Voimassa olevaa edikkaa Eldareita ja Nidejä.A.M€nen kirjoitti:ihan mielenkiinnosta:
Mitä armeijoita vastaan olet pelannut?
Varmaan pitää paikkaansa. Pointti oli lähinnä siinä, että yksikin I5+ jantteri vastapuolella sellaisella pyyhkii kerralla sen lordin pois kuvioista eikä spawneilla ole sen jälkeen oikeastaan käyttöä.Ei se kympin puntti tai force weaponit ole mikään jokapelin ongelma. Harvalla armeijalla on noita niin paljon, ettei niitä voisi kiertää spawneilla tai joita ei kannattaisi mennä hakkaamaan spaweilla+lordilla.
Ei ole niin mitään käryä siitä mitä perushyväturnausarmeija tarkoittaa käytännössä, mutta perusturnausarmeijahan on späm-or-die joten kai se on jotain sinne päin.Ropeconissa tuli vastaan 2/4 sellaista armeijaa jolla ei ollut str 10 ollenkaan, yksi sellainen jolla oli kolme riptidea joiden kannattaa todellakin pysyä kaukana spawnilordista. ja yksi GK joilla niitä force weaponeita luonnollisesti sitten oli. Kaikki 4 olivat ihan perushyviä perusturnausarmeijoita eikä mitään oikkuja.
Lucky bastard.Mutta jos olisin pelannut spawneilla, kolmessa pelissä neljästä olisin voinut huoletta juosta spawneilla ilman pelkoa instakillistä.
No, eri ihmisillä ajan kulutus jakautuu eri tavoin. Minulla ei sitä aikaa ole. Edelliset maalausprojektit hoidin yövuoroissa.Mulla on työ, nainen ja koulu ja silti aikaa väsäillä köyhänä opiskelijana ja pelitestailla. Proxytä vaikka millä tahansa muulla 40mm basella ensin jos investointi jännittää.
Niin siis on se hyödyllistä, en minä sitä, zombit tuppaavat olemaan melko kestäviä kraatereissa istuessaan. 1/3 mahdollisuus pelastaa ei nyt kuitenkaan ole mikään pieni riski. Pienempi kuin ei mitään (paradoksi?), mutta silti.5+ coverin varaan voi aivan hyvin laskea ja se kannattaa. Jos pöydänpuolellasi ei ole yhtään 5+ tai parempaa coveria, on jo aika ihme. Ja sitten voi kantaa oman 4+ coverin mukaan jonka saa aina ja iankaikkisesti kentälle omalle puolelle.
Niin siis ymmärrykseni mukaan contestaaminen edellyttää unitin kykyä scorata. Jos olen tässä väärässä niin meininkin peleissäni tulee muuttumaan aika paljon. GKmariineilla on vastustajana edelleen se ongelma, että yksikin osuma riittää.Ei ole koskaan tullut vastaan lähitaistalussa olevaa scoraajaa? Kuinka monta peliä olet oikein pelannut? Ja kyllä, tottakai scoraa, mutta painikaveri usein on niin lähellä että kontestaa objen. tai sitten klosis imaisee yksikön ulos objelta. Kuinka monta scoraavaa yksikköä voittaa spawnit ja lordin painissa ja kuinka monta niistä nähdään käytettävän? GK-mariinit tulee oikeastaan ainoina mieleen, ja nekin ottaa aika helposti pannuun loordilta.
Se on hyvä lähitaisteluyksikkö. Se nyt vaan on parempi ampumaan...WS4 str10 I5 A4 monsteri ei kuulu lähitaisteluun? jos pidät tuota huonona lähitaisteluyksikkönä, ymmärrän mistä epäluottamuksesi spawnien potentiaaliin kumpuaa. Ja spawnit ovat riittävän mobiileja ottamaan sen kiinni tai ahdistamaan nurkkaan.
Spawnien mobiilius ei välttämättä riitä kiertämään niiden kohteen ja itsensä välistä lihamuuria mikä antaa kummasti aikaa loikkia just sinne minne huvittaa.
Edelleen ei jos matikkapää toimii. Toki se auttaa, siitä ei ole epäilystäkään.On se ja vaatii.
Sinulla on oikeus mielipiteeseesi. Esimerkin tarkoitus oli torpedoida väite joka sitä edelsi. Siihen se kelpasi. Sen ei ollut tarkoituskaan näyttää fiksulta...Täysin idioottimaninen esimerkki. Tietenkään niitä ei käytetä tulitukena. Eikai kalaakaan arvostella sen perusteella, miten hyvin se kiipeää puuhun. Kännykkä on huono talo ja autolla on vaikea lyödä nauloja. Silti kännykälle ja autolle keksii monta käyttötarkoitusta.
Pitää paikkaansa. Tuo ei kuitenkaan ollut se väite johon reagoin kyseenalaistuksella.pelissä on muitakin rooleja kuin ampuminen ja lyöminen. assault terminatorit usein ovat sellainen yksikkö jonka olemassaolo on niin pelottava, ettei vastustaja uskalla tulla lähelle, mikä tekee niistä aika hyviä puolustajia. Toisaalta lantikassa ja tuuttaavammassa listassa ne on myös aika hyviä pistämään painetta vastustajalle. Siinä oli jo kaksi roolia jota nopeasti keksin Asssault teroille. Spawnien rooleista tulee nopeasti mieleen loorditaksin lisäksi (jota voi myös pelata puolustavana tai hyökkäävänä) objejen loppusiivoaminen scoraajista.
Khyyyyl! Unohdetaan ettei oma oikeassa tai väärässä oleminen ole omasta tunteen panostuksesta kiinni ja ettei ihmisten pitäisi riidellä vaan jättää se asioille. Sekin auttaa jos osaa asennoitua ensisijaisesti totuushakuisesti eikä sorru siihen normiin jossa kyse on vain virtuaalihenkselien paukuttelusta. Silloin ei ota päähän olla väärässäkään.Asioista saa ja kannattaa keskustella eikä siinä ole mitään väärää, internetissä keskustelu vain valitettavan usein otetaan itseensä ja tulkitaan hyökkäävänä.
Edelleen, yksikössä sinällään ei olisi muuten mitään vikaa, mutta niillä ei ole sellaisenaan virkaa pelotteena meq-vastaavien peleissä. Ne vaativat sen DPS-lisän ja koska se lisä on character jonka on aina pakko haastaa ja ottaa haaste vastaan niin kyseinen temppu on torpedoitavissa naurettavan helposti monilla, jos ei useimmilla armeijoilla.Millä perusteilla olet laskenut spawnien pelitehon? tai muitten taksien? Muista, että näiden pelitehoa ei mitata siinä mitä ne tappaa.
Itse olen todistanut kymmeniä kertoja kun spawnit rokkaavat ihan pirusti ja voittavat pelejä. Kuinka monta kertaa olet nähnyt kun ne ajaa failbussilla?