Balanssi
Re: Balanssi
S8+ aseet siinä mielessä kehnoja tähän ainakaan spawneille miinukseksi, että ei ne marinetkaan kovin montaa S8+asetta vastaan savea saa. Manticorella on ap4 ja s10, oliko montakin muuta ap4+ tykkiä?
Re: Balanssi
Taisinkin laittaa tarkennukseksi nimenomaan tuon AP:n just tuontakia. Mutta:Oberon kirjoitti:S8+ aseet siinä mielessä kehnoja tähän ainakaan spawneille miinukseksi, että ei ne marinetkaan kovin montaa S8+asetta vastaan savea saa. Manticorella on ap4 ja s10, oliko montakin muuta ap4+ tykkiä?
Heavy venom cannon
Impaler cannon
Rupture cannon
Skull cannon
Cyclic ion blaster(overcharged)
ion rifle(overcharged)
quad ion turret(overcharged)
Tuossa ny ne S8+ aseet joilla AP on 4 tai huonompi jotka tiedän(kaikkia codexeja kun ei ole). Tosin kieltämättä harvassa on nuo ehdot täyttävät aseet.
Poison aseet myös toki sellaisia joita vastaan mieluummin save kuin T.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Re: Balanssi
Heavy Bolter (ja vastaavat), autokanuuna (ja vastaavat), lähes kaikki lätty-aseet, kaikki poisonit. Noin niin kuin esimerkkinä, täys pakka spawneja ja normilordi juggerilla ja demoniaseella ei saa käytännössä hengiltä hyökkäävää örkkilaumaa. Ihan perus as6 poikaset täydellä pakalla ja hiukan upitulla nobilla maksavat saman kuin lordi juggerilla ja 4 spawnia. Voidaan heittää sama tilanne niin, että sama juggerisankari syöksyy vaikkapa jalkaisin kulkevaa tyranttia kohden. Koska on pakko haastaa niin kuolo tulee lordille eikä spawneista ole sen jälkeen haastamaan tyranttia. Lyhyesti, spawnit ovat huonoja ja niiden käyttötarkoitus nollaantuu erikoissääntöjen kautta niissä tilanteissa joissa ne olisivat itse asiassa hyviä.Oberon kirjoitti:Mitähän ne on ne tapaukset joissa kovempi T ei auta, mutta armor auttaisi? Kaksi tilannetta: T5 tai T6 verrattuna T4 marineen, ja ylennys viitosesta kuutoseen ihan spawnien kohdalla.
Varmasti. Kysymys kuuluukin että onko niiden mahdollisuus olla kirjaimellisesti AINA siellä metsässä. Jos ei ole, se ei voi olla oletusarvoinen vaikuttaja laskutoimituksessa.T6 spawni metsässä kestää boltereita yhtä hyvin ku marine feel no painilla...
Se pelaako joku sahakirveitä kai riippuu siitä onko sellaisia yksiköitä pelissä joille niitä saa ja millainen vastustaja on tiedossa. Turnauslistaahan tässä ei oltu tekemässä joten on ihan oletettavaa että muita kuin marineita ja vastaavia vastaan ne sahakirveet ovat paikalla, kohtuullisen halpoja kun yleensä ovat.Lähitappelussa ei oo coveria eikä ap:ta (tai jos on AP, niin se menee sit kyl melkeen joka kerta läpi siitä heikomman marinen armoristakin, kukaan ei pelaa sahakirveitä), mutta T on ja armor saven voi rollata tuurilla.
Olemme tästä spawnien osalta eri mieltä mikä on aivan ok minulle. Minun mielestäni ne ovat liian kalliita kumoon puhallettaviksi nappuloiksi joilla ei ole mitään muuta roolia kuin ne woundit koska mihinkään muuhun eivät kykene.Ei oo heldrake, mut ei oo iso märkä kassi paskaa jonka voi samantien tunkee taskuun ja lähtä kotiin jos erehtyy listaansa laittamaan. Saa pelata eikä kuole heti. Jos kuolee, niin joku muu selviää.
It's really, really easy to see a complaint that you don't happen to agree with, and imbue it with a whole lot more emotion than is actually present.
Re: Balanssi
Ihan pakko kysyä, pelaatko edes tätä peliä vai lasketko vain todennäköisyyksiä paperilla?shiwan kirjoitti:Heavy Bolter (ja vastaavat), autokanuuna (ja vastaavat), lähes kaikki lätty-aseet. Noin niin kuin esimerkkinä, täys pakka spawneja ja normilordi juggerilla ja demoniaseella ei saa käytännössä hengiltä hyökkäävää örkkilaumaa. Ihan perus as6 poikaset täydellä pakalla ja hiukan upitulla nobilla maksavat saman kuin lordi juggerilla ja 4 spawnia. Voidaan heittää sama tilanne niin, että sama juggerisankari syöksyy vaikkapa jalkaisin kulkevaa tyranttia kohden. Koska on pakko haastaa niin kuolo tulee lordille eikä spawneista ole sen jälkeen haastamaan tyranttia. Lyhyesti, spawnit ovat huonoja ja niiden käyttötarkoitus nollaantuu erikoissääntöjen kautta niissä tilanteissa joissa ne olisivat itse asiassa hyviä.Oberon kirjoitti:Mitähän ne on ne tapaukset joissa kovempi T ei auta, mutta armor auttaisi? Kaksi tilannetta: T5 tai T6 verrattuna T4 marineen, ja ylennys viitosesta kuutoseen ihan spawnien kohdalla.
Re: Balanssi
Pelaan. Tehot lasketaan silti paperilla normiolosuhteissa, ei sen mukaan miten joku juttu toimii silloin kun kaikki menee putkeen. Edellisessä matsissa jossa tirppa oli kentällä se pisti lihoiksi varmaankin tuplat pisteistään. Ei tulisi mieleenkään väittää sen olevan perusoletus. Loppuviimein sillä, pelaanko vai en ei ole mitään tekemistä sen kanssa onko joku yksikkö käyttökelpoinen omassa ollissaan vai ei.Gerazu kirjoitti:Ihan pakko kysyä, pelaatko edes tätä peliä vai lasketko vain todennäköisyyksiä paperilla?shiwan kirjoitti:Heavy Bolter (ja vastaavat), autokanuuna (ja vastaavat), lähes kaikki lätty-aseet. Noin niin kuin esimerkkinä, täys pakka spawneja ja normilordi juggerilla ja demoniaseella ei saa käytännössä hengiltä hyökkäävää örkkilaumaa. Ihan perus as6 poikaset täydellä pakalla ja hiukan upitulla nobilla maksavat saman kuin lordi juggerilla ja 4 spawnia. Voidaan heittää sama tilanne niin, että sama juggerisankari syöksyy vaikkapa jalkaisin kulkevaa tyranttia kohden. Koska on pakko haastaa niin kuolo tulee lordille eikä spawneista ole sen jälkeen haastamaan tyranttia. Lyhyesti, spawnit ovat huonoja ja niiden käyttötarkoitus nollaantuu erikoissääntöjen kautta niissä tilanteissa joissa ne olisivat itse asiassa hyviä.Oberon kirjoitti:Mitähän ne on ne tapaukset joissa kovempi T ei auta, mutta armor auttaisi? Kaksi tilannetta: T5 tai T6 verrattuna T4 marineen, ja ylennys viitosesta kuutoseen ihan spawnien kohdalla.
It's really, really easy to see a complaint that you don't happen to agree with, and imbue it with a whole lot more emotion than is actually present.
Re: Balanssi
Ja sitten taas vastaavasti löytyy yleisiä aseita jotka toimivat toistepäin. Eli voisi vetää logiikan "armour save turha, T parempi" preciis samalla logiikalla.shiwan kirjoitti:Heavy Bolter (ja vastaavat), autokanuuna (ja vastaavat), lähes kaikki lätty-aseet, kaikki poisonit. Noin niin kuin esimerkkinä, täys pakka spawneja ja normilordi juggerilla ja demoniaseella ei saa käytännössä hengiltä hyökkäävää örkkilaumaa. Ihan perus as6 poikaset täydellä pakalla ja hiukan upitulla nobilla maksavat saman kuin lordi juggerilla ja 4 spawnia. Voidaan heittää sama tilanne niin, että sama juggerisankari syöksyy vaikkapa jalkaisin kulkevaa tyranttia kohden. Koska on pakko haastaa niin kuolo tulee lordille eikä spawneista ole sen jälkeen haastamaan tyranttia. Lyhyesti, spawnit ovat huonoja ja niiden käyttötarkoitus nollaantuu erikoissääntöjen kautta niissä tilanteissa joissa ne olisivat itse asiassa hyviä.Oberon kirjoitti:Mitähän ne on ne tapaukset joissa kovempi T ei auta, mutta armor auttaisi? Kaksi tilannetta: T5 tai T6 verrattuna T4 marineen, ja ylennys viitosesta kuutoseen ihan spawnien kohdalla.
Toki jos pelaa pingispöydällä. Jos ei pöydällä ole tarpeeksi maastoa ettei spawni yksikköä voi tarpeen vaatiessa kuljettaa coverissa on turha valittaa codexista. Säännötkin korostaa maaston tarpeellisuutta ;)Varmasti. Kysymys kuuluukin että onko niiden mahdollisuus olla kirjaimellisesti AINA siellä metsässä. Jos ei ole, se ei voi olla oletusarvoinen vaikuttaja laskutoimituksessa.
Sinänsä ymmärrettävää tosin kun turnauspöydät systemaattisesti on alimaastoitettua mikä swingaa metaa enemmän ampumisarmeijasuuntaan. Lisätkää LOS:in blokkaavia maastoja ja kunnon cover saven antavia niin johan alkaa ampuminen heikentyä.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Re: Balanssi
Ei tule mieleen yhtään s4 ap2 ampuma-asetta, tai edes ap3 vaikka sellaisia varmaan on. Se, ettei niitä tule mieleen kertoo minulle etteivät ne ole kovin yleisiä.tneva82 kirjoitti: Ja sitten taas vastaavasti löytyy yleisiä aseita jotka toimivat toistepäin. Eli voisi vetää logiikan "armour save turha, T parempi" preciis samalla logiikalla.
Vaikka olisikin tarpeeksi, se ei silti toimi perusoletuksena koska se ei ole läheskään taattu tilanne.Toki jos pelaa pingispöydällä. Jos ei pöydällä ole tarpeeksi maastoa ettei spawni yksikköä voi tarpeen vaatiessa kuljettaa coverissa on turha valittaa codexista. Säännötkin korostaa maaston tarpeellisuutta ;)
Ei auta kummassakaan antamassani esimerkissä lähitaistelusta. Muutenkin, jos maaston kappaleet eivät ole erityisen suuria, on sääntöjen mukainen (d3 per kuudennes normi pelikentästä, muistaakseni) maasto ei ole minkään sortin tae tai varsinaisesti edes hidaste jos vastapuolella ei ole joku hiukan hitaalla käyvä. Ja siis itse olen pelissä täysi käsi. Ymmärrän teoriaa käsitääkseni melko hyvin mutta toteutus ontuu.Sinänsä ymmärrettävää tosin kun turnauspöydät systemaattisesti on alimaastoitettua mikä swingaa metaa enemmän ampumisarmeijasuuntaan. Lisätkää LOS:in blokkaavia maastoja ja kunnon cover saven antavia niin johan alkaa ampuminen heikentyä.
Nyt sitten näitä lukiessa kannattaa muistaa, että en tykkää erityisesti spekuloimisesta. Siksi käytän esimerkkejä jotka ovat pelissä olosuhteista riippumattomia. Silloin kun voi ainakin varmuudella sanoa mikä on laskennallinen lopputulos. Tietenkin aina on muuttujia ja ne voivat heitellä oletusta suuntaan tai toiseen.
It's really, really easy to see a complaint that you don't happen to agree with, and imbue it with a whole lot more emotion than is actually present.
-
Snowtrooper
- Viestit: 1290
- Liittynyt: Pe 20.08.2004 11:22
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Balanssi
Jos poisoned/sniper aseet unohdetaan, niin ainakin Executioner pistol S4 AP2, Hotshot lasgun/pistol S3 AP3, Needle pistol S3 AP2, Spirit syphon S4 AP3, Spirit vortex S3 AP3, Tempest launcher S4 AP3, Triskele S3 AP2, nämä siis pikaselaamalla Ison Kirjan listaa.shiwan kirjoitti:Ei tule mieleen yhtään s4 ap2 ampuma-asetta, tai edes ap3 vaikka sellaisia varmaan on. Se, ettei niitä tule mieleen kertoo minulle etteivät ne ole kovin yleisiä.
Re: Balanssi
Ei näytä siltä, että noita olisi ns. joka jantterilla joka armeijassa. Edelleen olen sitä mieltä, että koska poisonia on vähän niin kuin kaikkialla missä ei ole runsaasti korkean strenan pyssyköitä niin T6 ei ole kovin mainittava armorin korvaaja. Tämä varsinkin kun se ei voi olla kuin normi 5 jos meinaa käyttää niitä missään edes teoreettisesti järkevässä yhtälössä, eli siis sen khornen tai slaaneshin lordin kanssa. Nurglen lord on vain hidas kasa kuraa joka kestää teoriassa mutta ei käytännössä eikä pelkillä spawneilla tee ihan aikuisten oikeasti yhtään mitään muuta kuin sen, että voi antaa vastapuolelle etua pisteissä.Snowtrooper kirjoitti:Jos poisoned/sniper aseet unohdetaan, niin ainakin Executioner pistol S4 AP2, Hotshot lasgun/pistol S3 AP3, Needle pistol S3 AP2, Spirit syphon S4 AP3, Spirit vortex S3 AP3, Tempest launcher S4 AP3, Triskele S3 AP2, nämä siis pikaselaamalla Ison Kirjan listaa.shiwan kirjoitti:Ei tule mieleen yhtään s4 ap2 ampuma-asetta, tai edes ap3 vaikka sellaisia varmaan on. Se, ettei niitä tule mieleen kertoo minulle etteivät ne ole kovin yleisiä.
EDIT: Tämä meni nyt ihan turhaan vaan yhdestä CSM-yksiköstä puhumiseksi. Eiköhän niitä tasapainoisia ja -painottomia juttuja löydy muualtakin uusista kirjoista.
It's really, really easy to see a complaint that you don't happen to agree with, and imbue it with a whole lot more emotion than is actually present.
Re: Balanssi
Taistelun tänään 5 nurglen spawnilla bloodthirsterin kanssa vuoron yksi tasoittavasta viitosen aloittavaan, edellisellä kuoli eka spawni ja. Loput meni kun guo tuli auttamaan. Mikä unit kestää moisen panssarilla? Tausta vastaan t-uppi oli jees mutta SMS oli Dick koska ignore Cover.
Väitän btw, että vaadit välillä vähän liikaa. Mikä unit ottaa ja kestää chargen täydeltä choppa-unitilta? Spawnit voi, jos saavat ITE hyökätä.
Väitän btw, että vaadit välillä vähän liikaa. Mikä unit ottaa ja kestää chargen täydeltä choppa-unitilta? Spawnit voi, jos saavat ITE hyökätä.
Re: Balanssi
Niin kuin sanoin. Mikä tahansa on hyvä silloin kun kaikki menee putkeen. Normi gk-ryhmä syö ne vuorossa. Itse asiassa mikä tahansa porukka jossa on edes yksi instant death-ase aseen mallista riippumatta syö ne nopeammin kuin se thirsteri. Arvostan kyllä panostasi, mutta käytännön tosiasia on se, ettei niitä yksiköiden tehoja lasketa parhaan tuloksen vaan keskivertotuloksen mukaan. Siinä ne ovat hintaansa nähden huonoja. 150 pisteen hidaste jolla ei ole toivoa piestä mitään ig-ryhmää kovempaa.
It's really, really easy to see a complaint that you don't happen to agree with, and imbue it with a whole lot more emotion than is actually present.
Re: Balanssi
Kyllä ne nurglen spawnit aika normituloksellakin muutaman vuoron sitä jumittaa, siinä samalla voi jotain ehkä tehä mut välttis ei. Tänään oli taas pari peliä missä spawnit hoiti sen mitä pystyi. Mä oon pelannu spawneilla kohta 30 ottelua ja tykkään sen verta että lähdin turnaukseen 2x5:llä. Mites sie, kuinka ovat _pelatessa_ toimineet?
Re: Balanssi
No sehän on pääasia että toimivat käyttäjälleen. :)
It's really, really easy to see a complaint that you don't happen to agree with, and imbue it with a whole lot more emotion than is actually present.
Re: Balanssi
Noh miksi SINÄ sitten katsot kokoajan huonoimman tuloksen kautta?shiwan kirjoitti:Niin kuin sanoin. Mikä tahansa on hyvä silloin kun kaikki menee putkeen. Normi gk-ryhmä syö ne vuorossa. Itse asiassa mikä tahansa porukka jossa on edes yksi instant death-ase aseen mallista riippumatta syö ne nopeammin kuin se thirsteri. Arvostan kyllä panostasi, mutta käytännön tosiasia on se, ettei niitä yksiköiden tehoja lasketa parhaan tuloksen vaan keskivertotuloksen mukaan. Siinä ne ovat hintaansa nähden huonoja. 150 pisteen hidaste jolla ei ole toivoa piestä mitään ig-ryhmää kovempaa.
Joo grey knightit instant death aseillaan tappaa ne helposti. Well duh. Mutta joka yksiköllä(tai edes useimmilla) ei ole instant deathia joten arvioit tehoa toisesta ääripäästä, huonoimmasta tuloksesta, mikä on yhtä väärin kuin parhaasta.
Ei huonoin TAI paras vaan KESKIARVO.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Re: Balanssi
Niin. Keskiarvon mukaan ne eivät saa mitään aikaiseksi ihan jo siksi, että erikoissääntö koskien csm-charruja estää sen toimimisen niissä yhtälöissä joissa ne muuten olisivat hyödyllisiä. Ilman sitä yhtä erikoissääntöä ne olisivat potentiaalisesti optimitilanteessa loistava yksikkö. Nykyisellään niihin palaa se 30-150 pistettä ja hyöty on pyöreät nolla. Armoria ei ole joten eivät kestä uskottavasti tulta ja lähitaistelussa ne ovat kirjaimellisesti turhakeita pisteisiinsä nähden. Samaa mieltä ei tarvitse olla. Tämä näkemykseni perustuu puhtaasti siihen mikä rooli niille sopisi ilman sitä haastamispakkoa ja miten se haastamispakko torpedoi kyseisen yksikön käytön täysin.
It's really, really easy to see a complaint that you don't happen to agree with, and imbue it with a whole lot more emotion than is actually present.
Re: Balanssi
:Dshiwan kirjoitti:Niin. Keskiarvon mukaan ne eivät saa mitään aikaiseksi ihan jo siksi, että erikoissääntö koskien csm-charruja estää sen toimimisen niissä yhtälöissä joissa ne muuten olisivat hyödyllisiä. Ilman sitä yhtä erikoissääntöä ne olisivat potentiaalisesti optimitilanteessa loistava yksikkö. Nykyisellään niihin palaa se 30-150 pistettä ja hyöty on pyöreät nolla. Armoria ei ole joten eivät kestä uskottavasti tulta ja lähitaistelussa ne ovat kirjaimellisesti turhakeita pisteisiinsä nähden. Samaa mieltä ei tarvitse olla. Tämä näkemykseni perustuu puhtaasti siihen mikä rooli niille sopisi ilman sitä haastamispakkoa ja miten se haastamispakko torpedoi kyseisen yksikön käytön täysin.
Kunnon trollin ruokailua koko ketju.
Re: Balanssi
Öh. No. Kerro miten lordilla ja spawniretinuella piestään vaikkapa hive tyrant itse kuolematta?
It's really, really easy to see a complaint that you don't happen to agree with, and imbue it with a whole lot more emotion than is actually present.
Re: Balanssi
Mitä kamoja lordilla on? Mitä kamoja tyrantilla on? Minkä markin lordi & spawnit?shiwan kirjoitti:Öh. No. Kerro miten lordilla ja spawniretinuella piestään vaikkapa hive tyrant itse kuolematta?
Re: Balanssi
Merkki voisi olla nurgle tai khorne kuten on mainittu. Tyrantilla on bonesword ja mikä ikinä sen 2+ armorin nimi on. Muuten se ja sama. Tilanne on luonnollisesti lähitaistelu ja chaos assaulttaa.Gerazu kirjoitti:Mitä kamoja lordilla on? Mitä kamoja tyrantilla on? Minkä markin lordi & spawnit?shiwan kirjoitti:Öh. No. Kerro miten lordilla ja spawniretinuella piestään vaikkapa hive tyrant itse kuolematta?
It's really, really easy to see a complaint that you don't happen to agree with, and imbue it with a whole lot more emotion than is actually present.
Re: Balanssi
Ja nyt herääkin kysymys jos kerran tyrant liikkuu 6" ja on varma kuolema lordille lähiksessä, miksi sinne pitäisi mennä? 12" liikkeellä ja fleetillä pystyy hyvin välttämään moisen.shiwan kirjoitti:Merkki voisi olla nurgle tai khorne kuten on mainittu. Tyrantilla on bonesword ja mikä ikinä sen 2+ armorin nimi on. Muuten se ja sama. Tilanne on luonnollisesti lähitaistelu ja chaos assaulttaa.Gerazu kirjoitti:Mitä kamoja lordilla on? Mitä kamoja tyrantilla on? Minkä markin lordi & spawnit?shiwan kirjoitti:Öh. No. Kerro miten lordilla ja spawniretinuella piestään vaikkapa hive tyrant itse kuolematta?