntuu rikkinäiseltä ja se on jotain joka on itselle tärkeää, pelaa haltioilla.
“The enemy isn't men, or women, it's bloody stupid people and no one has the right to be stupid.”

― Terry Pratchett, Monstrous Regiment
Avatar
sortaja
Viestit: 543
Liittynyt: Ti 22.04.2003 13:05
Paikkakunta: 00420

Re: Rumblecon MMXIII: Blood Bowlia Ropeconissa - Nyt säännöi

Viesti Kirjoittaja sortaja »

Witch-king kirjoitti: c) Blood Bowl on ältsin kiva laji, ja kaikki tämän lukevat feidaavat 40K:n, kunniavieraat, kaubamajan ja perheensä päästäkseen mukaan mättökesteihin?
Magic words
Meltyman
Viestit: 4
Liittynyt: To 03.09.2009 15:57

Re: Rumblecon MMXIII: Blood Bowlia Ropeconissa - Nyt säännöi

Viesti Kirjoittaja Meltyman »

Arvostan suuresti, että olette järjestämässä Blood Bowl-turneeta.

Jos saa turnaukseen vaikuttaa, niin ehdottaisin juurikin tuon fixed turnaussäännön poistamista. Sitä ei nää esim Fumbbl.com:ssa, mikä eniten tätä peliä tukee ja missä eniten pelataan. (kaikenlaisia turnauksia)

Mielestäni tuo rookie-turnaus on paras vaihtoehto useastakin syystä.

1. Pelin aloitus on helpompaa. Ei tarvitse katsoa onko jollakin sama skilli yhellä pelaajalla. Ei tarvitse heti kättelyssä opetella useita skillattuja pelaajia. (joka on laudalla huomattavasti nihkeämpää kuin tietokoneella)
2. Teamit ovat vähän tasaisempia. (vaikka miten kääntäis tai vääntäis, joku rotu on selkeästi parempi, mutta 0sppssä kaikki tiimit on lähimpänä samaa lähtöviivaa)
3. 0spp teamilla pelin voittaminen on vielä enemmän nopan varassa kuin skillatun tiimin kanssa, joka minusta edistää kaikkien pelaajien viihtyvyyttä, koska tasoerot tulevat olemaan suuria, luulisin.

Toivottavasti joku edes sai tuosta kiinni...

-Risto

PS: Jos lisäsääntöihin kuitenkin mennään, niin piikkipalloa messiin ja saadaan hienoja tilanteita aikaiseksi!
Eli aina kun joku fumblaa pallon, niin armor-rollia sille pelaajalle :)
HaNNuBaL
Viestit: 260
Liittynyt: Su 02.10.2011 18:34

Re: Rumblecon MMXIII: Blood Bowlia Ropeconissa - Nyt säännöi

Viesti Kirjoittaja HaNNuBaL »

Mikäs on nykyisen live rulebookin numero. Oon pelannut viimeksi 5. Onkos paljoa siitä muuttuneet?
Meltyman
Viestit: 4
Liittynyt: To 03.09.2009 15:57

Re: Rumblecon MMXIII: Blood Bowlia Ropeconissa - Nyt säännöi

Viesti Kirjoittaja Meltyman »

HaNNuBaL kirjoitti:Mikäs on nykyisen live rulebookin numero. Oon pelannut viimeksi 5. Onkos paljoa siitä muuttuneet?
"lrb 6" , eli Competition Rules v2 :)

http://www.games-workshop.com/MEDIA_Cus ... _Rules.pdf

Pieniä muutoksia siellä on.
En kyllä muista mitä ne erot olivat verrattuna lrb5...
Saattoi olla tasoa: woodelf catcherillä -1 MA ja +sprint
Horns toimii vaikket ole liikkunut vielä
jne..
Avatar
sortaja
Viestit: 543
Liittynyt: Ti 22.04.2003 13:05
Paikkakunta: 00420

Re: Rumblecon MMXIII: Blood Bowlia Ropeconissa - Nyt säännöi

Viesti Kirjoittaja sortaja »

Viikko aikaa, tilaa on ainakin vielä jäljellä ja pienelläkin määrällä saadaan jonkinlaiset pelit aikaan. Jos pelaajia on alle 10, voidaan turnausta typistää esimerkiksi lauantain päästä ja lisätä perjantaille yksi peli. Ilmeisesti aikatauluongelmat ovat kuitenkin se suurin poisjättäytymisen syy.
Slooten
Peliporukkavalvoja
Viestit: 748
Liittynyt: Ti 11.06.2002 21:55
Paikkakunta: Espoo

Re: Rumblecon MMXIII: Blood Bowlia Ropeconissa - Nyt säännöi

Viesti Kirjoittaja Slooten »

Ei kyl pysty pelaamaan, mut pitää tulla fiilistelee ja tutustuu peliin vähä (ois laatikossa jopa gobbo tiimi (tai hyvä alku) myös jo kans).
<Weekender> äsh, huomenna vasta saan kamat
<Weekender> nooh, ehkä mä pärjään
Avatar
Hammerheart
Viestit: 3207
Liittynyt: La 01.02.2003 16:52
Paikkakunta: Espoo

Re: Rumblecon MMXIII: Blood Bowlia Ropeconissa - Nyt säännöi

Viesti Kirjoittaja Hammerheart »

Ei voi ymmärtää miten Blood Bowlin turnaussäännöistä voi alkaa vääntää tasapainosta. Blood Bowlin? Eihän peli edes yritä millään muotoa tavoitella aidosti tasapainoisia joukkueita, joten onko sillä nyt väliä, jos säännöt muokkaavat epätasapainoa johonkin suuntaan?

Harmillisesti en pääse pelaamaan, kun aikataulut menee muun coni-ohjelman kanssa päällekkäin, mutta jos joskus muutoin innostutte pk-seudulla BB-liveturnausta järjestämään, niin olen kyllä kärppänä mukana jos suinkin saan kalenteriin mahtumaan.
Inouj kirjoitti:Väliin tietty kommentoi joku pelihipsteri, joka ei tiedä kommentoimastaan asiasta mitään, siirryttyään jo vuosia sitten pelaamaan GW:n main stream tuotteita "parempia" pelejä.
Avatar
sortaja
Viestit: 543
Liittynyt: Ti 22.04.2003 13:05
Paikkakunta: 00420

Re: Rumblecon MMXIII: Blood Bowlia Ropeconissa - Nyt säännöi

Viesti Kirjoittaja sortaja »

Ylihuomenna mennään! Jos olet tulossa pelaamaan ja voisit tuoda paikalle oman pelilaudan, ilmoitathan siitä mulle tähän ketjuun, YV:llä tai sähköpostilla. Kiitos!
Avatar
Vesto
Viestit: 32
Liittynyt: La 22.02.2003 13:46
Paikkakunta: Joensuu
Viesti:

Re: Rumblecon MMXIII: Blood Bowlia Ropeconissa - Nyt säännöi

Viesti Kirjoittaja Vesto »

Yhyy, onko pakko. Noh, aamulla varmistan, että pääsenkö kääpiöineni paikalle.

-Vesto
Taikasormuksissa on - taikaa, ne ovat harvinaisia ja merkillisiä.
Avatar
sortaja
Viestit: 543
Liittynyt: Ti 22.04.2003 13:05
Paikkakunta: 00420

Re: Rumblecon MMXIII: Blood Bowlia Ropeconissa - Nyt säännöi

Viesti Kirjoittaja sortaja »

Suuria uutisia, turnaukseen pääpalkinnon sponsoroi:
Kuva
http://www.gowarhead.com/

Pääpalkintona turnauksessa on Blood Bowl Team Manager-korttipelisetti, joten nyt kannattaa viimeistään ilmoittautua pelaamaan näin mahtavasta palkinnosta!

Kuva


Turnaukseen voi myös ilmoittautua paikan päällä kello 16:30 alkaen.
Avatar
sortaja
Viestit: 543
Liittynyt: Ti 22.04.2003 13:05
Paikkakunta: 00420

Re: Rumblecon MMXIII: Blood Bowlia Ropeconissa - Nyt säännöi

Viesti Kirjoittaja sortaja »

Kiitos osallistujille, Team Manager-setin vei tällä kertaa kotiinsa Arttu Kaivosoja! Onnea voittajalle.

Syksyn aikaan War Head järjestää myös Blood Bowlia siinä perinteisemmässä-, eli liigamuodossa. Kannattaa seurata War Headin sivuilla tai sotavasarassa tapahtuvaa huutelua.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Turnaukset”