"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

ruoste...

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja jullevi »

Päätit Elffi sitten nostaa yli vuoden vanhan threadin...no tällä kertaa moderaatio katsoo läpi sormien, koska aihe ei ole hetkessä vanhentuva.

GW:n sivuilla oli kerrankin hyvä maalausvinkki, jonka avulla sain hienoa ruostetta beastmänien aseisiin ja maruderien kilpiin.

1. boltgun metal
2. watered down black ink varjostuksia varten (optional, mutta suositeltava)
3. halutun efektin värinen inkki, itse käytin ruskeaa jossa oli hieman vihreää mukana, mutta esim chestnut voisi olla hyvä
4. Kun inkki on vielä märkää (kannattaa hieman 'floodata'), niin ripottele siihen ... suolaa !
5. Kun inkki on kokonaan kuivunut, rapsi suola pois.

Kuva
(tämä kuva on GW:n sivuilta)
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
veeonkoo
Viestit: 57
Liittynyt: Ma 14.07.2003 14:30
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veeonkoo »

No itse teen ruosteen käyttäen tin bitziä ja chain mailia.
Eli ensin alle tinbitz ja bäälle hipsuttelee Chain maililia niin että tinbitz näkyy vielä alta.
Hark! O' Nightspirit
Avatar
Rune
Peliporukkavalvoja
Viestit: 6376
Liittynyt: Ma 06.01.2003 14:18
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Rune »

Toimii mihin vain lisäämään lika/ruoste kerroksen: Vetistä (ei liian vetistä) snakebite leatheria pintaan, annat kuivahtaa sekunnin tai pari ja sitten pyyhkäiset sormella pois. Toista useita kertoja, niin pitkään kunnes lopputulos miellyttää. Very simple, very good looking.
#Ostium
http://cabal-ostium.blogspot.fi/

For a Pessimist, I'm pretty Optimistic
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”